Medzinárodné spoločenstvo by malo zriadiť osobitný tribunál, ktorý by postavil ruského prezidenta Vladimira Putina a ľudí, ktorí sú súčasťou jeho režimu pred súd za ich agresívnu vojnu proti Ukrajine, navrhuje nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková, informuje portál POLITICO.
Po návšteve Medzinárodného trestného súdu (ICC) v Haagu Baerbocková zdôraznila potrebu vyvodiť voči ruskému vedeniu zodpovednosť za ich inváziu, ktorá sa začala takmer pred rokom.
Upozornila však, že to na súde „jednoducho nie je možné", a to z dôvodu „medzery v medzinárodnom práve".
Rusko totiž neuznáva jurisdikciu trestného súdu a nie je ani len pravdepodobné, že Bezpečnostná rada OSN postúpi prípad ICC, keďže Moskva by mohla takýto krok vetovať, keďže je stálym členom rady.
Odvodený od ukrajinského trestného práva
Aby sa Bezpečnostná rada OSN vyhla tejto patovej situácii, Baerbocková uviedla, že chce spolu s partnerskými krajinami vytvoriť „osobitný tribunál" na riešenie zločinu agresie proti Ukrajine, ktorý by mohol vyšetrovať a súdiť ruské vedenie.
Tento tribunál - ktorý by bol oddelený od Medzinárodného trestného súdu - by mal „odvodiť svoju právomoc od ukrajinského trestného práva", uviedla Baerbocková vo svojom prejave pred študentmi práva, profesormi a diplomatmi na Haagskej akadémii medzinárodného práva.
Osobitný tribunál by v ideálnom prípade mala podporovať široká koalícia „demokratických" krajín, mali by sa na ňom podieľať prokurátori a sudcovia z rôznych krajín a mal by sídliť mimo Ukrajiny, aby nevznikol dojem zaujatosti, pokračovala.
Medzinárodné právo potrebuje urýchlenú reformu
Ministerka zahraničných vecí zdôraznila, že okrem tohto konkrétneho riešenia, ktorým je vytvorenie osobitného tribunálu, by svetové spoločenstvo malo urýchlene reformovať medzinárodné právo s cieľom „prekonať obmedzenia", aby zločiny agresie, ako je napríklad plnohodnotná invázia Ruska, mohol vyšetrovať aj Medzinárodný trestný súd, ak druhá strana, v tomto prípade Ukrajina, akceptuje jurisdikciu súdu.
V iných prípadoch - vojnových zločinoch, zločinoch proti ľudskosti a genocíde - sa tak už deje. Z tohto dôvodu mohli prokurátori súdu v Haagu v marci minulého roka začať vyšetrovanie „údajných zločinov spáchaných v súvislosti so situáciou na Ukrajine".
„Na zodpovednosti záleží," povedala Baerbocková. „Pretože páchatelia tu v Európe a vo všetkých ostatných častiach sveta musia vedieť, že nevyjdú bez trestu. Ide o odstrašenie... Putin musí vedieť, že jeho agresia nezostane bez následkov," zdôraznila nemecká ministerka zahraničných vecí.