V ankete TREND Barometer sme sa pýtali respondentov, či podporujú zatvorenie obchodov v nedeľu. Elektronicky hlasovalo medzi štvrtkom 9. februára 2023 a pondelkom 13. februára 2023 celkovo 85 vybraných osobností slovenskej ekonomiky.
Pozrite si výsledky ankety a odpovede:
62 % Rozhodne nie. Štát nemá takto zasahovať do podnikania
Rudolf Adam, predseda predstavenstva, Finportal, a.s., Bratislava
Zvyšuje to zamestnanosť. Je to zbytočná štátna regulácia.
Martin Cígler, Seyfor Slovensko, a.s, Bratislava
Vnímam takéto zasahovanie do trhového prostredia ako zbytočné. Diskusia o zatvorení benzínových púmp, verejnej dopravy, divadiel alebo napríklad hotelov sa nevedú, a je to z tohto uhla pohľadu rovnaký prípad. Jediné pozitívum vidím nie na strane zamestnancov, ale návštevníkov hypermarketov, ktorí namiesto svojej obľúbenej nedeľnej zábavy budú musieť vyraziť do prírody.
Stanislav Hreha, predseda dozornej rady, Východoslovenská vodárenská spoločnosť
V tomto marazme je toto fakt najdôležitejšia vec, aby všetko kľaklo. Toto nech sa rieši počas pokoja a nie horúcou ihlou. Trh si vždy vygeneruje, čo má ako fungovať. Ak prestanú ľudia v nedeľu nakupovať, tak obchodníci zatvoria bez príkazov štátu. Pracujúci človek nemá čas počas týždňa nakupovať alebo oddychovať v nákupnom centre. Niektorí ľudia pri nákupoch oddychujú a tešia sa, že si môžu pozrieť pekné veci. Nerozumiem, koho toto trápi. Máme dôležitejšie veci ako sa zaoberať niečím, čo sa vyrieši samo. Za socializmu nám zakazovali chodiť do kostola alebo pozerať západne časopisy. Znovu cenzúra?
Ivan Košalko, prezident, Podnikateľská aliancia Slovenska
V situácii, keď vládne parlament, by sa mali riešiť iba naliehavé priority a už vôbec nie bez analýzy dopadov. Nevidím spoločenskú objednávku pre takúto zmenu.
Andreas Kreutz, konateľ, Tailor Made, s.r.o, Bratislava
V princípe mi nedeľný pokoj so zatvorenými obchodmi nevadí, ale ako obchodníkovi mi to prinesie len stratu. Nájom sa mi nezníži, mzdové náklady tiež nie, takže to je z ekonomického hľadiska len mínus.
Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
Toto opatrenie považujem za obmedzovanie slobody podnikania.
Jana Venhartová, riaditeľka, Potravinárska komora Slovenska
Tento problém má viacero rovín. Odhliadnuc od sociálneho rozmeru – možnosti zvýšeného zárobku zamestnancami, ktorí to určite potrebujú, je tu zásah do práva na podnikanie a diskriminačný charakter voči zamestnancom. Pri podnikateľskej sfére by zákon mal vytvárať podmienky na férovú súťaž, nie zákonom za podnikateľov „vyriešiť“ konkurenčný boj. Z pohľadu ochrany zamestnancov si zákonodarca svojvoľne zaumienil, že nákup v maloobchode je tá „nepotrebná“ činnosť, ktorú občania naozaj v nedeľu nemusia vykonávať. Zároveň sa však vynára otázka diskriminácie – zákon by mal v rovnakých situáciách regulovať rovnako. Pokiaľ sa teda pozrieme na iné voľnočasové aktivity občanov počas nedele – divadlá, kiná, reštaurácie, hotely, ale aj lyžiarske vleky – na obsluhu všetkých sú potrební zamestnanci, ktorí by si radšej užili voľnú nedeľu. Stačí, ak budeme počas nedele sedieť doma, alebo si vybehneme do prírody. Teória práva správne konštatuje, že mladé demokracie nie sú schopné rýchlej adaptácie na trhový mechanizmus a preto sa časom vracajú k nadmernej regulácií. Či je toto tá správna cesta budovania modernej spoločnosti pre nastupujúce generácie, je veľmi otázne.
Elena Kohútiková, podpredsedníčka dozornej rady, VÚB, a.s.
