České štátne zastupiteľstvo (prokuratúra) požiadalo Poslaneckú snemovňu, aby vydala na trestné stíhanie dosluhujúceho premiéra Andreja Babiša. Žiadosť sa týka kauzy Čapí hnízdo, v ktorej Babiš dlhodobo čelí podozreniam zo zneužitia európskych dotácií, informoval v stredu Český rozhlas.
Žiadosť posúdi výbor
Dohliadajúci štátny zástupca Jaroslav Šaroch odoslal príslušnú žiadosť Poslaneckej snemovni v utorok, uviedol hovorca pražského mestského štátneho zastupiteľstva.
Prostredníctvom tohto kroku chce obnoviť Babišovo stíhanie, ktoré bolo prerušené, keďže v parlamentných voľbách konaných 8. a 9. októbra znovu získal poslanecký mandát a s ním spojenú imunitu.
Šarochovu žiadosť bude posudzovať mandátový a imunitný výbor novej Snemovne, ktorá sa zišla na ustanovujúcom zasadnutí 8. novembra. Novou predsedníčkou tohto výboru by sa mohla stať poslankyňa Babišovho hnutia ANO a exministerka spravodlivosti Helena Válková.
Poslanecká snemovňa už v kauze Čapí hnízdo vydala Andreja Babiša na stíhanie dvakrát - v septembri 2017 a v januári 2018. Dosluhujúci premiér a jeho exporadkyňa Jana Nagyová sú v tejto súvislosti stíhaní pre poškodenie finančných záujmov EÚ a pre dotačný podvod, obaja ale akúkoľvek vinu odmietajú.
Ochránila ho imunita
Policajti pôvodne ukončili vyšetrovanie kauzy Čapí Hnízdo v máji 2021 a navrhli vznesenie obžaloby voči Babišovi a Nagyovej. Štátny zástupca však koncom augusta rozhodol, že prípad vráti polícii na došetrenie, aby sa doplnili výsluchy svedkov. Vyšetrovatelia následne v septembri opäť navrhli obžalovanie oboch obvinených.
Babiša následne v októbri opätovne zvolili za poslanca, čím sa obnovila jeho imunita pred trestným stíhaním, preto dohliadajúci prokurátor znovu požiadal o jeho vydanie.
Prípad sa týka farmy Čapí hnízdo, ktorá pôvodne patrila Babišovmu holdingu Agrofert. V decembri 2007 sa premenila na akciovú spoločnosť s akciami viazanými na majiteľa a neskôr získala európsku dotáciu v rámci programu pre malé a stredné podniky. Akcie tejto spoločnosti vlastnili Babišove deti a partnerka. Na dotáciu vo výške 50 miliónov českých korún (takmer dva milióny eur) by však ako súčasť Agrofertu farma nemala nárok.
Po niekoľkých rokoch sa spoločnosť pod Agrofert vrátila. V roku 2017 Babiš vložil Agrofert do zvereneckého fondu, aby eliminoval podozrenia z konfliktu záujmov.