- Priemerný starobný dôchodok na Slovensku ku koncu augusta tohto roka predstavoval 399,2 eura. V porovnaní s koncom augusta minulého roka išlo o nárast o 9,1 eura. Tento druh dôchodku pritom na konci minulého mesiaca poberalo vyše 1 milióna osôb. Predčasný starobný dôchodok, ktorý ku koncu augusta dostávalo 20,8-tisíca penzistov, dosahoval v priemere 389,3 eura. Medziročne išlo o nárast o 6 eur. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa.
- Medziročná miera inflácie v eurozóne v auguste dosiahla 0,4 %, pričom v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa nezmenila. V medzimesačnom porovnaní ceny v menovej únii vzrástli o 0,1 %. Medziročná inflácia sa v rámci celej 28-člennej Európskej únie v auguste oproti júlu nezmenila a zostala na úrovni 0,5 %. Medzimesačne sa ceny v rámci celej EÚ zvýšili o 0,1 %. Informoval o tom Eurostat. Na Slovensku sa ceny v sledovanom mesiaci medziročne aj medzimesačne znížili o 0,2 %.
- Sezónne upravená stavebná výroba eurozóny aj celej Európskej únie v júli v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom stagnovala. Medziročne bola júlová stavebná produkcia eurozóny vyššia o 0,4 % a v rámci celej EÚ vzrástla o 0,6 %. Vyplýva to z prvých odhadov, ktoré zverejnil Eurostat. Slovenská stavebná výroba sa v júli medzimesačne aj medziročne vyvíjala horšie, ako bol priemer eurozóny aj celej EÚ. Oproti júnu klesla o 0,2 % a v porovnaní s rovnakým mesiacom vlaňajška sa zmenšila o 6,1 %, čo bol tretí najväčší prepad v celej EÚ.
- Český vicepremiér a predseda hnutia ANO Andrej Babiš sa umiestnil na piatom mieste v rebríčku miliardárov s najväčším politickým vplyvom na svete. Toto poradie mu prisúdil politológ Darrell West z prestížnej americkej analytickej organizácie Brookings Institution. Babiš je vraj "ukážkovým príkladom miliardára, ktorý sa stal politicky aktívnym a v českej vláde má teraz pozíciu s obrovským vplyvom". Na prvom mieste sa umiestnili spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates a jeho manžela Melinda, druhým je uznávaný americký investor George Soros. Tretí je Jack Ma, zakladateľ najväčšieho čínskeho internetového predajcu Alibaba Group Holding, štvrtý je "čokoládový miliardár", ukrajinský prezident Petro Porošenko. Za Babišom sa umiestnil mexický telekomunikačný magnát Carlos Slim Helu, druhý najbohatší človek planéty. Na siedmom mieste skončil americký mediálny magnát Rupert Murdoch.
Zdroj: SITA
- Predstavitelia EÚ sa dohodli na nových opatreniach, ktoré by mali pomôcť producentom potravín zasiahnutých ruským zákazom dovozu poľnohospodárskych produktov. Detaily týchto opatrení zverejnia v najbližších dňoch. Vyhlásila to Európska komisia. Po diskusii so zástupcami 28 členských štátov EÚ dokončuje komisia presné znenie a rozpočet nového programu kompenzácie, uviedol hovorca EK Roger Waite. EÚ ročne exportuje do Ruska zhruba 10 % zo svojho celkového predaja poľnohospodárskych výrobkov, čiže približne 11 miliárd eur. Ruské embargo postihlo tovary v hodnote 5 miliárd eur, informovala EK.
- Predaje áut v Európe v auguste vzrástli, analytici a manažéri však poukázali na pokles predaja na veľkých trhoch ako sú Nemecko, Francúzsko a Taliansko. Naznačuje to, že obnovenie európskeho trhu s automobilmi by mohlo spomaľovať. Počet registrácií vozidiel v EÚ a v rámci krajín Európskeho združenia voľného obchodu (EFTA) sa v auguste medziročne zvýšil o 1,8 % na 701 118 automobilov.
- Nemecká banková asociácia (BdB) počíta so spomalením hospodárskeho rastu v tomto aj budúcom roku. Dôveru v najväčšiu európsku ekonomiku poškodzuje napätie na Ukrajine a kríza na Blízkom východe, uviedla BdB. Výhľad tohtoročného rastu asociácia znížila o 0,3 percentuálneho bodu na 1,5 %. V roku 2015 očakáva posilnenie výkonu ekonomiky o 1,6 % namiesto skoršie prognózovaných 2 %.
- Najväčší svetový módny obchodný reťazec, spoločnosť Inditex, ktorý vlastní značky ako Zara, Pull&Bear, Bershka či Stradivarius, evidoval v prvom polroku menší, ako očakávaný pokles čistého zisku. Dôrazná kontrola nákladov totiž pomohla kompenzovať negatívny efekt menových vplyvov. Čistý zisk spoločnosti v období od 1. februára do 31. júla oslabil o 2,4 % na 928 miliónov eur.
- Talianska ekonomika by mohla v tomto roku oslabiť. Zaznamenala by tak tretí rok poklesu po sebe, uviedol taliansky minister hospodárstva Pier Carlo Padoan. Jeho vyhlásenia sú v súlade s negatívnou prognózou rastu zo strany federácie zamestnávateľov Confindustria a taktiež zo strany OECD. Confindustria aj OECD tento týždeň zverejnili prognózu, podľa ktorej talianska ekonomika v tomto roku oslabí o 0,4 %. Minister však očakáva, že zotavenie príde v roku 2015.
- Spoločnosť Sony výrazne zhoršila odhad svojej čistej straty v aktuálnom fiškálnom roku. Japonská firma predpokladá, že vo finančnom roku, ktorý sa končí 31. marca 2015, zaznamená stratu 230 miliárd japonských jenov (1,65 miliardy eur), kým predchádzajúca prognóza počítala so stratou 50 miliárd jenov. Spoločnosť zároveň očakáva prevádzkovú stratu vo výške 40 milird jenov, kým podľa pôvodných odhadov mala dosiahnuť prevádzkový zisk 140 miliárd jenov. Firmu ťahá nadol divízia mobilných zariadení.
Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.