Takéto rozhodnutia sa nemaju prijimat bez analýzy nazoru ľudí a ekonomické dopady takéhoto rozhodnutia na sektor a na jeho zamestnancov. V dnešnej ťažkej dobe považujem za nezodpovedné otvárať otázky, ktoré nie sú z pohľadu riešenia dnešných problémov ľudí podstatné a ktoré ďalej naštrbujú stabilitu podnikateľského prostredia. Slovensko má 30 rokov a jeho občania sa vedia zodpovedne rozhodnúť, ako budú tráviť voľný čas.
Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak & Co.,s.r.o., Bratislava
Takéto imperatívne zásahy zo strany štátu do podnikania a vnucovanie svetonázoru iným nepatrí do demokracie 21.storočia.
Dušan Ďurík, advokát, Škubla & Partneri
Štát by mal pôsobiť len tam, kde je to nevyhnutné. A, samozrejme, len v nevyhnutnom rozsahu. Navyše, pochybujem, že toto je v súčasnosti naliehavá spoločenská téma. Vnímam to ako súčasť rozbehnutej predvolebnej kampane a trochu sa desím, čo všetko nás v tomto smere ešte čaká. Teším sa na čas, keď toto bude náš najvážnejší spoločenský problém; obávam sa ale, že sa toho nedočkám.
Martin Šmigura, investičný riaditeľ, WOOD & Company
Slovensko momentálne čelí oveľa väčším problémom. Považujem za absurdné, že namiesto pomoci podnikateľom a zamestnancom sa nájde pár poslancov, ktorí túto tému zneužívajú na svoj predvolebný marketing. Dúfam, že zvíťazí zdravý rozum a ľudia sa budú môcť naďalej slobodne rozhodnúť, či im práca v nedeľu dáva zmysel.
Milín Kaňuščák, konateľ, Kami Profit, s.r.o., Bratislava
Si myslím kto nechce pracovat v nedeľu, nebude. Kto si chce zarobiť, zase môže. Ja rád využívam nedeľný čas na nákupy s deťmi. Je to rodinná pohoda a splnené sny.
Simona Bubánová-Tauchmanová, konateľka, CD-Creative Department, s. r. o.
Rozhodne nie z ideologických dôvodov. Je neslušné od niektorých poslancov zviditeľňovať sa na témach, ktoré nijako neriešia dopady krízy na občanov. Arogantne si tak kradnú pozornosť médií a zakrývajú svoju neschopnosť ľuďom naozaj pomáhať.
Peter Vilem, riaditeľ, Vema, s.r.o., Bratislava
Rozhodne nepodporujem, aby štát riadil ľudí a dirigoval ich, ako majú žiť. Začnime ľudí vzdelávať a učiť ich rozumnému uvažovaniu a spolunažívaniu. To by však malo ísť ruka v ruke s príkladom od reprezentantov štátu a od nich vidíme pravý opak - osočovanie a ohováranie, často bez vecnej diskusie.
Marián Ráno, riaditeľ, Solidita, s.r.o., Bratislava
Obchody môžu byť v nedeľu kľudne zatvorené, ale iba v prípade, ak budú zatvorené aj kostoly.
Peter Jakubička, CEO, Across Private Investments
Nie je správne, aby ktokoľvek (ako jednotlivec alebo schovávajúci sa za štát) hovoril občanom kedy si môžu nakúpiť, podnikateľovi kedy môže mať svoj obchod otvorený a teda kedy podnikať a zamestnancom zobrať možnosť voľby extra zárobku za víkendovú prácu či nadčas. Vieme, aké škody napáchalo vyše 40 rokov štátom riadených ekonomických vzťahov. Štát jednoducho nemá kvalitu ani kvantitu, aby dokázal objektívne, flexibilne a na pomoc veci vstupovať do hospodárskych vzťahov. To platí, samozrejme, ak sa nebavíme v extrémoch detskej alebo nútenej práce, nekalom podnikaní, zbraniach atď., ale o našej zemepisnej šírke a bežných obchodoch. Štát nemá riadiť ekonomické vzťahy, ale ich regulovať v minimálnej miere, ak hrozí, že sa samé vyregulovať nevedia. Toto, samozrejme, nie je ten prípad a je to čisto ideologické zneužitie moci a plytvanie verejným priestorom namiesto riešenia naozajstných existenčných problémov krajiny a ľudí v nej.
