V ankete TREND Barometer sme sa pýtali respondentov, Ako hodnotia zelenú politiku Európskej únie? Elektronicky hlasovalo medzi štvrtkom 24. novembra 2022 a pondelkom 28. novembra 2022 celkovo 61 vybraných osobností slovenskej ekonomiky.
Pozrite si výsledky ankety a odpovede:
31 % Ako inšpiratívnu. EÚ má viesť svet k správnemu riešeniu
Juraj Heger, riaditeľ, Vydavateľstvo Slovart, a.s.
Zo všetkých štyroch nevýstižných formulácií vyberám túto. Správnosť prístupov k jednotlivým čiastkovým problémom sa nedá presne vypočítať. Často riešenie jedného problému môže spôsobiť iný problém. Množstvo faktorov, ktoré sú vonkajšie, alebo nastanú až v budúcnosti, neovplyvníme. V zásade ale treba niečo robiť a s miernou väčšinou opatrení, o ktorých viem, sa stotožňujem.
Martin Cígler, CEO , Solitea
Zdravé životné prostredie je dôležité a zelená politika je cestou. Ale doteraz som nepochopil, prečo si EÚ hádže polená pod nohy zatváraním jadrových elektrární.
Anton Jasenovec, Commercial Manager Slovakia, FM LOGISTIC
Zameriavať sa na udržateľnosť a ekológiu je dôležité. Celý svet by mal ťahať za jeden povraz a tiež každá jedna spoločnosť by mala na svojej zelenej politike zapracovať. Konkrétne aj dodávateľské reťazce môžu zmeniť situáciu v boji proti zmene klímy tým, že minimalizuje uhlíkovú stopu značiek. Môžu a mali by iniciovať zodpovedné spotrebiteľské trendy navrhovaním zodpovedných modelov budúcnosti. Snažíme sa o to aj my. Máme vypracovanú komplexnú politiku udržateľnosti s názvom „Supply Change“, podporujeme environmentálne co-packing riešenia a uhlíkovo neutrálne sklady, mnohé z nich sme vybavili solárnymi panelmi. Vyhýbame sa používaniu plastových a iných toxických látok, veľkosť obalov prispôsobujeme s cieľom minimalizovať používanie materiálov aj prepravu. Používame predovšetkým recyklovateľné a opakovane použiteľné materiály. V súlade s naším programom sme už uviedli do prevádzky aj plne elektrické a hybridné doručovacie vozidlá určené najmä na tzv. last mile delivery.
Daniel Gašpar, managing partner, Crowdberry a.s.
Neexistuje iná možnosť. EÚ musí viesť a byť role-modelom pre ďalšie krajiny. Krátkodobé ekonomické dopady sú nepodstatné v porovnaní s nákladmi, ktoré v iných scenároch čakajú budúce generácie.
Karol Ponesz, country manager Slovakia, Mattoni 1873
Návrhy Európskej komisie sú väčšinou ambiciózne, čo by bolo v poriadku. Privítal by som však, aby sa niektoré návrhy robili viac s rozumom a overenými dátami. Napríklad nový návrh Európskej komisie týkajúci sa právnych predpisov o nápojových obaloch bude zavádzajúci v tom, že sa ich odvetvia takmer výlučne zamerajú na opakovane použiteľné obaly na úkor recyklačných schém a nie na holistický prístup kombinujúci oboje.
Eduard Suchánek, country manažér Bolt na Slovensku.
Klimatická neutralita, ku ktorej sa Únia zaväzuje, je nesmierne dôležitá. Klimatické zmeny sa drasticky podpisujú na živote na Slovensku i celosvetovo. Každý z nás môže niečím malým prispieť. Pre spoločnosť Bolt je to dlhodobý záväzok znižovať náš ekologický vplyv kompenzáciou emisií CO2, pridávaním elektrických dopravných prostriedkov ako kolobežky či bicykle do našich miest a využívaním obnoviteľných zdrojov energie. Znižujeme našu uhlíkovú stopu ponukou ekologickejších spôsobov pohybu v mestách. A tiež sme zaviedli najvyššie environmentálne štandardy aj v našich kanceláriách (ISO14001). Investujeme do zalesňovania, ochrany pôdy a ďalších miestnych projektov, aby sme neutralizovali našu uhlíkovú stopu a zároveň pozitívne ovplyvnili naše komunity.
Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka Agapé Senior Park
Hodnotím ju ako inšpiratívnu, na druhej strane stavia európsky priemysel do značnej konkurenčnej nevýhody hlavne v porovnaní s Áziou. Ambície a pôvodná myšlienka chrániť klímu sú správne, hlavnou slabinou európskej cesty však je, že táto zelená politika nie je zatiaľ dostatočne nasledovaná zvyškom sveta.
Branislav Panis, generálny riaditeľ, Slovenské národné múzeum
Európa by mala ísť určite príkladom. Dobré životné podmienky a zdravé životné prostredie budú najlepším vývozným artiklom. Na druhej strane, ak Čína, India a ďalšie krajiny neprikročia k potrebným zmenám, bude to znamenať problém pre celú klímu na svete. Samotná Európa to nedokáže vyriešiť a zachrániť. Rovnako nemôže za všetko len platiť.
Peter Halász, konateľ, Jaga Group
EÚ je relatívne ťažkopádna. Napriek tomu je Európa lídrom v boji s klimatickou zmenou a to i v porovnaní s USA, o BRICS zoskupení nehovoriac.
Robert Balheim, partner, Expense Reduction Analysts
EÚ je a má byť lídrom v zelenom programe a byť dobrým príkladom. Zároveň však by tie ciele nemali byť iba na ekonomický úkor domáceho priemyslu a obyvateľstva. Ak už je, či chce byť prísna na vlastný priemysel, mala by mať rovnaký meter aj na produkty z dovozu.
Peter Stadler, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Wealth Effect Management
Ako nadšenec EÚ som rád, že sa dané aktivity robia, väčšina z nich je však v praxi stále neviditeľná. Na uskutočnenie reálnych zmien je potrebné zapojiť väčšinu obyvateľstva nielen EÚ, ale aj sveta. Je to dlhodobý proces. Verím, že sa to časom podarí, inak našu planétu nezachránime.
Ivan Hronec, CEO, Film Europe Media Company
Ak má dnes EU v niečom naviac voči Amerike a Číne, tak je to systémová zelená politika.
Attila Danko, konateľ, IBG International Battery Group, s.r.o., Pezinok
Elena Kráľovenská, konateľka, Keis Media, s.r.o., Bratislava
Ján Majerský, managing director, Proma
Marek Polic, garant projektov, KROS a.s.
Ondrej Smolár, predseda predstavenstva, Soitron
28 % Ako zmätočnú. Sama osebe svet nezachráni
Juraj Vozár, výkonný riaditeľ, Biomin, a.s, Cífer
Zmysluplný obsah so zlou metodikou realizácie. Lead by Example bez kontextového uchopenia. Ono leader by mal brať ohľad na svoje možnosti a schopnosti. Nemožnosť ovplyvniť hráča č.1 Čínu a neberúc do úvahy Afriku a Južnú Ameriku, robí z danej politiky samovražednú misu pre priemysel v Európe a tak jej vlastnej budúcnosti. Blízka vojna paradoxne môže byť nielen veľkým negatívnym mementom, ale aj radou, že treba sa ešte raz zastaviť a vec premyslieť.
Mikuláš Gazda, CEO, AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
Zelená dohoda má tieto ciele: klimatický neutrálna“ Európa, zriadenie cirkulárnej ekonomiky, obnova budov, nulové znečistenie, ochrana ekosystémov a biodiverzity, z farmy rovno na stôl, podpora ekomobility, peniaze pre zraniteľných, podpora výskumu, ochrana trhu EÚ pred nekalou konkurenciou. Porovnajme to s prístupom Číny, štátov juhovýchodnej Ázie, USA, štátov Južnej Ameriky, Afriky.
