Premiér Andrej Babiš výbuch vo Vrběticiach na Zlínsku nazval bezprecedentným teroristickým útokom na českom území. V pondelok uviedol, že nešlo o štátny terorizmus. Predseda vlády sa zároveň ospravedlnil za pondelkové vyjadrenie, že išlo o útok na tovar bulharského podnikateľa. Za výrok ho kritizovala opozícia aj štatutárny podpredseda koaličnej sociálnej demokracie Roman Onderka. Vicepremiér a poverený minister zahraničia Jan Hamáček si na stredu popoludní predvolal ruského veľvyslanca v SR Alexandra Zmejevského.
Babiš slová vyhlásil na tlačovej konferencii po rokovaní vlády. „Použil som slovo tovaru, za to sa ospravedlňujem, tak som to nemyslel. Je mi ľúto, že prišli o život naši spoluobčania. Nebolo to vôbec takto myslené. Ja som len interpretoval to, čo nám bolo povedané," povedal premiér na dnešnom brífingu v Snemovni.
Praha v reakcii na závery tajných služieb o ruskej vine za výbuch, pri ktorom v roku 2014 zahynuli dvaja ľudia, vyhostila 18 zamestnancov ruskej ambasády. Rusko v odvete poslalo domov 20 ľudí z českého veľvyslanectva v Moskve.
Kauza Vrbětice zasiahne do obchodných vzťahov Česka a Ruska, najviac v energetike
Sociálna demokracia sa krátko pred brífingom proti Babišovým výrokom vymedzila. Podľa Onderka boli nepravdivé. Vedenie sociálnej demokracie zároveň odporučilo predsedovi strany a poverenému ministrovi zahraničia Jánovi Hamáčkovi, aby zastúpenie na zastupiteľských úradoch v Prahe a Moskve bolo vyrovnané.
Vicepremiér a poverený minister zahraničia Jan Hamáček si na stredu popoludní predvolal ruského veľvyslanca v SR Alexandra Zmejevského. Chce mu oznámiť protest proti postupu Ruska po tom, čo Česko kvôli možnému zapojeniu ruských agentov do výbuchu muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014 vyhostilo 18 pracovníkov ruskej ambasády, ktorí boli podľa českých úradov napojení na ruskú tajnú službu. Hamáček to povedal popoludní na tlačovej konferencii po rokovaní s premiérom Andrejom Babišom (ANO).
Česko vyhostí 18 ruských diplomatov, ruskí agenti mali byť zapojení do výbuchu vo Vrběticiach
Rusko v odvetnom kroku vyhostilo 20 zamestnancov českej ambasády v Moskve, čím podľa Hamáčka paralyzovalo jej chod. Hamáček zároveň uviedol, že Zmejevskij bude v stredu ako prvý oboznámený s prípadnou ďalšpu českou reakciou.
Českí veľvyslanci v členských krajinách Európskej únie a Severoatlantickej aliancie (NATO) sa majú obrátiť na vlády a požiadať spojencov o solidaritu a kolektívnu akciu, povedal Hamáček. Okrem iného Česko žiada o to, aby krajiny zvážili predvolanie ruských veľvyslancov, a vyzýva na kolektívnu akciu, ktorá by smerovala k solidárnemu vyhosteniu identifikovaných príslušných ruských spravodajských služieb z členských štátov EÚ a NATO.
Ruská diplomacia označila vyšetrovanie výbuchu vo Vrběticiach za marazmus
Česká ambasáda v Moskve je podľa Hamáčka v stave, kedy môže fungovať len s veľkými ťažkosťami, preto ČR zároveň žiada o podporu od spojencov pri zaistení jej chodu. Veľvyslanci v členských štátoch EÚ a NATO majú žiadať spojencov, aby pokračovali v prejavoch vyjadrení solidarity a pracovali na spoločnom vyhlásení EÚ a NATO. Česko tiež žiada o to, aby krajiny protestovali „proti deštruktívnemu pôsobeniu ruských spravodajských služieb proti záujmom a bezpečnosti členských štátov EÚ a NATO."
„Vyzveme na pôde NATO a EÚ k mobilizácii strategickej komunikácie, ktorá vychádza zo skúseností krajín, ktoré vypovedali ruskej spravodajkyni a čelili alebo čelia ruským dezinformáciám tejto súvislosti," poznamenal tiež Hamáček.