V roku 2018 bankárov označili za verejných nepriateľov, pretože vyplytvali miliardy dolárov a potopili svetovú ekonomiku. Teraz sa v mnohých častiach sveta znovu ocitli v horúcom kresle, no tento raz preto, že sa až priveľmi nabaľujú, píše agentúra Bloomberg.

Zdá sa, že úrokové sadzby rastú všade okrem vkladov. Priepasť medzi tým, čo banky účtujú požičiavateľom, a tým, čo vyplácajú sporiteľom, sa tak prehlbuje a banky na tom veľkolepo zarábajú.

Následkom toho však na seba strhli pozornosť politikov od Londýna po Soul, keďže vysoká inflácia prehlbuje krízu v oblasti životných nákladov a núti centrálne banky obmedzovať hospodársky rast.

Kritika síce ešte nie je taká intenzívna ako v roku 2018, no zdá sa, že politický a regulačný tlak začína mať na banky vplyv.

Tri zo štyroch najväčších austrálskych bánk zvýšili kľúčové vkladové sadzby viac, než je zvykom. Urobili tak iba dva dni po tom, čo austrálsky minister financií vyzval na spustenie vyšetrovania v otázke neúmerných sadzieb vkladov a úverov.

Aj juhokórejský finančný regulačný úrad sa zaviazal prešetriť bankové úrokové sadzby a prémie bankárov. Prezident Jun Sok-jol tento mesiac navyše skritizoval banky za to, že majú „peňažné hody“.

V Londýne sa zas v súvislosti s bankovým sektorom hovorí o zavedení dane z neočakávaného príjmu.

Banky veľmi rýchlo zdvihli svoje sadzby na hypotekárne úvery, no vkladové sadzby zaostávajú. To je podľa guvernéra Rezervnej banky Nového Zélandu Adriana Orra dôvod, prečo sa na banky vzniesla vlna kritiky. „Vysoké vkladové sadzby sú významnou súčasťou snáh o podporu sporenia, ktoré ekonomiku zbavuje inflačného tlaku,“ vysvetlil guvernér.

Tisícročná praktika

Sally Tindallová, výskumná riaditeľka webovej stránky RateCity zaoberajúcej sa porovnávaním finančných produktov, si myslí, že sa priepasť medzi najnižšou a najvyššou úrovňou sadzieb v rámci sporenia aj naďalej prehlbuje.

Tam vonku je podľa nej kopa ľudí, ktorí si pravdepodobne neuvedomujú, že ich banky z hľadiska úrokových sadzieb v oblasti sporenia oberajú o peniaze. „V rámci svojej banky si dokážete sadzbu zvýšiť až štvornásobne,“ dodáva.

Aj keď sporiteľov môže celá situácia frustrovať, podľa investorov nejde o nič nezvyčajné. Šéfovia bánk k týmto krokom počas cyklov rastu úrokových sadzieb pristupujú bežne.

„Už niekoľko tisíc rokov platí, že keď sadzby rástli, tak ich banky rýchlo posunuli na požičiavateľov, no vždy im trvalo tento nárast preniesť na vkladateľov,“ vysvetlil investičný riaditeľ Hugh Dive z firmy Atlas Funds Management. Podľa neho banky nemajú motiváciu ponúkať dobré sadzby s cieľom posilniť vklady, pretože majú vďaka pandemickým úsporám klientov dosť peňazí.

Pripravujú sa o vernosť

Tým, že vyššie úrokové sadzby nezdieľajú s vkladateľmi, sa banky pripravujú o možnosť vybudovať si so zákazníkmi trvácne vzťahy, z ktorých by mohli dlhodobo ťažiť. Myslí si to profesor Mark Williams z Univerzity v Bostone.

„Keby to urobia, pomohlo by im to získať si od zákazníkov väčšiu vernosť a celkovo by to prispelo k väčšej ziskovosti, keďže by banky prostredníctvom priaznivejších sadzieb prilákali viac zákazníkov,“ dodal profesor.

Ďalšie dôležité správy

KK61 Frankfurt nad Mohanom - Na archívnej snímke zo 17. mája 2021 logo nemeckej Commerzbank na pobočke vo Frankfurte nad Mohanom. Nemecká Commerzbank v stredu oznámila, že sa v 2. štvrťroku prepadla do straty, pretože prechádza rozsiahlou reštrukturalizáciou a zaknihovali odpisy po ukončení projektu outsourcingu. FOTO TASR/DPA
ARCHIV - 17.05.2021, Hessen, Frankfurt/Main: Das Logo der Commerzbank ist an einer Filiale in Sichtweite der Zentrale der Commerzbank (l) angebracht. Nach einigen Rückschl
Neprehliadnite

Banky v EÚ majú z vkladov tučné zisky, sporitelia sa musia uspokojiť len s málom