Ceny nehnuteľností na Slovensku už dlhší čas lámu rekordy. Podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) stúpli ceny v prvom štvrťroku 2022 medzikvartálne o 8,5 percenta, avšak medziročne vyleteli nahor o 23,3 percenta. Štvorcový meter tak na Slovensku stál až 2 510 eur.
V pravidelnej ankete TREND Barometer sme sa teda našich respondentov pýtali, či drahšie hypotéky podľa nich zabrzdia prudký rast cien nehnuteľností. Elektronicky hlasovalo medzi štvrtkom 2. júna 2022 a pondelkom 6. júna 2022 až 48 vybraných osobností slovenskej ekonomiky.
Pozrite si výsledky ankety a odpovede osobností:
52,1 % Iba to spomalí súčasné zdražovanie
Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, Agendy
Na ceny nehnuteľností vplývajú aj ďalšie faktory, ktoré vplyvom prerušenia odberateľských reťazcov a geopolitiky rastú.
Stanislav Verešvársky, managing director a výkonný riaditeľ, DanubiaTel
Lebo dopyt je stále vysoký. Ale realitný trh prejavuje dlhodobejšie príznaky prehriatia, takže rozumné opatrenia by mohli pribrzdiť najmä tú časť hypoték, ktorá je riziková.
Radoslav Valko, generálny riaditeľ, Sophistic Pro finance
Hoci sa ceny hypoték zdvihli, ľudia majú stále výborné sadzby, ktoré nie sú pre nich likvidačné. Až keď by sadzby stúpli na úroveň 5 či 6 percent, vtedy by to mohlo mať razantnejší dopad na vývoj cien nehnuteľností. Pri aktuálnom „kozmetickom“ zvýšení sadzieb si však bude môcť úver dovoliť aj naďalej väčšina Slovákov, pričom cena nehnuteľností sa bude odvíjať od toho, koľko ľudí a v akej výške si hypotéku vezme.
Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka Agapé Senior Park
Mali by ho aspoň spomaliť, je to predsa súvislosť, ktorá by k tomu mala viesť. Samotný dopyt po nehnuteľnostiach však minimálne na západe Slovenska aj vo väčších mestách zatiaľ neutícha a je teda otázne, kedy sa tento efekt prejaví.
Peter Stadler, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Wealth Effect Management
Veľká časť kapitálu prúdi do nehnuteľností z tzv. „šedej zóny“, ďalšia časť z úspor Slovákov, ktorí držia peniaze v bankách, a posledná z hypoték. Tí sa delia na tých, ktorí si to nemôžu dovoliť a na tých, ktorí si to dovoliť môžu. Tí, ktorí nie, budú musieť hľadať riešenia v prenájme. To znamená, že ceny nehnuteľností si skôr udržia aktuálne hodnoty a rast bude priemerne na úrovni 5 až 6 percent p. a. v čistom.
Ivan Rolný, člen predstavenstva ITB Development
Vychádzajúc aj z údajov Národnej banky Slovenska (NBS) dá sa predpokladať, že zvyšujúce sa ceny bytov a drahšie hypotéky spôsobia, že bývanie bude na Slovensku čoraz menej dostupné. No situácia sa môže líšiť v hlavnom meste, kde pôsobíme. Tu síce dopyt po bývaní môžu tlmiť drahšie úvery, vyššie ceny nehnuteľností a inflácia. No na druhej strane rastúce ceny stavebných materiálov a nedostatok ponuky budú poklesu cien nehnuteľností aj naďalej brániť. Drahšie hypotéky tak rast cien nehnuteľností nezabrzdia, no môžu ho spomaliť.
Martin Kebísek, predseda predstavenstva, CEMMAC
Do cien nehnuteľností vstupuje viacero faktorov, nielen ceny hypoték. Ceny nehnuteľností v minulosti rástli aj pri výrazne vyšších úrokových sadzbách. Následkom environmentálnej politiky Európskej únie sa náklady na každú stavbu reálne výrazne zvyšujú, či už vplyvom drahších materiálov, alebo požiadaviek na nízku emisnú stopu stavby počas životného cyklu, čo zvyšuje nároky na technológiu. Nehovoriac a tom, že už roky de facto nemá kto stavať, pretože stavebníctvo nie je na pracovnom trhu atraktívne. Stav, keď lacné nehnuteľnosti boli sprevádzané nízkymi takmer až nulovými úrokmi sa zrejme už nezopakuje, a tak predpokladáme, že rast sa nezastaví úplne, ale výrazne spomalí a prispôsobí sa vývoju ekonomiky.
Tomáš Lysina, partner, Lysina-Roško & Partners
Podľa prognóz ceny nehnuteľností ešte mierne vzrastú, alebo sa ustália na súčasných cenách, pretože trh je závislý od krivky dopytu a ponuky. Síce sú dnes drahšie hypotéky, ale aj hodnota nehnuteľností rastie.
Marek Polic, garant projektov, KROS
Bude záležať, ako hypotéky budú zdražovať. Osobne si myslím, že rast nehnuteľností to nezastaví. Otázka je, dokedy to môže takto rýchlo rásť. Skôr v tom vidím riziko nejakého väčšieho problému o pár rokov. Zadlženosť mladých ľudí bude príliš vysoká a bude im to zväzovať ruky či v živote, či v práci.
Dušan Eľko, managing partner, SAM Headhunting Slovakia
Objem peňazí uložených do investičných bytov bude vyvíjať tlak na developerov, aby naďalej vyvolávali atmosféru nedostatku nehnuteľností, a tým umožnili ďalšie zvyšovanie cien.
