„Som v Gruzínsku so špecifickým posolstvom: chceme Gruzínsko v Európskej únii,“ povedala Annalena Baerbocková po boku svojho gruzínskeho kolegu Iliu Darčiašviliho.

Zdôraznila však, že na vstup do EÚ je nevyhnutné, aby Tbilisi uskutočnilo reformy. „Na tejto ceste vás budeme podporovať. Dvere na získanie štatútu kandidátskej krajiny EÚ sú pre Gruzínsko otvorené dokorán,“ dodala.

EÚ vlani odložila žiadosť Gruzínska o vstup s odôvodnením, že krajina musí uskutočniť reformy, ak chce získať štatút kandidátskej krajiny.

Gruzínskom v marci otriasli masové demonštrácie proti kontroverznému návrhu zákona o takzvaných zahraničných agentoch, ktorý vláda nakoniec stiahla. Podľa tohto zákona sa mali všetky organizácie, dostávajúce na svoju činnosť viac ako 20 percent financií zo zahraničia, registrovať ako „zahraniční agenti“.

Návrh zákona narazil na odpor opozície aj proeurópsky orientovanej časti verejnosti. Na ich stranu sa postavila aj prezidentka Salome Zurabišviliová.

Členstvo Gruzínska v EÚ podľa prieskumov podporuje najmenej 80 percent obyvateľov tejto krajiny.

Ďalšie dôležité správy

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel stoja na tlačovej konferencii počas dvojdňového summitu EÚ v Bruseli vo štvrtok 23. marca 2023.
Neprehliadnite

Lídri EÚ rokovali o podpore konkurencieschopnosti, ale aj o energetike a priemysle