Projekt firmy Wilmar na vybudovanie palmových plantáží na ostrovoch v oblasti Viktóriinho jazera mal v chudobnej oblasti Ugandy zmierniť nezamestnanosť a stabilizovať miestne pomery.
Združenie Priatelia Zeme teraz tvrdí, že jeden z najväčších výrobcov palmového oleja na svete do oblasti namiesto pracovných miest a stability priniesol ničenie prírody aj miestneho hospodárstva. To všetko za finančnej účasti veľkých európskych bánk.
Enviromentálna organizácia spomína napríklad finančné inštitúcie HSBC, Deutsche Bank či ING, ktoré výrobcovi poskytovali finančné krytie, prípadne patria medzi vlastníkov väčších balíkov jeho akcií.
Spoločnosť Wilmar, ktorej zisk v minulom roku dosiahol 1,3 miliardy dolárov pri tržbách 45,6 miliardy dolárov, vyklčovala kvôli plantážam približne 3 600 hektárov lesa, pričom presunula niekoľko komunít s prísľubom kompenzácie. Presídlenie malo mnohým obyvateľom pomôcť legalizovať nárok na novú pôdu. Prieskum združenia priamo medzi miestnymi však ukázal, že veľká časť obyvateľov sľúbenú náhradu nedostala a pozemky v oblasti začali skupovať špekulanti z bohatších častí krajiny.
Veľa neostalo ani zo sľubu zlepšiť hospodársku situáciu miestnych ľudí. Združenie tvrdí, že 95 percent pracovníkov na plantážach tvoria migranti z iných časti krajiny, ktorým Wilmar platí podpriemerné mzdy.
Palmový olej je jedným z najvyužívanejších biopalív v Európe a podľa ochrancov prírody podporovanie jeho produkcie spôsobuje zvýšenie tlaku na ekoystémy a komunity na celom svete.
„Investori by mali dotlačiť Wilmar k tomu, aby sa správal lepšie alebo presunúť svoje peniaze inam. Wilmar a jeho dcérske spoločnosti s podporou európskych peňazí vytláčajú komunity v Ugande z ich vlastnej pôdy,“ komentovala pracovníčka organizácie Anne van Schaik správu, na ktorú upozornil portál EurActiv.
Väčšina spomínaných bánk má vo firme len drobné akcionárske podiely pohybujúce sa v desatinách či stotinách percenta. Ak by finančníci chceli na očistenie biznisu firmy zatlačiť, väčšiu páku by mali pri poskytovaní financovania. Spoločnosť za posledné roky cez rôzne priame či nepriame úvery získala stovky miliónov eur. Časť z nich použila na akvizície, časť na refinancovanie dlhu či bežné operácie. Len francúzska BNP Paribas poskytla podľa Priateľov Zeme firme od roku 2009 úvery za viac ako 200 miliónov eur.
Ilustračné foto na titulke - FoEI / ATI - Jason Taylor