Niekoľko omeškaných platieb za elektrinu či platba za zubára, ktorá sa v systéme stratila. Aj tak vyzerali prvé náznaky toho, že manželke Kirka Johnsona, autora článku pre The Financial Times, o pár rokov neskôr diagnostikujú demenciu.
Kognitívne problémy si Ann z americkej Atlanty u svojho postaršieho príbuzného začala všímať ešte predtým, než mu lekári určili diagnózu. Jedného dňa totiž začal rôznym charitám – reálnym či vymysleným – vypisovať šeky na desať až dvadsať dolárov.
Podobných príbehov o Američanoch s demenciou či Alzheimerovou chorobou nájdete mnoho. Otec rodiny, ktorý jeden účet zaplatí viackrát, matka trpiaca úzkosťou zo spravovania svojich financií či zvyčajne sporivá vdova, ktorú náhle zachváti nákupná horúčka.
Problémy v oblasti peňazí „môžu byť jednou z prvých viditeľných známok Alzheimerovej choroby“, píše sa na stránke amerického Národného inštitútu pre starnutie. Okrem toho medzi ne patria napríklad problémy s počítaním „drobných“, platením za nákup, vypočítavaním prepitného, vyrovnávaním šekovej knižky či pochopením výpisu z účtu. Ľudia ich môžu mať aj vtedy, keď nemajú problém so žiadnymi inými bežnými úkonmi.
Zo štúdie uskutočnenej na 81-tisíc Američanoch vo veku 65 a viac rokov, ktorí v období od roku 1999 do roku 2018 žili sami, vyplynulo, že problémy s platením za kreditné karty sa u ľudí začali objavovať už šesť rokov predtým, ako im bola diagnostikovaná demencia.
Viceprezident pre vzdelávanie spotrebiteľov z nadácie ABA Foudation Sam Kunjukunju potvrdil, že pracovníci bánk dokážu tieto varovné signály spozorovať. „Bankári nie sú lekármi, no môžu si všimnúť zvláštne vzorce správania, náhle nesplatené účty či netypické pokusy o prevod vysokej sumy peňazí,“ vysvetľuje Kunjukunju s tým, že v prípade potreby môžu pracovníci následne prevod oddialiť či kontaktovať služby na ochranu dospelých.
Takéto skoré známky sú dôležité najmä preto, že k diagnostikovaniu demencie často dochádza neskoro. „Doktor sa nepýta, či ste nezabudli vyplatiť kreditnú kartu,“ vysvetľuje Partha Bhattacharyya z Národného inštitútu pre starnutie. Keďže spadá do demografickej skupiny, u ktorej sa môže rozvinúť demencia, tak u svojho finančného poradcu zisťoval, ako ho pred sebou samým môže ochrániť. Ten mu prezradil, že pokiaľ by to súviselo s kreditnou kartou, tak by pravdepodobne zachytil až deväť z desiatich „podozrivých“ úkonov.