Borek Simandl, riaditeľ, FINEP SK
Nevidím dôvod, prečo by štát mal obmedzovať podnikanie a zachoval by som slobodu takého rozhodnutia na každom podnikateľovi.
Martin Volek, riaditeľ, Volis International
Neobmedzujme spotrebiteľov v slobodnej voľbe, kedy nakupujú. Znamenalo by to aj stratu príjmov od turistov.
Juraj Heger, riaditeľ, Vydavateľstvo Slovart, a.s.
Nejde úplne ani tak o to, či je to zásah do podnikania, aj keď ekonomické dôsledky by boli pre mnohých katastrofálne. Ide o to, že je to zásah do života svojprávnych jedincov. Pseudoochrancovia práv pracujúcich a pseudozáchrancovia viery vo vieru navrhovaným opatrením sledujú svoje záujmy, nie záujmy ľudí.
Miroslav Adamiš, riaditeľ, generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
Nechajme na ľuďoch nech sa rozhodnú, kedy chcú pracovať a kedy chcú mať otvorené obchody. Aj tak veľa ľudí musí robiť v nedeľu – hasiči, lekári, taxikári, policajti a další.
Peter Michajlov, konateľ a výkonný riaditeľ , SIMPLEA FINANCIAL SERVICES, s.r.o., Bratislava
Návrh v tejto podobe považuje za čisto populistický. Bola vybraná úzka skupina pracujúcich v maloobchode a na nej postavený hlboký sociálny príbeh. Každý obchodník má dnes právo dobrovoľne v nedeľu svoju prevádzku zatvoriť (a veľa z nich to už aj dnes robí), zároveň majú príslušné odborové zväzy možnosť o tomto so zamestnávateľmi v rámci kolektívneho vyjednávania hovoriť a pravidlá si nastaviť. Nie je úloha zákonodarcu toto akokoľvek upravovať a takéto zásadné obmedzenie jednej úzkej časti aktívnej ekonomicky považujem v dnešnej ekonomicky neľahkej dobe za neprípustné.
Marek Polic, garant projektov, KROS a.s.
Myslím si, že to nemá absolútne žiadny význam. Radšej by sa mal štát zaoberať podporou podnikania a nie jeho obmedzovaním.
Stanislav Verešvársky, managing director a výkonný riaditeľ, DanubiaTel, a.s.
Myslím si, že takéto opatrenie, ako každý regulačný zásah, v konečnom dôsledku spôsobí čiastkový útlm v sektore maloobchodného predaja a obchodu celkom. U menších prevádzok to môže spôsobiť až zánik subjektov a zatvorenie predajní.
Peter Dostál, predseda dozornej rady, Aliter Technologies, a.s., Bratislava
Myslím si, že doba 20 % nezamestnanosti a diktátu zamestnávateľa je dávno preč. Zamestnanci majú možnosť aj priestor sa rozhodovať a trh má schopnosť sa samoregulovať. Podobné návrhy považujem za neopodstatnené.
Martin Kostič, riaditeľ, Emark, s.r.o.
Moja mama pred rokmi pracovala v nemenovanom zahraničnom maloobchodnom reťazci. Zamestnanci si bežne museli nadrábať (!) sviatky - čiže de facto žiadne sviatky neboli, resp. sviatok znamenal pracovnú sobotu. Firma proste našla dieru v zákone a takto mali postavené zmluvy. Áno, zamestnanci sa pokojne mohli postaviť a všetci odísť, ale nespravili to. Nemyslím si preto, že štát by sa mal sústrediť na obmedzovanie práce v nedeľu. V prvom rade by sa mal uistiť, že základné pravidlá sú dodržiavané. Následne potom môžeme túto otázku opäť otvoriť a pozrieť sa na podstatu toho, čo chce štát takýmto krokom dosiahnuť a aká je vlastne jeho úloha v regulácii biznisu.
Pavol Múdry, dlhoročný člen, IPI Slovensko
Mne osobne je to jedno, čo sa týka nakupovania. Ale spôsob, ako určitá skupina poslancov tento zákaz presadzuje je pre mňa neprijateľný. Nech to nechajú na rozhodnutí obchodníkov a ich zamestnancov.
Juraj Sinay, člen výkonného výboru, Zväz automobilového priemyslu
Malo by byť na majiteľoch a prevádzkovateľov obchodov, ako sa rozhodnú.
