V ankete TREND Barometer sme sa spýtali respondentov, čo považujú za kľúčový faktor rozvoja Slovenska v 21. storočí. Elektronicky hlasovalo medzi štvrtkom 4. júla 2022 a pondelkom 8. júla 2022 celkovo 60 vybraných osobností slovenskej ekonomiky.
Pozrite si výsledky ankety a odpovede:
51,7 % Podporu súkromného a štátneho vzdelávania
Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka, Agapé Senior Park
Ak mám vybrať jednu oblasť, za kľúčovú považujem podporu vzdelávania. Kým najlepšie mozgy Slovenska budú za vzdelaním a následne aj prácou migrovať do zahraničia, západným krajinám sa môžeme približovať len veľmi pomaly, ak vôbec. Je to beh na dlhú trať, ale pozdvihnúť úroveň vzdelávania a udržať si doma tých najlepších, by malo byť jedným z kľúčových cieľov všetkých vlád do najbližších desaťročí.
Miloš Gloznek, projektový manažér, ŽSR
Ani jedna odpoveď nemôže plnohodnotne pokryť potreby Slovenska v 21. storočí. Osobne by som do barometra zaradil miesto odpovedi „neviem“ - „iné“. Čo sa týka tej najvýraznejšej potreby: je tá, aby sa slovenská spoločnosť správnym spôsobom depolitizovala, v tejto oblasti má práve odpoveď „A“ najväčší priestor a potrebu. Silný pach totalitných režimov je stále silne zakorenený a vytvára „choré podhubie“ pre rozvoj modernej spoločnosti
Klaudia Bednárová, managing director, the Bridge
Profesionálni a vzdelaní učitelia a teda kvalitné vzdelávanie je v krajine ako naša nevyhnutnou investíciou do kapitálu našej krajiny - našich ľudí. Nebudeme nikdy ani poľnohospodárska ani industriálna veľmoc, ale máme obrovský ľudský potenciál, ktorý potrebujeme podporovať a rozvíjať. Investujme do školstva a myslím tým v prvom rade do učiteľov a učiteliek, a nielen do ich finančného ohodnotenia, ale aj do ich odborného a osobného rozvoja. Iba s kvalitnými učiteľmi budeme mať reálnu možnosť rozvíjať náš ľudský kapitál, iba so šikovnými ľuďmi bude rásť a rozkvitať celé Slovensko.
Michal Hrabovec, prezident, Anasoft
Darmo budeme podporovať investície, ak tu nebudeme mať vzdelaných ľudí; obdobne bez vzdelania nemôžeme očakávať ani zvýšenie kvality verejných inštitúcií.
Martin Kultan, generálny riaditeľ, Dôvera zdravotná poisťovňa
Nevzdelanosť spôsobuje chudobu. Chudoba ničí ľudí aj krajinu. A okrem toho sa dennodenne presviedčame, koľko nedovzdelaných ľudí je na pozíciách, kde nemajú čo hľadať.
Branislav Panis, generálny riaditeľ, Slovenské národné múzeum
Ak zvýšime podporu rozvoja vzdelávania, kultúry a zlepšíme kvalitu služieb pre obyvateľov. Ostatné príde. Aj keď nie zo dňa na deň. Desaťročia tieto veci zanedbávame, neinvestujeme do nich. A tak sme sa dostali do situácie, že za vzdelaním odchádzajú mladí ľudia do zahraničia, a tam zostávajú. Rovnako kultúra zažíva len prepad. A služby obyvateľom? Napriek určitému pokroku sme na chvoste akýchkoľvek tabuliek.
Martin Melišek, CFO, Softec
Z dlhodobého hľadiska je určite vzdelávanie najdôležitejšie. Nástup nových technológií v strednodobom horizonte prinesie veľké zmeny na trhu práce a tie zvládnu len vzdelaní ľudia. Nakoniec vzdelaní ľudia si dokážu zvoliť aj vládu, ktorá bude pracovať pre rozvoj Slovenska a kriticky jej výsledky posudzovať. Možno aj to je jeden z dôvodov, prečo uplynulé desaťročia všetky slovenské vlády odsúvali školstvo na vedľajšiu koľaj.
Anna Hudáková, business & HR consultant
Kvalitné vzdelávanie je kritickým faktorom rozvoja a kultúry spoločnosti. S tým je spojený aj rozvoj ekonomiky, zdravotníctva, služieb, a zároveň aj uvedomené zapájanie ľudí do diania vo svojom okolí, do občianskej spoločnosti, tlaku na lepšie spravovanie vecí verejných, a tým aj vyššej úrovne fungovania štátu.
