Mimovládna organizácia Finance Watch vyzvala EÚ a členské štáty, aby si pripomenuli lekcie, ktoré im uštedrila kríza z roku 2008, pretože im už do veľkej miery vyfučali z hlavy. Európski zákonodarcovia by podľa nej mali zvýšiť odolnosť bánk voči potenciálnym šokom v prípade ďalšej finančnej krízy.
Finance Watch dôrazne upozornila aj na nedostatok pokroku v implementácii dohody Bazilej III, ktorej cieľom je chrániť banky pred budúcimi krízami. Táto ľahostajnosť pretrváva napriek nedávnym varovným signálom. „Včasný budíček vyvolaný kolapsom Crédit Suisse a bánk v Spojených štátoch vrátane Silicon Valley Bank nikto nepočul,“ uviedol Christian M. Stiefmüller, poradca Finance Watch.
Úlohou Bazileju III z dielne Bazilejského výboru pre bankový dohľad (BCBS) je zabezpečiť, aby mali banky v prípade núdzových situácií k dispozícií dostatok financií. Táto dohoda zvýšila požiadavky na kapitál, likviditu a pákový efekt s cieľom obmedziť riskantné bankové praktiky. Finance Watch v správe poukázala na nedostatky súčasného rámca a vyjadrila pochybnosť, či sa Bazilej III nestal až príliš zložitým na to, aby bol účinný. Vyzvala preto na zjednodušenie a harmonizáciu pravidiel s cieľom zabezpečiť rovnaké podmienky pre medzinárodne aktívne banky po celom svete.
Bývalý taliansky premiér Mario Draghi v nedávnej správe naznačil, že uplatňovanie bazilejského rámca je v bloku príliš prísne. „EÚ má široké spektrum prudenčných predpisov odvodených od medzinárodných štandardov stanovených bazilejskými výbormi," poznamenal Draghi v správe o európskej konkurencieschopnosti.
Prudenčná regulácia je podľa neho kľúčová pre ochranu finančnej stability. EÚ čelí obvineniam, že prekračuje požiadavky bazilejského rámca sprísňovaním regulácií, čo vytvára zbytočne reštriktívne bankové prostredie. Finance Watch uviedla, že toto posledné Draghiho tvrdenie je „zavádzajúce“, pretože EÚ v skutočnosti hrozí riziko neplnenia bazilejských noriem.