Ivan Paule, partner, TPA Audit
Kto nechce pracovať v nedeľu nech nepracuje. Kto nechce nakupovať, nech nenakupuje. Je to kultúrna téma, kde sa človek môže rozhodnúť bez toho aby iného obmedzil na slobode. Nech sa teda sám rozhodne ako zákazník aj zamestnanec, netreba aby nám v tomto diskutoval podmienky štát.
Robert Spišák, predseda predstavenstva, AZC
Je to principiálna vec. Štát nemá čo stanovovať otváracie hodiny žiadnych prevádzok.
Martin Sukupčák, konateľ, BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
Je to len agenda akože kresťanov, ktorí namiesto riešenia skutočných problémov otvárajú tému o ktorej si myslia, že im prinesie hlasy vo voľbách. Kto nechce pracovať v nedeľu, nech si nájde zamestnanie, kde to nie je nutné. Mnoho môžu vyriešiť vyššie príplatky za prácu vo sviatkoch a v noci. Podľa zvrátenej logiky pána Vašečku, Záborskej, atď. by počas sviatkov nemali pracovať ani lekári, hasiči, policajti, pekári, reštaurácie a ani kňazi v kostoloch.
Jozef Bojčík, konateľ, Medi Cool, s.r.o., Košice
Je to krok späť. V nedeľu si môžu zarobiť zamestnanci, ale nezabúdájme aj na silnú komunitu študentov ale aj dôchodcov. Trh sám rozhodne či budú otvorené obchody aj v nedeľu. Ak nebude záujem zo strany spotrebiteľa, obchody sami rozhodnú či a kedy budú zatvorené.
Luboš Vančo, partner, KPMG Slovensko, s.r.o.
Je smutné, že kresťansky orientovaní poslanci nevedia už desaťročia prísť s dôležitou a potrebnou agendou pre Slovensko a recyklujú dokola svoje témy ako napr. zatváranie obchodov alebo zákaz interupcií. To naozaj nie sú témy, ktoré by nás niekam dopredu posúvali, skôr naopak.
Dennis Fino, CEO, Barney Studio
Je na každom povedať si, kedy má a kedy nemá byť otvorené. Keby bolo na mne, nedovolím štátu do tohto zasahovať. Ak má firma zamestnancov ochotných pracovať cez sviatok alebo nedeľu a zároveň dostatok potenciálnych zákazníkov, nevidím dôvod zakazovať to.
Pavol Cvik, advokát a managing director, Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
Je absurdné, aby skupina jednotlivcov v rámci predvolebnej kampane a kultúrnych vojen takto zásadne obmedzovala zvyšok Slovenska. Zvlášť ak v skutočnosti po danom opatrení nie je spoločenský dopyt. Jediní ktorých podobný nezmysel poteší a osloví sú menšie skupiny potenciálnych voličov, ktorých sa to reálne nedotýka. Vo svojej predstave však majú zakorenené, že môžu diktovať ostatným svoje predstavy o svete a (často radikálne a ultrakonzervatívne) nastavenie.
Elena Kohútiková, podpredsedníčka dozornej rady, VÚB, a.s.
Bol by to ďalší zásah do stability podnikateľského prostredia a aj do slobodného rozhodovania ľudí, ako budú tráviť svoj voľný čas. Takéto rozhodnutia od stola je nezodpovedné prijímať bez dôkladnej aj ekonomickej analýzy.
Martin Jacko, managing partner, Lansky, Ganzger & Partner Rechtsanwälte, s.r.o, Bratislava
Aj keď sčasti rozumiem niektorým aspektom proti otvoreniu, sme trhová ekonomika a otázku, či majú byť obchody otvorené v nedeľu má vyriešiť jednoducho trh a nie štát reguláciou.
Anna Hudáková, business & HR consultant
Branislav Rentka, CEO, m:zone, s.r.o., Vráble
Elena Kráľovenská, konateľka, Keis Media, s.r.o., Bratislava
Ivan Hronec, CEO, Film Europe Media Company
Marcel Vrátný, generálny riaditeľ MH Teplárenský holding
Martin Šimun, predseda dozornej rady, Dôvera zdravotná poisťovňa
Martin Wiedermann, generálny riaditeľ, Centrálny depozitár cenných papierov SR
Milan Durcovic
Peter Augustinič, executive director, DGT factory, a.s., Bratislava
Peter Halász, konateľ, Jaga Group
Roman Fila, výkonný riaditeľ, Wisdom Factory, s.r.o. , Bratislava
Rudolf Lukačka, konateľ, Relas, s.r.o.