Martin Kultan, generálny riaditeľ, Dôvera zdravotná poisťovňa, a.s.
V rámci zelenej politiky sa prichádza s toľkými nesprávnymi riešeniami, že viac škodí, ako pomáha.
Luboš Vančo, partner, KPMG Slovensko, s.r.o.
Určite ako zmätočnú. Dlhodobá stratégia (20 a viac rokov) ako znižovať dopad na životné prostredie je správna, avšak ako vidíme krátkodobé ciele sú nerealistické, zmätočné a zbytočne podkopávajú dlhodobé úsilie EÚ (existujú krajiny, ktoré podporujú plyn, iné ho nepodporujú, existujú krajiny, ktoré podporujú jadro ... a iné nie ... a takto by sme mohli pokračovať).
Jaroslav Mervart, riaditeľ, Chemosvit
Smerovanie k viac zelenej budúcnosti je v poriadku, a nepochybne veľa ľudí s týmto zámerom súhlasí. A z rovnakého dôvodu tento zámer určite veľa firiem podporí. Najmä ak zelené energie sú spojené s vyššou mierou energetickej bezpečnosti či samostatnosti. Avšak konkrétne ciele, ktoré boli v EU v tejto oblasti stanovené považujem za nereálne. A keďže životné prostredie je len jedno, všetky tieto zámery by mali mať globálny a nielen európsky charakter.
Dennis Fino, CEO, Barney Studio
Niekto musí byť prvý – platilo to v školských laviciach, platí to aj pri zelenej aktivizácii sveta. Nie som si istý, či máme priestor na také radikálne riešenia, aké EÚ navrhuje a robí, bol by som za väčšiu koordináciu so zvyškom sveta alebo aspoň s výrobcami elektromobilov a budovateľmi infraštruktúry nabíjania vozidiel.
Stanislav Verešvársky, managing director a výkonný riaditeľ, DanubiaTel, a.s.
Najmä preto, že dlhodobo je akcie schopnosť EÚ minimálne otázna. A navyše aj v tejto otázke do hry vstupujú záujmy niektorých krajín a záujmových skupín, ktoré často aj dobrý zámer dostanú do takmer grotesknej podoby.
Stanislav Hreha, predseda dozornej rady, Východoslovenská vodárenská spoločnosť
Myslím si, že staré pravidlo dvakrát meraj a raz rež je namieste. Každú chvíľu sa niečo mení a prerába a spôsobujú sa tým vrásky normálnym ľuďom ale otvára sa šialený priestor pre špekulantov. Treba mať jasnú koncepciu a tej sa držať, ale mala by byť v prospech ľudí žijúcich v EÚ.
Martin Melišek, CFO, Softec
EÚ si v tomto prípade stanovuje vysoké ciele spojené s vysokými nákladmi, ale celkovo to vyzerá ako mnoho nekoordinovaných akcií jednotlivých štátov s nepredikovateľnými dopadmi. Príkladom môže byť zelená nemecká elektrina a jej dopad na ostatné krajiny EÚ. Výsledok je potom ďaleko slabší, ako potrebuje životné prostredie.
Milín Kaňuščák, konateľ, Kami Profit, s.r.o., Bratislava
Bez dohody celého krajín z celého sveta má zelená politika v rámci EÚ efekt len znižovania konkurencie schopnosti v rámci svetových trhov. Ale aj v rámci EÚ jedna krajina ide stavať jadrové elektrárne druhá ich masívne ruší a znova dáva súhlas na uhoľné elektrárne. Hneď za hranicami máme vojnu so stovkami výbuchov denne, ale brzdíme vlastné oceliarne drahými emisnými povolenkami.
Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex, s.r.o., Bratislava
Dušan Ďurík, advokát, Škubla & Partneri
Martin Wiedermann, generálny riaditeľ, Centrálny depozitár cenných papierov SR
Miroslava Michalíková, výkonná riaditeľka, Produkcia
Štefan Mácsadi, predseda, COOP Jednota Nové Zámky
21 % Ako škodlivú. Výrazne sa zníži konkurencieschopnosť EÚ
Branislav Klocok, generálny riaditeľ , OFZ, a.s.