Peter Dostál, predseda, dozornej rady, Aliter Technologies
Myslím, že zlepšenia sú potrebné vo všetkých oblastiach života na Slovensku, ale ak neopravíme čo najskôr školstvo, nečaká nás svetlá budúcnosť.
Dušan Ďurík, advokát, Škubla & Partneri
Kvalitné vzdelanie je vo všeobecnosti tá najlepšia investícia, a to tak z hľadiska jednotlivca ako aj spoločnosti. Aktuálny vzdelávací systém založený na memorovaní, nie na skutočnom pochopení (podstaty a súvislostí predmetu poznávania), je zlý. Treba ho zmeniť. Za investíciu do vzdelania z hľadiska spoločnosti však celkom určite nemožno považovať, že v každom mestečku bude vysoká škola (navyše neraz s nezmyselnými odbormi).
Marek Polic, garant projektov, KROS
Z možností, ktoré boli na výber, je to u mňa vzdelávanie. Dať do vzdelávania moderné prvky, vzdelávať hravou formou a hlavne vzdelávať pre reálne potreby, ktoré sú v praxi žiaduce. Zároveň sa musí výrazne podporiť trh práce a čestné podnikanie.
Ivan Košalko, prezident, Podnikateľská aliancia Slovenska
Aj všetko ostatné je dôležité, ale všetko začína nielen kvalitným vzdelaním, ale najmä v neustálej práci na sebe aj po ukončení školy. Žijeme VUCA dobu a iba ľudia, ktorí sa dokážu rýchlo prispôsobiť novým výzvam a podmienkam, dokážu vybudovať úspešnú krajinu.
Jaroslav Mervart, riaditeľ, Chemosvit
V prvom rade sú to hodnoty - tie odvodené z kresťanstva, úzko spojené s hodnotami demokratickej spoločnosti. Potom správne nastavenie cieľov modernej a perspektívnej spoločnosti - inovácie, industry 4.0, automatizácia, umelá inteligencia. A tomu je potrebné podriadiť všetky aktivity, zámery a tiež finančné zdroje. A vzdelávanie je kľúčovou súčasťou tohto procesu!
Igor Hornák, predseda predstavenstva, Factory 4 Solutions
Ak už nie je neskoro. Slovensko sa drží zotrvačnosťou vďaka generáciám 40+. Mladé talenty, ktoré majú prevziať štafetu, si ale neváži a vyháňa ich.
Daniel Gašpar, managing partner, Crowdberry
Domáce a zahraničné investície - hlavne tie s pridanou hodnotou - neprinesú želané efekty, pokiaľ ich nebude mať kto realizovať. Alebo dokonca ani neprídu. Bohužiaľ, efekty vzdelávania však uvidíme až o dekádu+. Takže nám neostane nič iné, len ľudský kapitál importovať.
Tomáš Osuský, generálny riaditeľ, Hollen
Bez vzdelaných ľudí nemáme šancu čeliť požiadavkám na modernú, inovatívnu, pokrokovú spoločnosť.
Pavol Štuller, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ, JAVYS
Úplnou prioritou krajiny by mala byť zásadná reforma školstva, ako základného predpokladu budovania nielen modernej ekonomiky, ale aj zodpovednej občianskej spoločnosti. Rovnako však zostáva dôležitá i zásadná reforma verejných inštitúcií a zdravotníckeho systému.
Miroslava Michalíková, výkonná riaditeľka, Produkcia
Kvalitné vzdelanie a ľudia, ktorí robia svoju prácu radi a dobre sú pevnými piliermi každej krajiny v každom čase. Sú ako obranný val proti hlúposti a zlobe.
Roman Vavrík, generálny riaditeľ, Swan
Stabilné investície do vzdelávania v súkromnom i verejnom sektore vedia zabezpečiť dlhodobú transformáciu spoločnosti z „výrobnej“ na vzdelanostnú, resp. poskytujúcu služby s pridanou hodnotou.
Michal Špaňár, generálny riaditeľ, Union poisťovňa
Bez kvalitného (hlavne vysokého) školstva nie je možné masovo vytvárať produkty s vysokou pridanou hodnotou.
