Súčasná legislatíva zakazuje tzv. krížové vlastníctvo médií, prax však podľa poslancov okolo M. Beblavého ukazuje jej obchádzanie. Zákon totiž nepredpokladá úplné odkrytie vlastníckej štruktúry médií.
Aktualizačným momentom pre podanie návrhu zákona boli pre poslancov informácie „o možnom vstupe finančných skupín s vlastníctvom printových médií do priestoru významných stredoeurópskych mediálnych staníc“. Návrh zákona vo štvrtok väčšina pléna Národnej rady SR nepodporila.
Predkladateľ návrhu Miroslav Beblavý v Slovenskom rozhlase hovoril najmä o medializovanom záujme skupiny Penta o televíziu Markíza. „Ak by napríklad finančná skupina Penta... chcela kúpiť Markízu, tak buď sa bude musieť vzdať tých tlačových médií, alebo nebude môcť kúpiť Markízu. Dnes to vie pomerne jednoducho obísť,“ uviedol.
Ich novela preto počítala so zápisom elektronických a najväčších printových médií do registra partnerov verejného sektora. Tento register napríklad prinútil Juraja Širokého priznať, že je majiteľom Váhostavu.
„Kontrola krížového zákazu orgánmi verejnej moci by tak nemohla naraziť na spleť vlastníckych štruktúr, z ktorých by nebolo jasné, či k porušeniu krížového zákazu dochádza, alebo nie,“ uviedli Miroslav Beblavý, Viera Dubačová a Simona Petrík.
Do zákona o vysielaní a retransmisii navrhovali vložiť ustanovenie, podľa ktorého by konečný užívateľ výhod musel byť uvedený aj v prípade vydavateľov novín či vysielateľov rozhlasu a televízie.
Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.