12 % Nie, zdôvodnenie nie je dostatočné
Rastislav Kočan, Managing Partner, Go4insight
Štát by nemal vôbec nemal rozhodovať, ako ľudia trávia víkendové dni. Rozumiem každému, kto chce tráviť nedeľu/resp. víkendové dni mimo práce. Rozumiem aj tým, ktorí si chcú cez víkend privyrobiť. Prečo by sa mal štát zákonom miešať do života ľudí?
Navyše, ak by prekladateľom naozaj záležalo na nedeľnom oddychu, prečo by zákon mal limitovať len sektor malobchodu? Počas nedelí pracujú mnohé ďalšie profesie. Prečo by sme mali preferovať nedeľné voľno predavačky v potravinách pred nedeľným voľnom robotníka v automobilke?
Peter Frankovič
Pracovníci v maloobchode väčšinou pracujú štýlom dlhý/krátky týždeň, takze nie je pravda, že nemajú voľné nedele. Prípadne si vedia so zamestnávateľom alebo kolegami dohodnúť prácu, ako potrebujú. Nemyslím si že by to malo mať dopad na obchodníkov, pretože keď potrebujem niečo na seba alebo do úst, tak si to kúpiť musím, akurát sa viac ľudí natlačí do kratšieho času, čo zhorší komfort. Pre niektorých pracujúcich je nedeľa jediný deň, kedy majú čas si niečo nakúpiť.
Igor Choma, predseda Dozornej rady, Váhostav-sk, a.s., Bratislava
Myslím si, že možnosť ísť do obchodu aj v nedeľu je v poriadku. Kto chce, nakupuje. Kto nechce, trávi čas zmysluplnejšie..
Attila Danko, konateľ, IBG International Battery Group, s.r.o., Pezinok
Mali by sme prijať kompromisné riešenie: obchody môžu byť otvorené, ale zamestnávatelia nemôžu donútiť zamestnancov, aby robili v nedeľu.
Roman Kučák, CEO & co-founder, Anodius
Fakt nemiestna otázka v čase paralelných kríz. Vláda a parlament by sa mali zamerať na podstatné problémy a ich riešenie.
Pavel Nechala, advokát, Nechala and partners, s.r.o.,
Existujú aj iné nástroja ako zákazy a obmedzenia. Už v súčasnosti sú náklady za prácu v nedeľu podstatne vyššie. Ak bude existovať dopyt na strane zákazníkov ako aj predávajúcich, tak násilné zmeny budú viesť k väčšiemu oslabovaniu autority verejných inštitúcii. Diskutujme, počúvajme sa a zmena sa môže zrodiť, nie však porazením časti obyvateľstva.
Marko Šarmír, managing partner, RecruitMen & Developium Group
Milan Drahoš, country manager SK & CZ, PEPCO SK & CZ
Peter Papanek, managing partner, Neuropea
Stanislav Kučírek, predseda, Slovensko-poľská obchodná komora
12 % Áno, ale je potrebné viesť o tom spoločenskú diskusiu
Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka Agapé Senior Park
Zatvorenie obchodov v nedeľu skôr podporujem, nepáči sa mi však atmosféra, v akej sa o tom opäť rokuje. Vyžaduje si to slušnú a odbornú celospoločenskú diskusiu. V susednom Rakúsku sú v nedeľu obchody zatvorené a nikomu z nás, ktorí tam bežne nakupujeme, to neprekáža. Takéto nastavenie by nemuselo prekážať ani u nás. Namieste je však otázka, ako kompenzovať stratu nedeľného príjmu či zamestnania pracovníkom, ktorých sa zákaz nedeľného predaja dotkne.
Juraj Vozár, výkonný riaditeľ, Biomin, a.s, Cífer
Vnímam to ako celospoločensky prospešnú výchovnú aktivitu. Zmenou každodenne dostupného rytmu takto nájdeme priestor pre určitú osobnú hygienu, oddych alebo priestor sa venovať rodine, blízkym a sebe. Bude to akcentovať iné hodnoty a donúti nás to zmene prístupu.
Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia, s.r.o., Vráble
Súhlasím, ale drobným podnikateľom by som dal možnosť rozhodnúť sa.
