Európska únia by mala čo najskôr usporiadať summit o rozeľovaní vakcín, tak aby všetky členské štáty EÚ boli schopné dosiahnuť v druhom štvrťroku svoje očkovacie ciele. V sobotu zverejnenom liste to podľa agentúry APA napísalo päť premiérov členských krajín EÚ vrátane predsedu českej vlády Andreja Babiša a rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza. Kurz už v piatok na narýchlo zvolanej tlačovej konferencii uviedol, že vakcíny proti Covidu-19 nie sú v EÚ rozdeľované spravodlivo podľa počtu obyvateľov jednotlivých štátov, ako sa členovia bloku pôvodne dohodli.
List adresovaný šéfke Európskej komisie Ursule von der Leyen a predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi podpísali okrem rakúskeho a českého premiéra aj predsedovia vlád Slovinska, Bulharska a Lotyšska. V dokumente sa uvádzajú zistenia, s ktorými Kurz prišiel už na piatkovej konferencii.
V Česku podali už viac ako milión dávok vakcín proti koronavírusu
„Ak bude tento systém takto pokračovať, vzniknú do leta obrovské nerovnosti medzi členskými štátmi a ďalej sa prehĺbia. Niektoré štáty by za pár týždňov mohli dosiahnuť kolektívnu imunitu, zatiaľ čo ostatné by ďaleko zaostávali," sťažuje sa päť predsedov vlád. „Nielen, že to z nášho pohľadu odporuje uzatvorenej dohode, ale je to aj v rozpore s európskym duchom solidarity," dodávajú a žiadajú Michela, aby čo najskôr umožnil diskusiu o týchto otázkach na summite.
Kurzovu kritiku rozdeľovania vakcín medzi členské štáty odmietlo rakúske ministerstvo zdravotníctva. Jeho generálna tajomníčka Ines Stillingová označila rokovania v rozhlasovej stanici ORF-Radio Ö1 za „vyvážené a transparentné". Každý členský štát mal podľa nej možnosť objednať si od rôznych výrobcov vakcín toľko dávok, koľko chcel. Krajina si tak od rôznych spoločností objednala rôzne množstvo vakcíny.
Kurz v piatok okrem iného vyslovil podozrenie, že existujú postranné dohody medzi jednotlivými členskými štátmi a farmaceutickými spoločnosťami. Uviedol napríklad, že Malta dostane do konca júna trikrát viac dávok v prepočte na počet obyvateľov než Bulharsko, Chorvátsko potom za rovnaký čas získa dvakrát menej ako Holandsko.
Neexistujú dôkazy o spojitosti našej vakcíny s krvnými zrazeninami, uviedla AstraZeneca
Podľa agentúry APA poškodzuje súčasný systém len tri štáty, ktorých premiéri list podpísali, a to Českú republiku, Bulharsko a Lotyšsko. Slovinsko a Rakúsko naopak dostali toľko dávok, koľko zodpovedá počtu ich obyvateľov.
Malta Kurzovu kritiku už v piatok odmietla a proti sa postavilo aj Nemecko, ktoré tiež dostalo viac dávok. Hovorca únijnej exekutívy v piatok uviedol, že štáty nemusia využiť všetky svoje pridelené dávky. Separátne zmluvy s výrobcami hovorca komentovať odmietol. Komisia sa pritom v minulých mesiacoch k niektorým individuálnym kontraktom s firmami dodávajúcimi celej EÚ, ktoré uzavrelo napríklad Nemecko, vyjadrovala kriticky.