Vyplýva to z vyjadrení bankárov na konferencii usporiadanej Medzinárodným finančným inštitútom (IIF) vo Frankfurte. Zotrvania Británie v EÚ je podľa nich pre IIF dôležitejšie než osud Grécka, ktoré teraz rokuje s medzinárodnými veriteľmi o odvrátení bezprostrednej hrozby platobnej neschopnosti.

Pre mňa je Brexit potenciálne väčšou nočnou morou, povedal podľa agentúry Reuters šéf IIF Tim Adams. Británia je veľmi dôležitou súčasťou európskej ekonomiky a ekosystému, dodal.

Britský premiér David Cameron sľúbil voličom, že najneskôr na konci roka 2017 usporiada referendum o zotrvaní Británie v EÚ. Z mechanického hľadiska by Grexit narušil fungovanie a štruktúru Európskej únie viac (než Brexit), uviedol ekonóm Hans Jäckel zo spoločnosti DZ Bank. Pre ducha, budúcu perspektívu a zmysluplnosť Európskej únie však Brexit predstavuje väčšie riziko, dodal.

Šéf britskej investičnej spoločnosti Standard Life Investments Keith Skeoch varoval, že Brexit by predstavoval katastrofu pre kapitálové trhy v EÚ. Bol by to šok, ktorý by na Richterovej škále zodpovedal približne 15-tim stupňom, povedal. Londýn je najväčším finančným centrom EÚ a je považovaný za základ pre plány na vytvorenie európskej únie v oblasti kapitálových trhov.

IIF sa výrazne angažoval v rokovaniach o reštrukturalizácii gréckeho dlhu v roku 2012. Táto reštrukturalizácia zahŕňala zníženie hodnoty gréckych dlhopisov a pripravila banky a ďalších súkromných veriteľov o zhruba 100 miliárd eur. Teraz sú už ale veriteľmi Grécka prevažne vlády ostatných členských krajín eurozóny a organizácie ako je Medzinárodný menový fond (MMF).

Sme oveľa lepšie pripravení na akýkoľvek výsledok (rokovaní o Grécku), ako pred niekoľkými rokmi, uviedla na konferencii IIF šéfka španielskej banky Santander Ana Botínová. Väčšina účastníkov konferencie však podľa Reuters naznačila, že očakáva dohodu Grécka s veriteľmi.