Anton Šnegoň, konateľ, Battal
Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia
Hana Nováková, generálna riaditeľka, Envi-pak
Attila Danko, konateľ, IBG International Battery Group
Elena Kráľovenská, konateľ, Keis Media
Štefan Mácsadi, predseda, COOP Jednota Nové Zámky
Martin Šimun, predseda dozornej rady, Dôvera zdravotná poisťovňa
Marko Šarmír, managing partner, RecruitMen & Developium Group
Martin Guttman, managing director, Tuli.sk
Milan Kúdela, konateľ, GINALL&ROBINSON
18,3 % Podporu domácich a zahraničných investícií
Tomáš Lysina, partner, Lysina-Roško & Partners
Podpora vedy, výskumu a inovácií. To zabezpečí hospodársky rast na najbližšie roky a konkurencieschopnosť voči ostatným krajinám.
Tomáš Kalivoda, riaditeľ sekcie komerčného poistenia, Union poisťovňa
A doplnil by som aj potrebu racionálnej vlády bez škodlivého populizmu. Slovensko potrebuje rozhodnutia a zákony, ktoré budú mať dlhodobý pozitívny vplyv na hospodársky rast a kvalitu života. Nie krátkozraké populistické rozhodnutia pre kupovanie si vybraných skupín voličov a povýšenie snahy o udržanie sa pri moci nad záujmy občanov.
Dennis Fino, CEO, Barney Studio
Podporiť treba najmä prílev domácich a zahraničných projektov v oblasti R&D. Musíme viac vyvíjať ako vyrábať.
Stanislav Verešvársky, managing director a výkonný riaditeľ, DanubiaTel
Ale chápem to trochu širšie, podpora domácich a zahraničných investícií je možná, len keď budú splnené aj ďalšie podmienky, ktoré s investíciami priamo súvisia. Určite k nim patrí celková vzdelanosť v krajine, kvalitné a fungujúce podnikateľské prostredie a podpora inovácií a odvetví s vysokou pridanou hodnotou.
Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
Vytvorenie prostredia pre výskum a vývoj v oblasti inovatívnych technológií, digitalizácie a rozvoja duševného vlastníctva sú rozhodujúcim motorom pre udržateľnú ekonomiku. Slovensko nemá inú šancu.
Roman Kučák, partner, Anodius
Chýba jasná stratégia rozvoja a smerovania SR v stredno až dlhodobom horizonte, ktorá by bola akceptovateľná a záväzná pre každú vládu. Bez tejto stratégie tancujem štýlom jeden krok vpred, dva dozadu. Stojí nás to všetkých nemalé zdroje bez efektu, resp. s veľmi malým efektom. A pritom netreba ísť ďaleko, stačí sa len inšpirovať v rámci Európskej únie.
Ivan Hronec, CEO, Film Europe Media Company
Podpora investícií, ale na všetkých úrovniach, nielen tých veľkých, ale aj malých mikroinvestícií. Aj do sektorov ako kultúra a školstvo. Aj v regiónoch, kde sa podniká ťažko. Cieľ pre toto storočie je udržať na Slovensku ľudí.
Marián Ráno, riaditeľ, Solidita
Kľúčové bude, aby tu bola vláda, ktorej primárnym cieľom nebude kupovanie voličov rozdávaním rôznych „sociálnych a prorodinných“ balíčkov, vlakov a obedov zadarmo a podobných populistických nezmyslov. Zároveň tu musí prísť vláda, ktorá bude podporovať podnikateľské prostredie a nie naopak zavádzať stále nové povinnosti pre podnikateľov.
Miroslav Adamiš, riaditeľ, generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
16,7 % Zvýšenie kvality verejných inštitúcii krajiny
Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, AGENDY
Kľúčové oblasti pre rozvoj Slovenska v tomto storočí sú: efektívnosť a transparentnosť verejnej správy a verejných politík, rozvoj a transformácia hospodárstva na inovačne orientované hospodárstvo, efektívne využitie vnútorných zdrojov a potenciálov regiónov vo výkonných a odolných regionálnych ekonomikách
Robert Balheim, partner, Expense Reduction Analysts
Za kľúčové považujem hlavne rozvoj digitalizácie celej krajiny, a preto sa v prvom rade musí zmeniť štát a všetky jeho inštitúcie. Digitalizácia urýchľuje rozvoj, zdieľanie dát prináša nové rozvojové nápady, zvyšuje transparentnosť ,obmedzuje korupciu a podporuje aj rast štátnych príjmov. Ďalej je to, samozrejme, školstvo, ktoré sa musí urýchlene zmeniť, a to už tým, čo sa budú deti učiť v základných školách, v stredných a odborných školách a hlavne produkovať absolventov profesií, ktoré budú potrebné v budúcnosti.
