V ankete TREND Barometer sme sa spýtali respondentov, či boli dlhodobé záporné úrokové sadzby ECB a kvantitatívne uvoľňovanie správnou politikou. Elektronicky hlasovalo medzi štvrtkom 18. júla 2022 a pondelkom 22. júla 2022 celkovo 43 vybraných osobností slovenskej ekonomiky.
Pozrite si výsledky ankety a odpovede:
28,6 % Rozhodne nie, vytvorili bubliny s nepredvídateľnými následkami
Jan Rollo, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Prima banka Slovensko
Najmä masívne financovanie štátneho dlhu zo strany centrálnej banky predstavuje zásadný krok, ktorý vymazal z politiky akékoľvek zvyšky fiškálnej zodpovednosti. Zadlženie štátov nemá vďaka novému prístupu v podstate žiadne hranice a politici to, samozrejme, využívajú. Nezodpovední sú víťazmi, zodpovední to zaplatia, to je nová mantra. Tento nový štýl fungovania vytvára v ekonomike aj v spoločnosti významné nerovnováhy, ktoré sa budú postupne stále silnejšie prejavovať. A politici budú reagovať ďalšími opatreniami, ktoré budú nerovnováhy iba posilňovať. Dlhodobo udržateľné to nie je. Dopady budú dramatické a rekordná inflácia je iba začiatok. Nasledovať môžu sociálne a spoločenské nepokoje, ktoré môžu mať ďaleko dramatickejšie dopady, aké si dnes vieme predstaviť.
Peter Dostál, predseda dozornej rady, Aliter Technologies
Ak to veľmi zjednoduším, na trhu je rovnaké množstvo tovarov a služieb a ja násobne zvýšim množstvo žetónov, za ktoré sa tieto tovary a služby dajú kúpiť, tak by ma znehodnotenie týchto žetónov asi nemalo prekvapiť. Snažím sa riešiť jeden problém a vyrobím iný, ešte väčší...
Attila Danko, konateľ, IBG International Battery Group
Obávam sa, že táto vysoká inflácia je dôsledkom tejto politiky.
Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex
Už teraz je neskoro, a čím neskôr sa urobia radikálnejšie kroky zo strany ECB, tým horšie následky to bude mať pre ekonomiku celej eurozóny v budúcnosti. Iba sa tlačí balvan pred sebou a sanujú toxické úvery južných krajín na úkor zodpovedných.
Dennis Fino, CEO, Barney Studio
Neviem, čo k tomu dodať. Ľudia sa učia celý život, nikto nie je dokonalý. Vyskúšali, ale podľa mňa to nedopadlo zdarne.
Anton Šnegoň, konateľ, Battal
Ján Ondruš, CEO, G. Lehnert
Jaroslav Mervart, riaditeľ, Chemosvit
Ján Sabol, člen, Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions
Róbert Spišák, predseda predstavenstva, AZC
28,6 % Čiastočne, ich pozitíva prevýšili negatíva
Ondrej Smolár, predseda predstavenstva, Soitron
Ako každé opatrenie takéhoto rázu. Krátkodobo pomohlo, strednodobo to vyzerá, že tiež a z pohľadu dlhšej doby - uvidíme, ako, kedy a s akými následkami skončí teraz nastupujúca kríza. Až potom sa bude dať spraviť finálne vyhodnotenie.
Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka, Agapé Senior Park
Čiastočne. Počas krízy pred desiatimi rokmi sme videli, ako sa ECB nulovými úrokovými sadzbami a masívnym nakupovaním dlhopisov, o ktoré investori nemali záujem, umelo podarilo zachrániť niektoré európske krajiny na pokraji bankrotu, pričom z pôvodne dočasného krízového nástroja sa stala dlhoročná politika. Po dobe opojného rastu však prišiel čas vytriezvenia a rekordná inflácia donútila konať aj konzervatívnu ECB. Nepredpokladám však, že po dekáde nulových čí záporných sadzieb príde k ich dramatickému zvyšovaniu.
Peter Stadler, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Wealth Effect Management
Tak ako vo všetkom, aj v politike ECB musí byť rovnováha a správna miera. Odpoveď na otázku, či to bol správny krok, nie je jednoduchá. Skôr ostáva otázkou, čo sa mohlo urobiť lepšie a kam mal tok peňazí prúdiť.
Filip Tichý, partner, Grant Thornton
Za daných okolností bola politika ECB v poriadku, keďže tieto kroky podporili investície firiem a rýchle oživenie a rast ekonomiky. Inflácia je prirodzeným následkom týchto krokov a súčasť ekonomických cyklov. Problémom súčasnej vysokej inflácie je zloženie viacerých negatívnych šokov do jedného obdobia. Nemyslím si, že bez týchto krokov ECB by sme dnes boli v lepšej situácii.