Branislav Panis, generálny riaditeľ, Slovenské národné múzeum
Daniel Gašpar, managing partner, Crowdberry a.s.
Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex, s.r.o., Bratislava
Ján Sabol, člen, Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
Lýdia Eckhardt, majiteľka, Módny salón Lýdia Eckhardt
Miroslava Michalíková, výkonná riaditeľka, Produkcia
Štefan Mácsadi, predseda, COOP Jednota Nové Zámky
11 % Určite áno, mali byť zatvorené už dávno
Peter Paška, primátor, mesto Galanta
Úprimne, naozaj by sme mali všetci trochu spomaliť, už pridlho sa naháňame za chymérou - čoho vlastne?
Ľudovít Černák, predseda predstavenstva, Sitno Holding
Som zástancom tzv. tichej nedele už dávno. Podporujem to preto, lebo som zažil časy , keď boli všetky obchody v nedeľu zatvorené a každý to považoval za normálne . A mám s tým spojené aj spomienky, že rodiny sa v nedeľu venovali sebe , chodili na prechádzky, alebo len tak oddychovali a preciťovali nedeľný pokoj. V dnešnej hektickej dobe plnej stresu by si každý zaslúžil mať jeden deň v týždni pokojnejší aj zamestnanci obchodu a aj ich zákazníci.
Miroslav Očenáš, CEO & Founder, Kvety.sk
Nikto z nás nie je perpetum mobile. Ak budú rovnaké pravidlá hry pre všetkých, prinesie to určite osoh. Podobné pravidlá sú v západných krajinách a nemyslím si, že im to ekonomicky škodí.
Miloš Gloznek, projektový manažér, ŽSR
Myslím si, že debata o tejto téme prešla našou spoločnosťou x-krát. Nedeľa by mala byť jednoznačne dňom pracovného pokoja. Reči o tom, že koľko ľudí, zamestnávateľov o koľko príde, si treba vždy dávať do roviny, koľko ľuďí, detí, zamestnávateľov tým, že je v tejto oblasti 7x24 dochádza o základné právo právo na oddych. Reči (dokonca aj tu jedna z odpovedí: štát NEmá právo- žasnem), štát má právo aj povinnosť konať v týchto záležitostiach. Pozrime sa do štátov, ktoré ZATVORENIE praktizujú desaťročia, a neohrozuje to žiadny biznis, žiadne istoty, vytvára to garantovaný deň pohody, ktorý sa premieta naspäť do spoločnosti v čiastočne nemerateľných sociologických faktoroch.
Anton Šnegoň, konateľ, Battal
Ivan Harant, konateľ, MIP, s.r.o.
Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions, a.s.
Róbert Kopál, riaditeľ, Asociácia obchodníkov s cennými papiermi
3 % Neviem/nevyjadrujem sa/iné
Tomáš Lysina, partner, L/R/P advokáti, s.r.o.
Zatvorenie obchodov v nedeľu výrazne ovplyvní ekonomiku krajiny. Pre zamestnávateľov môže predstavovať mnoho výhod, napríklad vo forme šetrenia financií na energiách či mzdách zamestnancov. Na druhej strane však nedeľné zatvorenie obchodov negatívne pocítia zamestnanci, ktorí prídu o víkendové príplatky a v niektorých prípadoch môžu prísť aj o prácu. Z tohto dôvodu je potrebné, aby bola téma zatvorenia obchodov podrobne prediskutovaná s odborníkmi.
Karol Ponesz, country manager Slovakia, Mattoni 1873
Táto otázka by mala byť zodpovedaná po serióznej celospoločenskej diskusii a nie ako nástroj v predvolebnom boji. Je osobne chodím nakupovať v nedeľu minimálne. Rešpektujem však, ak to väčšine zákazníkov vyhovuje. Rovnako je aj na obchodníkoch či zvážia predaj v nedeľu. Pred časom sami zaviedli režim predaja 24/7 a neskôr ho sami opustili. V zásade nemám rád, ak štát niečo občanom zakazuje bez vysvetlenia pádnych dôvodov.
Martin Kultan, generálny riaditeľ, Dôvera zdravotná poisťovňa, a.s.
Štát sa nemá čo starať do toho, kedy obchody budú alebo nebudú otvorené. Ak ich ľudia nebudú využívať, tak budú zatvorené aj bez zásahu štátu.