Priebežne aktualizované

Barack Obama vyhral prezidentské voľby v USA. Podľa doterajších výsledkov a odhadov získal 303 voliteľských hlasov k 206 pre jeho republikánskeho súpera Mitta Romneyho. Na výsledky sa čaká už len v štáte Florida.

"Bez ohľadu na to, či ste držali nápis s menom Obama alebo Romney, váš hlas bol vypočutý," povedal B. Obama v príhovore po víťazstve vo voľbách. "Demokracia v národe 300 miliónov ľudí môže byť ukričaná a neuprataná," povedal znovuzvolený prezident. Zároveň však dodal, že všetci Američania majú aj spoločné ciele - dobré vzdelanie, ekonomiku nezaťaženú dlhom a bezpečnosť zaručenú najsilnejšou armádou na svete. Voličom sľúbil, že pri riešení problémov sa pokúsi nájsť spoločnú reč s republikánmi.

Protikandidát Mitt Romney priznal volebnú porážku a telefonicky zablahoželal B. Obamovi k víťazstvu. M. Romney sa v príhovore krátko pred siedmou hodinou ráno európskeho času poďakoval svojim priaznivcom a republikánskemu kandidátovi na viceprezidenta Paulovi Ryanovi. V stručnom príhovore vyzval na spoluprácu oboch strán politického spektra. „Demokrati aj republikáni by mali postaviť záujmy ľudí pred politiku," povedal M. Romney.

Výrazné prekvapenia voľby nepriniesli. Tradične republikánske štáty sa priklonili k republikánom. Demokrati si svoje bašty tiež väčšinou udržali. O budúcom prezidentovi USA rozhodovali hlasy v kľúčových štátoch Florida, Ohio, Virgínia, Severná Karolína, Wisconsin, Colorado, Iowa, Nevada a New Hampshire. B. Obama v nich získal dostatočnú podporu na zvolenie.

Američania si vo voľbách vyberali aj svojich zástupcov v Kongrese. Z doterajších výsledkov vyplýva, že sa farby oboch komôr amerického parlamentu nezmenia. Snemovňa reprezentantov ostáva naďalej v rukách republikánov (zatiaľ 228 ku 182) a v Senáte obhájila tesnú väčšinu Demokratická strana (zatiaľ 52 ku 44). Barackovi Obamovi by prevaha republikánov mohla spôsobiť problémy pri presadzovaní niektorých zákonov. Kongresové voľby sú raz za dva roky, volia sa všetci členovia Snemovne a tretina Senátu.



Krátko po pol štvrtej ráno pripísalo viacero veľkých médií víťazstvo vo Wisconsine B. Obamovi. Neskôr získal aj štát New Hampshire a krátko po piatej viacero médií oznámilo, že predpokladá víťazstvo B. Obamu aj v štáte Ohio. Spolu s tradične demokratickými štátmi by prezident mal získať najmenej 274 z 538 voliteľských hlasov. Republikánsky tábor odhady médií ohľadom vývoja v štáte Ohio niekoľko hodín spochybňoval.

Prepočty denníka New York Times po šiestej hodine ráno už pripisovali B. Obamovi víťazstvo aj v prípade, že by sa mu Ohio napokon získať nepodarilo. Noviny po šiestej už predpovedali, že B. Obama získal štáty Nevada a Virgínia. Súboj na Floride bol niekoľko hodín po ukončení hlasovania extrémne vyrovnaný. Kandidátov po sčítaní 95 percent lístkov delili len desaťtisíce hlasov. Organizátori sčítanie hlasov na Floride prerušili a pokračovať bude až v stredu ráno miestneho času.

Účasť bola vysoká

Volebná účasť bola podľa neoficiálnych informácií nečakane vysoká. K urnám prišlo aj veľa mladých ľudí, čo zlepšilo vyhliadky demokratov. Celkovo bolo vo voľbách podľa prieskumov verejnej mienky deväť takzvaných bojísk - štátov, v ktorých mali obaja kandidáti dobrú šancu na víťazstvo. Prezidentské voľby v USA prebiehajú systémom "víťaz berie všetko". Aj tesná väčšina stačí na to, aby kandidát získal kompletný počet voliteľských hlasov.

Strany a kandidáti na volebné kampane doteraz podľa CNN vynaložili 4,2 miliardy dolárov a celkový účet sa môže vyšplhať k šiestim miliardám dolárov. Politickí analytici oslovení NBC sa zhodujú v tom, že kampaň B. Obamu bola nesmierne presne zacielená a dokázala osloviť cieľové skupiny v kľúčových oblastiach. Naopak republikáni si počas kampane sériou nešťastných vyjadrení znepriatelili čoraz dôležitejšie minoritné skupiny, najmä hispánsku komunitu.

V priebehu utorka sa vo viacerých štátoch objavili sťažnosti na priebeh hlasovania. Vo viacerých častiach krajiny vznikali podľa agentúry Reuters pri hlasovacích miestnostiach dlhé rady. V štáte Pensylvánia jedno z elektronických hlasovacích zariadení pripisovalo hlasy nesprávnemu kandidátovi. Tisíce ľudí na Floride telefónny automat nesprávne informoval o čase ukončenia hlasovania. Vznikli preto obavy, že výsledok volieb môže byť v prípade tesného výsledku spochybnený.

Trhy budú chcieť rýchle kroky

Trhy v priebehu utorka rástli. Dow Jones si pripísal viac ako jedno percento. Dolár sa však oslabil na dvojmesačné minimum, podľa agentúry Reuters to mohlo byť spôsobené aj tým, že investori si vyberali zisky z predchádzajúcich dní. Na výsledok volieb budú môcť trhy zareagovať až v stredu. Podľa Wall Street Journal by nimi nemalo otriasť víťazstvo žiadneho z kandidátov. Dôležitejšie bude, ako sa rozvrhnú sily medzi Kongresom, Senátom a prezidentom.

Podľa predbežných odhadov sa zdá, že súčasné rozvrhnutie politických síl sa nezmení. Demokrati by si mohli mierne posilniť pozíciu v Senáte. Republikáni si s prehľadom udržia pozície v Kongrese. Politické spektrum krajiny ostáva prevažne nezmenené.

Ak by došlo k zväčšeniu rozkolu medzi republikánmi a demokratmi, mohlo by sa skomplikovať schvaľovanie opatrení, ktoré majú zabrániť pádu krajiny z takzvaného fiškálneho útesu. Médiá a politici tak označujú balíček znižovania výdavkov a zvyšovania daní, ktorý automaticky vstúpi do platnosti 1. januára 2013. Nové opatrenia by však strhli americkú ekonomiku do recesie. Predpokladalo sa, že obaja kandidáti by po zvolení podnikli kroky, aby opatrenia zmiernili. Bez podpory v Kongrese a Senáte však môže mať prezident s presadením úprav problémy, čo by bol pre trhy mimoriadne znepokojivý signál.

Barack Obama vyhral prezidentské voľby v USA

Foto - SITA / AP