Milín Kaňuščák, konateľ, Kami Profit
To zrejme bola jediná cesta na záchranu menovej únie. Dnes však budeme musieť znášať vysokú infláciu a možno tú menovú úniu aj tak nezachránime. Bude veľmi ťažké nájsť spôsob na zastavenie nebezpečnej inflácie. To by mala byť dnes priorita inak hospodárske škody budú veľmi vysoké a naruší sa sociálny zmier.
Vladimír Bolek, člen predstavenstva, IAD Investments
Štefan Mácsadi, predseda, COOP Jednota Nové Zámky
Martin Urban, generálny riaditeľ, Jungheinrich
Marek Polic, garant projektov, KROS
Ivan Hronec, CEO, Film Europe Media Company
Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak & Co.
19 % Neviem/Iné
Tomáš Lysina, partner, Lysina-Roško & Partners
Cieľom ECB bolo prostredníctvom záporných úrokových sadzieb a kvantitatívneho uvoľňovania udržať mieru inflácie na 2 percentách, avšak dnes sme svedkami prudko rastúcej miery inflácie. ECB preto bude musieť reagovať a priniesť zmeny, ktoré vrátia infláciu späť na obvyklú úroveň.
Martin Melišek, CFO, Softec
Stále je priskoro hodnotiť „záporné úrokové sadzby a kvantitatívne uvoľňovanie“ v dlhodobých súvislostiach. Treba uznať, že toto opatrenie bolo nové a odvážne a prinieslo výhody aj nevýhody a nie všetky očakávania sa naplnili. Je jasné, že v tomto okamihu ukazujú opatrenia svoju odvrátenú tvár v podobe inflácie. Ale ešte dlho budú najlepší teoretici ekonomiky hľadať hodnotenie týchto opatrení a ich dlhodobých prejavov a formulovania, čo by sa stalo bez týchto opatrení a na to si ja určite netrúfam.
Radúz Dula, country manager Slovensko, amazingplaces.sk
Akékoľvek zásahy zo strany štátu by mali byť premyslené do posledného dôsledku. Či to takto bolo, dozvieme sa čoskoro.
Elena Kráľovenská, konateľka, Keis Media
Naozaj neviem ...
Juraj Vozár, výkonný riaditeľ, Biomin
Netrúfam si povedať. Časový úsek na vyhodnotenie je príliš krátky. Opýtame sa v budúcnosti histórie. Akokoľvek som si istý, že sme danú pomoc nevyužili adekvátne, skôr zneužili a tzv. prejedli. Správny hospodár si odloží na zlé časy. Tie sú tu a naša sýpka zíva prázdnotou. Tak sa už dnes pýtame, čo budeme jesť a či budeme spať v kožuchu? Kvantitatívne uvoľňovanie sme teda použili na?
Anna Hudáková, business & HR consultant
Juraj Heger, riaditeľ, Vydavateľstvo Slovart
16,7 % Sotva, takáto pomoc má byť vždy krátkodobá
Branislav Rentka, CEO, m:zone
Martin Krištoff, finančný analytik, HABERL Wealth Management
Stanislav Hreha, predseda dozornej rady, Východoslovenská vodárenská spoločnosť
7,1 % Rozhodne áno, bez nich by sa európska ekonomika prepadla
Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, AGENDY
Kvantitatívne uvoľňovanie ako jeden z nástrojov expanzívnej politiky je užitočným nástrojom na zvládnutie období nízkeho rastu ekonomického cyklu, ale zahŕňa aj riziká. Ekonómovia musia vedieť, kedy rozšíriť ponuku peňazí, aby sa predišlo vzniku vedľajších účinkov, napríklad vysokej inflácie.
Peter Jakubička, CEO, Across Private Investments
Dlhodobé záporné úrokové sadzby tu boli preto, že ECB mala problém s dosiahnutím svojho inflačného cieľa. V prípade kvantitatívneho uvoľňovania s krokmi ECB súhlasíme, pretože Covid-19 bol bezprecedentný ekonomický šok. Bez kvantitatívneho uvoľňovania by sa štáty nemohli lacno a rýchlo financovať a sanovať z rozpočtu škody napáchané Covidom-19. Môžeme polemizovať o tom, či tých peňazí bolo do ekonomiky pustených veľa alebo málo, či k sťahovaniu stimulov malo dochádzať rýchlejšie, ale máme za to, že politika ECB bola vo všeobecnosti správna a viedla k minimalizácii škôd v ekonomike. Dnes nás síce trápi vyššia inflácia, ale tá aj vďaka dnešným krokom ECB pominie a netreba zabúdať, že ECB je len jednou zo skladačiek v celej ,,inflačnej mozaike" - netreba zabúdať na externé vplyvy spôsobené covidom či vojnou na Ukrajine a komoditnou krízou. Mohla ECB urobiť lepšie rozhodnutia? Spätne sa zdá, že v niečom mohla, ale v čase, keď sa rozhodovala a s informáciami, ktoré mala, robila najlepšie kroky pre minimalizáciu škôd v ekonomike.
Andrej Révay, prezident, Slovenská asociácia podnikových finančníkov