Príslušníci generácie Baby boomers sa narodili v rokoch 1946 až 1964 a sú tou najšťastnejšou generáciou v histórii. Vyrástli počas silného ekonomického rastu. Nie všetci sú bohatí, ale v súhrne nazhromaždili veľké majetky vďaka kombinácii klesajúcich úrokových sadzieb a silných príjmov. Americkí príslušníci tejto generácie, ktorí tvoria 20 percent populácie krajiny, vlastnia 52 percent jej čistého bohatstva v hodnote 76 biliónov dolárov.

Teraz odchádzajú do dôchodku, pripomína The Economist s tým, že na mieste je otázka, čo budú robiť so svojimi peniazmi. Ukázalo sa, že Baby boomers sú lakomí – nielen v Spojených štátoch, ale aj na celom bohatom svete. Svoje peniaze nemíňajú, ale snažia sa ich zachovať alebo dokonca zveľadiť.

Ak by začali míňať, globálna rovnováha medzi úsporami a investíciami sa zmení, čo povedie k vyšším úrokovým sadzbám. Investori sa spoliehajú na to, že boomeri radi hromadia, nie rozhadzujú. Mnohí zo staršej generácie si uvedomujú, aké majú šťastie, že nazhromaždili také obrovské bohatstvo. Chcú ho preniesť na svoje deti, z ktorých mnohé majú problém kúpiť si dom alebo zaplatiť školné. Američania zdedia každý rok o 50 percent viac ako napríklad v 80. a 90. rokoch. Íri dedia asi dvakrát toľko.

Dôležitým faktorom je ale aj „riziko dlhovekosti“. Mnoho boomerov sa dožije 100 rokov a viac, čo znamená, že strávia tretinu svojho života na dôchodku. To predstavuje finančnú záťaž najmä pre tých, ktorí môžu napokon potrebovať nepretržitú lekársku starostlivosť. Podľa výskumu americkej neziskovej organizácie Employee Benefit Research Institute podiel dôchodcov, ktorí sú si veľmi istí, že budú mať na dôchodku „dosť peňazí“, klesol z viac ako 40 percent v polovici roku 2000 na súčasných menej ako 30 percent. Tieto obavy menia správanie ľudí a spôsobujú výkyvy v globálnej ekonomike.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Mileniáli už nesúperia s boomermi, ale proti sebe navzájom