Centrálna banka oznámila, že zníži požiadavky na objem kapitálu, ktoré banky musia držať ako rezervu. Ide o takzvaný proticyklický kapitálový vankúš, ktorý by mal minimálne do budúceho júna zostať na nule. Bankám by to malo uvoľniť až 150 miliárd libier na úvery domácnostiam a podnikom.

„Znamená to, že tri štvrtiny britských bánk... budú mať okamžite väčšiu flexibilitu pre poskytovanie úverov britským domácnostiam a firmám,“ povedal novinárom guvernér banky Mark Carney. Banka tak v podstate zvrátila tohtoročné rozhodnutie, keď vďaka priaznivým vyhliadkam rastu britskej ekonomiky začala podmienky pre banky naopak sprísňovať.

Britská menová autorita zároveň dala poisťovniam viac času na to, aby si zvykli na nové kapitálové pravidlá únie. Rovnako oznámila, že niektoré riziká, ktoré predvídala pred samotným hlasovaním, už začali „kryštalizovať“. Banka po referende očakáva obdobie neistoty a uskutoční tak ďalšie opatrenia, ktoré podporia hospodársky rast a zamestnanosť.

„Británia vstúpila do obdobia neistoty a významných ekonomických zmien. Snahy Bank of England nebudú schopné naplno a okamžite vyvažovať trhovú a ekonomickú kolísavosť, ktorú možno počas tohto procesu očakávať,“ povedal v utorok M. Carney, pre ktorého je to tretie verejné vystúpenie za posledných 12 dní, na ktorom sa snaží upokojiť trhy.

M. Carney už minulý týždeň v neobvykle otvorenom vyjadrení uviedol, že banka niekedy v lete zrejme pristúpi k ďalším opatreniam na podporu ekonomiky. V utorok vyhlásil, že banka má plán nadväzujúcich opatrení a že veci postupujú hladko. Otázku, či by mohla Británia spadnúť do recesie, však zodpovie až po tom, čo menový výbor banky vypracuje novú prognózu.

Po referende, v ktorom sa Briti nečakane rozhodli opustiť EÚ, sa britská libra prepadla o viac ako desať percent, zatiaľ čo akcie bánk zaznamenali prepad približne o 20 percent. Podľa centrálnej banky však bankový sektor zatiaľ prejavuje húževnatosť a zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by sa rysovala úverová kríza.

Podľa všetkého práve opakovaniu úverovej krízy z rokov 2007 až 2008 majú opatrenia oznámené v utorkovej Správe o finančnej stabilite zabrániť. Banky v tom čase odmietali požičiavať peniaze, aby samy zostali solventné.

Hlavný index londýnskej akciovej burzy FTSE 100 po oznámení centrálnej banky zamieril nahor a v polovici obchodovania pridával asi 0,5 percenta. Výnosy britských vládnych dlhopisov so splatnosťou 20 a 30 rokov prechodne spadli na nové rekordné minimá.