V Bangladéši prestal vychádzať denník najväčšej opozičnej strany. Vydávanie novín Bangladéšskej nacionalistickej strany (BNP) vláda zakázala na konci decembra, rozhodnutie začalo platiť po tom, ako redakcia neuspela s odvolaním, píše agentúra AFP. Novinári obviňujú vládu, ktorá len v januári nechala zablokovať takmer 200 webov pre šírenie údajne protištátnych informácií, z cenzúry.
Zákaz vydávania ako súčasť vládnych represií
Denník slúžil ako hlavný informačný kanál strane BNP zhruba tri desaťročia. Na konci minulého roka ho však vláda zakázala.
Jeho vydavateľom bol totiž dočasný predseda BNP Tárik Rahman, ktorý je v Bangladéši odsúdeným zločincom a žije v exile v Británii. Vedenie denníka podalo proti rozhodnutiu odvolanie a odovzdalo úradom dokumentáciu, podľa ktorej sa vydavateľ zmenil. S odvolaním však neuspel.
Šéfredaktor denníka Šamsur Rahman Šimul Bisvas označil zákaz vydávania denníka za „súčasť vládnych represií" proti opozícii a slobode prejavu. Zastavenie vydávania denníka odsúdili aj dva odborové zväzy novinárov.
Vláda zrušila niekoľko webov
Podľa agentúry AFP v denníku pracuje niekoľko stoviek redaktorov a ďalších zamestnancov. Zaoberá sa témami, ktoré sa zvyčajne neobjavujú na stránkach iných denníkov, ktoré vlastnia podnikatelia naklonení vláde.
Vláda premiérky Šajch Hasíny Vadžídovej čelí kritike za prístup k nezávislej tlači a slobode prejavu doma i v zahraničí. V roku 2018 vláda presadila silne reštriktívny zákon o bezpečnosti na internete, na základe ktorého boli zadržané stovky ľudí. V januári vláda zrušila zhruba 200 webov za šírenie „protištátnych informácií".
Bangladéš sa nachádza na spodných priečkach hodnotenia slobody tlače, ktoré každý rok vydávajú Reportéri bez hraníc (RSF).