Porucha elektrickej siete v krajine ku ktorej došlo 4.októbra viedla k výpadkom na 75-80 percentách územia Bangladéša, uviedol pre agentúru Reuters predstaviteľ Bangladéšskej rady pre rozvoj energetiky Shameem Hasan.
Podľa jeho slov prebiehalo vyšetrovanie s cieľom zistiť príčinu kolapsu siete a dodávka elektrickej energie bola obnovená v troch štvrtinách regiónov postihnutých výpadkami.
Bangladéš, ktorý získava tri štvrtiny elektrickej energie z dovozu zemného plynu, tento rok čelí častým výpadkom elektrickej energie, nakoľko nie je schopný pokryť vyšší dopyt po energii.
Krajina obmedzila niektoré dodávky plynu v súvislosti s vysokými svetovými cenami, ktoré zvýšila ruská invázia na Ukrajine. Vláda prisľúbila úsporné výdavky po tom, ako v minulom roku vykázala rekordný rozpočtový deficit.
K výpadkom siete vo všeobecnosti dochádza pri vysokom nesúlade medzi dopytom a ponukou, potenciálne v dôsledku neočakávaných alebo náhlych zmien v spôsobe využívania energie.
Výpadok zasiahol aj odevný priemysel
Výpadok elektrickej energie zasiahol aj prevádzky v lukratívnom bangladéšskom odevnom priemysle orientovanom na vývoz, ktoré dodávajú zákazníkom ako Walmart, Gap, H&M či Zara.
„Na zvládnutie energetickej krízy sme používali generátory. Nedávny výpadok bol nepredvídateľný. Museli sme zatvoriť naše kancelárie, pretože generátory nedokážu fungovať dlhší čas, " uviedol pre agentúru Reuters Šahidulláh Azím, viceprezident Bangladéšskeho združenia výrobcov a vývozcov odevov. Združenie zastupuje členov, ktorí majú viac ako 4 500 odevných tovární v celej krajine.
Bangladéš je po Číne druhým najväčším vývozcom odevov na svete.
Zaťaženie elektrickej siete sa v Bangladéši vo všeobecnosti zvyšuje večer, keď sa občania po práci vracajú domov.
Združenie mobilných telekomunikačných operátorov Bangladéša taktiež nedávno uviedlo, že v niektorých častiach krajiny môže dôjsť k prerušeniu mobilných a internetových služieb v dôsledku výpadku národnej elektrickej siete.