Britská centrálna banka zvýšila vo štvrtok kľúčovú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov. Urobila tak napriek prudkým výkyvom na finančnom trhu v poslednom období, ku ktorým došlo po páde amerických bánk a problémoch švajčiarskej banky Credit Suisse. Pre Bank of England je však podobne ako pre ďalšie centrálne banky rozhodujúca najmä inflácia, ktorá podľa údajov štatistického úradu z predchádzajúceho dňa nečakane zrýchlila. BoE ale dodala, že aj napriek zrýchleniu inflácie by táto mala v nasledujúcom období začať výrazne spomaľovať.

Hrozí ďalšie sprísňovanie menovej politiky

Menový výbor BoE rozhodol o zvýšení hlavnej úrokovej sadzby zo 4 percent na 4,25 percenta. Banka tak kľúčovú sadzbu zvýšila 11-krát po sebe, pričom úroveň sadzby je najvyššia od konca roka 2008. Na druhej strane, rozsah zvýšenia bol najmiernejší od júna minulého roka.

Oznámenie nasledovalo deň po zvýšení kľúčovej úrokovej sadzby v USA o 25 bázických bodov a týždeň potom, ako o 50 bázických bodov zvýšila svoju hlavnú úrokovú sadzbu Európska centrálna banka (ECB). Navyše, vo štvrtok zvýšili úrokové sadzby aj vo Švajčiarsku a Nórsku.

„Centrálna banka bude naďalej pozorne sledovať náznaky pretrvávajúcich inflačných tlakov,“ uviedli členovia menového výboru s tým, že sledovať budú ako podmienky na trhu práce, tak vplyv zvyšovania miezd a inflácie v oblasti služieb. „Ak sa objavia dôkazy dlhodobejšie pretrvávajúcich tlakov, bude potrebné pristúpiť k ďalšiemu sprísneniu menovej politiky,“ dodala BoE.

Inflácia dosiahla 10,4 percenta

Analytici so zvýšením hlavnej úrokovej sadzby do veľkej miery počítali, keďže vychádzali z nepriaznivých údajov o vývoji inflácie, ktoré britský štatistický úrad zverejnil v stredu 22. marca. Podľa štatistikov dosiahla medziročná miera inflácie v Británii vo februári 10,4 percenta, zatiaľ čo v prvom mesiaci roka to bolo 10,1 percenta. Očakávalo sa pritom spomalenie rastu spotrebiteľských cien na 9,9 percenta.

Predstavitelia Bank of England však vo vyhlásení uviedli, že aj naďalej počítajú s výrazným spomalením tempa rastu spotrebiteľských cien v období apríl až jún. Ich prognózu nezmenilo ani najnovšie nečakané zrýchlenie inflácie za február.

Ďalšie dôležité správy

KK41 Washington -  Na snímke šéf Americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell reční v rámci vystúpenia v Ekonomickom klube (Economic Club) vo Washingtone 10. januára 2019. Správa o nečakane pozitívnom vývoji na pracovnom trhu v USA za január podľa šéfa americkej centrálnej banky Jeroma Powella ukazuje, že bude pravdepodobne trvať ešte nejaký čas, než sa USA podarí dostať súčasnú vysokú infláciu pod kontrolu. FOTO TASR/AP

Federal Reserve Chair Jerome Powell speaks at the Economic Club of Washi
Neprehliadnite

Fed zvýšil sadzby posledný raz. Dopyt po likvidite prevýšil paniku z globálnej finančnej krízy