Československá obchodná banka (ČSOB) nedávno čelila kritike zo strany polície, pretože včas nenahlásila podozrivé transakcie na niekoľkých účtoch. Ako informujú Aktuality.sk, podľa porovnania medzi dátami, ktoré získala medzinárodná organizácia OCCRP a z ktorých sa novinárom spravodajského portálu, Investigatívneho centra Jána Kuciaka a Investigace.cz podarilo v júli tohto roku odhaliť takzvanú čínsku práčku. S údajmi dostupnými v rozhodnutí ministerstva vnútra je jasné, že išlo o rovnaké firmy.

Čínske práčky

Jednou z nich je podľa spravodajského portálu firma Zolob. Na jej účet boli vkladané vysoké hotovostné čiastky, ktoré okamžite odchádzali na účty v Ázii. Spoločnosť vlastní niekoľko čínskych občanov, po zistení skutkov si na nich posvietila Finančná správa.

csob
Neprehliadnite

ČSOB nenahlásila podozrivé transakcie a zaplatí miliónovú pokutu

Spravodajský portál uvádza, že firma od svojho založenia nepredkladala žiadne účtovné uzávierky, na jej konte sa objavil daňový dlh vo výške presahujúcej 9,7 milióna eur. 

Polícia banke vytkla, že podozrivé transakcie nenahlásila. Na základe nezrovnalostí na účte nemala s klientom ďalej spolupracovať. ČSOB mala bezodkladne ukončiť akékoľvek operácie klienta a účet zmraziť alebo zrušiť už v septembri 2018. Medzi septembrom a decembrom 2018 – podľa údajov OCCRP z účtu odišlo viac ako 37 miliónov eur.

Obratom do Ázie

Banka dostala pokutu aj za firmu Lion King, ktorá tiež patrí čínskemu občanovi. Tento prípad bol rovnaký ako pri firme Zolob – financie sa na účte objavovali a následne putovali do Ázie.

V rozhodnutí Ministerstva vnútra sa spomína ešte jedna firma čínskeho občana – webovému portálu sa ju však nepodarilo stotožniť. Čínska práčka podľa tohto fungovala vo väčšom rozsahu, ako sa podarilo investigatívcom odhaliť.

Hacker
Neprehliadnite

Keď sú dáta nad zlato: Firmy sa dnes bez zberu a analýzy dát musia rozlúčiť s budúcnosťou

Banka poskytovala služby aj viacerým takzvaným schránkovým firmám, ktorých majitelia pochádzali prevažne zo zahraničia.

Podozrivé financie z východu

Až v šiestich prípadoch mali byť klientmi banky firmy s majiteľmi v Lotyšsku. Títo najčastejšie podľa informácií spravodajského portálu príjmali peniaze z Ruska, Poľska, Bieloruska, Ukrajiny či Kazachstanu. Podobne sa v dlhom zozname klientov nachádzajú aj firmy s majiteľmi v Rusku, Poľsku či Ukrajine.

Peniaze na účty týchto firiem mali prúdiť aj z takzvaných daňových rajov ako Cyprus, Seychelly, Lichtenštajnsko či Švajčiarsko, končili najmä na účtoch v Ázii. Banka to podľa polície mala vyhodnotiť ako rizikové a odchody peňazí zastaviť.

Viacero klientov malo už v minulosti ukončený vzťah s bankou práve kvôli podozreniu z legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Tých mala mať ČSOB pod drobnohľadom a ich činnosť ohlásiť Finančnej spravodajskej jednotke.

Neskoré odhalenie

Banka pochybila aj pri ďalších dvoch klientoch, ktorí prijímali alebo zasielali peniaze do krajín, v ktorých hrozí väčšie riziko financovania terorizmu. Ako uvádza webový portál, išlo o africké krajiny Mali a Pobrežie Slonoviny.

Peniaze z Mali skončili u firmy, ktorá obchodovala s vojenským materiálom, z krajiny zmietajúcej sa v prevratoch malo prísť takmer 5 miliónov eur.

Allianz
Neprehliadnite

V súťaži finančných produktov Zlatá minca 2020 bolo nominovaných 316 produktov

Financie z Pobrežia Slonoviny či Francúzska skončili v Číne a Hong Kongu. Jednu z platieb odhalila zahraničná banka, podľa polície bolo chybou, že tak neurobila už ČSOB.

S pokutou nesúhlasia

Banka sa chce brániť, nesúhlasí s rozhodnutím, ani s pokutou. Podľa vyjadrenia hovorkyne banky je dokonca pripravená prípad dotiahnuť až pred súd.

Dokopy podľa rozhodnutia Ministerstva vnútra malo v období od roku 2016 do 2019 pretiecť cez ČSOB astronomická polmiliarda eur podozrivých peňazí. Na porovnanie celkové ročné príjmy do rozpočtu Slovenska v roku 2019 dosiahli 15,8 miliardy eur.