Roman Vavrík, generálny riaditeľ spoločnosti Swan
Rast cien nehnuteľností je primárne poháňaný nedostatkom ponuky nových bytov. Sekundárne rastom cien vstupov (materiálov a práce). Zvýšenie cien hypoték tento jav nezastaví, maximálne ho len spomalí.
Borek Simandl, riaditeľ, FINEP SK
Aktuálne sadzby hypotekárnych úverov sú jedny z najnižších v Európe a stále sú výrazne nižšie, ako kedy v histórii boli. Omnoho väčší dopad na ceny nových projektov má prudký nárast cien stavebných materiálov, ich nedostatok a pomalé povoľovacie procesy, ktoré zabraňujú dorovnaniu skutočného dopytu po bývaní najmä vo veľkých mestách, ktoré naopak môžu prostredníctvom širšej ponuky práce pritiahnuť ďalších obyvateľov z regiónov a zvyšovať tak dopyt.
Vladimír Bolek, člen predstavenstva, IAD Investments
Vzhľadom k veľkej trhovej nerovnováhe (dopyt, ponuka) bude menšie zvýšenie úrokových sadzieb hypoúverov pôsobiť ako „zbrzďujúci“ faktor dopytovej strany.
Ján Ondruš, CEO, G. Lehnert
Kristína Čambalová, Managing Director, Kharisma
Jaroslav Mervart, riaditeľ, Chemosvit
Martina Mundierová, CEO, MST Partners
Ján Sabol, člen, Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
Anton Šnegoň, konateľ, Battal
Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions
Tomáš Osuský, generálny riaditeľ, Hollen
Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak & Co.
Robert Spišák, predseda predstavenstva, AZC
29,2 % Prejaví sa to len regionálne, veľké mestá budú ďalej rásť
Peter Dostál, predseda dozornej rady, Aliter Technologies
Zatiaľ je stále vysoký dopyt a slabšia ponuka. Plošný rast by zastavil drastickejší rast úrokov, čo v Európskej únii aktuálne nie je realizované.
Elena Kráľovenská, konateľka, Keis Media
Vzhľadom na to, že peniaze strácajú svoju hodnotu, je investícia do nehnuteľností veľmi rozumnou voľbou.
Milín Kaňuščák, konateľ, Kami Profit
Drahšie hypotéky obmedzia dopyt po nehnuteľnostiach. Nie preto, žeby ich bolo dosť, ale preto, že bude menej ľudí spĺňať kritéria na splátky. Samotné zvyšovanie úrokov ešte viac zdraží nehnuteľnosti, lebo ich obstaranie bude ešte drahšie a malá ponuka sa ešte viac obmedzí. Zásadným znížením dopytu sa však môže trh zastaviť hlavne tam, kde kupujúcich je menej.
Roman Fila, výkonný riaditeľ, Wisdom Factory
Branislav Rentka, CEO, m:zone
Norbert Kuchta, riaditeľ, Trumpf Slovakia
Lýdia Eckhardt, majiteľka, Módny salón Lýdia Eckhardt
Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia
Pavol Múdry, dlhoročný člen, IPI Slovensko
Michal Hrabovec, prezident, Anasoft
Hana Nováková, generálna riaditeľka, Envi-pak
Branislav Panis, generálny riaditeľ, Slovenské národné múzeum
10,4 % V najbližšom čase bude prudký rast cien pokračovať
Peter Grančič, riaditeľ fondu, HB Reavis CE REIF
Z dlhodobého hľadiska budú ceny nehnuteľností aj naďalej rásť, otázka je, do akej miery dokážu majitelia rezidenčných aktív premietnuť infláciu do nájomného. S drahšími hypotékami a stúpajúcou infláciou by som preto odporučil zvážiť investovanie do nástrojov poskytujúcich okamžitú ochranu pred infláciou, napríklad do realitných fondov investujúcich do komerčných nehnuteľností s nájmami, ktoré obsahujú tzv. inflačnú doložku.
Radúz Dula, country manager Slovensko, amazingplaces.sk
Je nedostatok stavbárov, materiálu, pozemkov a taktiež rozumných samospráv, ktoré by výstavbu nehnuteľností viac podporovali ako sabotovali. Obávam sa, že všetky tieto faktory sú silnejšie ako pokles dopytu z dôvodu drahších hypoték.
Martin Kultan, generálny riaditeľ, Dôvera zdravotná poisťovňa
Attila Danko, konateľ, IBG International Battery Group
Jozef Bojčík, konateľ, Medi Cool
4,2 % Neviem/Nevyjadrujem sa/Iné
Peter Halász, konateľ, Jaga Group
Drahšie peniaze budú určite pôsobiť na pokles dopytu. Či to bude znamenať i zastavenie rastu cien, je otázne. Na zásadný obrat by boli potrebné i ďalšie impulzy. Minimálne v Bratislave by bolo potrebné urýchliť proces povoľovania novej výstavby. Fakt je, že bývanie sa stáva čoraz nedostupnejšie a nájomné byty problém nevyriešia.
Peter Vrábel, managing partner, Advokátska kancelária Legate
Drahšie hypotéky nielen zabrzdia rast cien nehnuteľností, ale prinesú na trh aj nehnuteľnosti, ktorých majitelia neutiahnu niekde až 4-násobný nárast dlhovej služby na hypotéke mesačne. Jesenná recesia prinesie vyššiu nezamestnanosť a limitovanejší prístup k peňažným zdrojom a bude pôsobiť ako stabilizátor cien nehnuteľností oproti turbulentnému rastu cien stavebných materiálov.