Stanislav Hreha, predseda dozornej rady, Východoslovenská vodárenská spoločnosť
Stabilita v politike a odborníkov na ministerstvách. Podpora podnikania a nie populistické dementnosti. Myslím, že si to Slováci zaslúžia. Nezáujem o veci verejné znamená, že nám budú vládnuť tí najslabší z nás.
Juraj Heger, riaditeľ, Vydavateľstvo Slovart
Ak by krajina fungovala správne, fungovalo by aj vzdelávanie, aj kultúra, aj sociálna starostlivosť aj diaľnice. Potrebujeme vychovať mladú generáciu politikov a úradníkov, ktorí pochopia, že služba národu nie je potupa, ale najvyššie dobro. V Bratislave to miestami tak funguje, ale veľká politika sa ešte stále robí viac cez ego než cez záujem občanov. Česť neviditeľným výnimkám.
Ivan Paule, audítor a partner, TPA Slovensko
Pod verejnými inštitúciami myslím hlavne inštitúcie, o ktoré sa opiera demokracia v tomto štáte. Ak štát (súdy, prokuratúra, polícia, školstvo, zdravotníctvo, ale aj každý iný štátny úrad, ktorý občanom slúži) nebude profesionálny a férový voči občanom, talentovanú časť mladej generácie nepresvedčíme, aby neodišla preč. Hlavne od akademickej obce by som očakával aktívnejšie zapojenie do verejnej diskusie. Vôbec nevidím akademickú diskusiu na tému ústava, prečo zlyháva súdnictvo, prokuratúra, polícia, NBU, tajné služby. Ak asistentka premiéra mala predtým vzťah s talianskym občanom, ktorý je pod radarom talianskej polície, je to zlyhanie konkrétnych inštitúcií a nikto z relevantných akademikov to počas posledných štyroch rokov poriadne nerozobral. Ako je možné, že šéf vojenského spravodajstva, štátny zamestnanec, má toľko nehnuteľností, čo bežný zamestnanec, alebo aj podnikateľ nevie pochopiť. Zlyhávajú nám inštitúcie a zdá sa, že nemáme intelektuálnu kapacitu alebo možno odvahu, o tom diskutovať.
Martin Sukupčák, konateľ, BCI-S&T
Z politickej scény, vedenia štátu a samosprávy musia zmiznúť diletanti, populisti a nemorálni zlodeji. Pokiaľ nebudú krajinu riadiť vzdelaní a zodpovední štátnici, tak tu bude stále len dedinská krčma, v ktorej neplatia zákony, ale len korupcia a prízemnosť.
Robert Spišák, predseda predstavenstva, AZC
Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex
Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak & Co.
6,7 % Zlepšenie fungovania trhu práce
Ján Majerský, managing director, Proma
Rozhodujúci je trh práce. Už roky musíme pri získavaní nových pracovníkov robiť nábor a nie výber. Musíme sa nadpriemerne venovať kvalite a podmienkam pracovníkov a obmedzuje to náš priestor, čas a hlavne kvalitu práce pre rozvoj a inovácie.
Radúz Dula, country manager Slovensko, amazingplaces.sk
Fungovanie trhu práce, ktoré však musí ísť ruka v ruke so školstvom a vzdelávaním.
Branislav Rentka, CEO, m:zone
6,7 % Neviem
Silvia Hallová, partnerka, Grant Thornton
Slovensko dnes potrebuje zásadné reformy vo viacerých oblastiach od vzdelávania, zdravotníctva, flexibility trhu práce až po stabilné politické prostredie a dobre fungujúce verejné inštitúcie. Dnes tých nevyhnutných priorít pre rozvoj Slovenska je viac a stávajú sa každým dňom naliehavejšími.
Peter Halász, konateľ, Jaga Group
Rohodovať budú nasledovne faktory. Poradie nie je rozhodujúce: 1. či občan vo voľbách potvrdí záujem odstrihnúť oligarchickú smerácku biznis rakovinu od štátnych peňazovodov, 2. či ultrakonzervatívny katoliban bude mať možnosť uplatňovať svoj vplyv a šíriť bludy, 3. či sa konečne nájde spasiteľ, ktorý zreformuje slovenské školstvo tak, aby ono konečne produkovalo múdrych mladých ľudí, kriticky mysliacich a rozoznávajúcich dobro od zla.
Andrej Révay, prezident, Slovenská asociácia podnikových finančníkov
Určite treba výrazne skvalitniť vzdelávanie, ale bez podpory domácich a zahraničných investícií a skvalitnenia verejných inštitúcií to nepôjde!