Sami svet nezachránime, ale znížime svoju ekonomickú silu a tým pádom aj možnosť tlačiť na veľkých znečisťovateľov.
Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
Pre život na našej planéte musíme urobiť maximum. Podľa odborníkov je to už len otázka zmiernenia dosahov extrémov počasia. Na druhej strane EÚ sama svet nezachráni a spôsob, akým to robíme, je čistá ekonomická katastrofa. Stačí sa pozrieť na podiel produkcie CO2 zo strany európskych krajín a porovnať to s finančnými nákladmi na jeho zníženie.
Petr Bláha, podpredseda predstavenstva a generálny riaditeľ, Duslo, a.s.
Ak by som mal možnosť hodnotiť a použiť známkovanie ako v škole od 1 do 5, musel by som použiť dvojciferné číslo…
Ján Ondruš, CEO, G. Lehnert, k.s., Bratislava
Nie je mysliteľné presadzovať len v mene vznešených a ťažko dosiahnuteľných cieľov zdroje energie, ktoré jej neposkytnú dostatok, čo zjavne spôsobí významné zhoršenie hospodárskeho, a tým aj osobného života.
Jan Rollo, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Prima banka Slovensko, a.s.
Je to ako vždy. Ideovo, technicky aj realizačne v mnohých ohľadoch chybná a často pokrytecká iniciatíva, schovaná za bohumilé účely, samozrejme, spojená s masívnym prerozdeľovaním cudzích miliárd, na ktorom sa politici, úradníci a ich okolie vždy tak radi podieľajú. A navyše si ďalej upevnia moc nad našimi životmi a podnikaním a môžu sa tváriť, že majú nejakú agendu. Čo viac si môžu priať...
Anton Šnegoň, konateľ, Battal
Ivan Harant, konateľ, MIP, s.r.o.
Ján Sabol, člen, Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia, s.r.o., Vráble
Peter Krúpa, generálny riaditeľ, Hubert J.E.
12 % Neviem/nevyjadrujem sa/iné
Peter Dostál, predseda dozornej rady, Aliter Technologies, a.s., Bratislava
Myslím, že v tomto prípadeby súhlasím so všetkými voľbami: pre klímu treba iste urobiť viac, EÚ by malo viesť svet k správnemu riešeniu ,aj keď sama o sebe svet nezachráni a znižuje to konkurencieschopnosť EÚ.
Roman Kučák, CEO & co-founder, Anodius
Je dobré, že to rieši aktívne EÚ aj za nás. Zdravie nás všetkých a zdravie planéty by mali byť na porvom mieste. Zodpovednosť je hodnota, ku ktorej sa EÚ dlhodobo hlási. SR by sa mala v tomto smere inšpirovať.
Tomáš Lysina, partner, L/R/P advokáti, s.r.o.
Budúcnosť potrebuje čistú planétu a prítomnosť potrebuje výrobu pre potreby každodenného života. Zelená politika Európskej únie musí nájsť pragmatickú odpoveď, ako zabrániť klimatickej kríze a zároveň nezaťažiť hospodársku produkciu. Čisto a finančne dostupne vyrábať nie je len problém Európy, ale celého sveta. Čím bude svet starší, o to rýchlejšie sa bude musieť nájsť efektívne riešenie.
Branislav Rentka, CEO, m:zone, s.r.o., Vráble
8 % Ako nedostatočnú. Pre klímu treba robiť viac
Miroslav Očenáš, CEO & Founder, Kvety.sk
Málo ambiciózne ciele a vzhľadom na geopolitiku dosť zmätočné riešenia či už Nemecka aleobo EÚ ako celku. Som rád, že aspoň sa to začína riešiť a vojna to urýchľuje, kým nie sme donútení, ťažko sa odoláva lobistom...
Anna Hudáková, business & HR consultant
Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions, a.s.
Martina Mundierová, CEO, MST Partners, s.r.o., Bratislava