Počet pacientov s ochorením covid-19 je v tomto období v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici vyšší ako pred rokom. Ak vlani v týchto dňoch mali hospitalizovaných 35 ľudí a štyria boli na umelej pľúcnej ventilácii, aktuálne sa ich počet pohybuje okolo 60 a šiesti potrebujú podporu dýchania na UPV. Informovala o tom banskobystrická nemocnica na sociálnej sieti s tým, že 85 percent doteraz hospitalizovaných ľudí nebolo zaočkovaných a u týchto pacientov i mladších ročníkov je priebeh ochorenia ťažší a rozvoj ochorenia rýchlejší.
V karanténe je 38 zamestnancov
„Z pohľadu počtu nakazeného personálu sme na tom o čosi lepšie ako pred rokom. Viac ako 70 percent zamestnancov je proti ochoreniu covid-19 zaočkovaných. Z dôvodu nakazenia sa je v karanténe 38 zamestnancov, teda asi o polovicu menej ako vlani,“ uviedla Rooseveltova nemocnica.
Očkovať budú v obchodnom centre
V súvislosti so zhoršujúcou sa epidemiologickou situáciou, keď je takmer celý Banskobystrický kraj „čierny“, bude očkovanie v Banskej Bystrici priamo v obchodnom centre Na Troskách aj v piatok (12. novembra) aj v sobotu (13. novembra) v čase od 10.00 do 18.00 h na prvom poschodí. Očkovať sa bude jednodávkovou vakcínou Janssen a bude prístupné pre záujemcov od 18 rokov aj bez predchádzajúcej registrácie. Informoval o tom kraj v stredu na sociálnej sieti.
Banskobystrickému okresu chýba už len necelé pol percento zaočkovaných ľudí k tomu, aby sa dostal z čiernej fázy, v ktorej zostáva i na budúci týždeň, do bordovej farby, ktorá neprináša najprísnejšie obmedzenia.
Situácia v UNLP Košice je vážna, kapacitne ju však zatiaľ zvládajú
Situáciu zvládajú aj vďaka spolupráci s okolitými zdravotníckymi zariadeniami. Pre TASR to povedala jej hovorkyňa Monika Krišková s tým, že denne im pribúda viac než 30 nových pacientov s ochorením covid-19. Evidujú tiež vysoký nárast úmrtí.
Lôžka sú obsadené na 77 percent
Tento týždeň sa počty pacientov s ochorením covid-19 v UNLP pohybujú nad 200. Na viac ako desiatich medicínskych pracoviskách má momentálne vyčlenených 261 lôžok pre takýchto pacientov, obsadené sú na 77 percent. Desiati pacienti sú v kritickom stave, napojení na umelú pľúcnu ventiláciu a viac ako 20 pacientov vo vážnom stave potrebuje vysokoprietokový kyslík. Takmer 80 percent súčasných pacientov s covid-19 nie je očkovaných.
Problémom každého zdravotníckeho zariadenia je nedostatok personálu
„Covidoví pacienti, ktorí sú očkovaní dvoma dávkami, zväčša zvládajú ochorenie ľahšie a aj liečba je menej náročná, spravidla za pár dní ich lekári môžu prepustiť do domácej liečby,“ doplnila. Za november evidujú 42 úmrtí. „Mali sme aj deň, kedy v priebehu 24 hodín zomrelo 12 pacientov s ochorením covid-19,“ dodala Krišková. V súčasnosti má UNLP v karanténe do 40 zamestnancov, podľa jej slov je v tomto situácia oproti minulému roku lepšia vďaka očkovaniu. „Celkový nedostatok personálu je však problémom každého zdravotníckeho zariadenia, ktorý pretrváva roky,“ skonštatovala.
Nemocnica v Bardejove zvýšila počet lôžok pre pacientov s covid-19
Nemocnica s poliklinikou (NsP) sv. Jakuba v Bardejove zvýšila počet lôžok pre pacientov s ochorením covid-19 zo 44 na 57. Aktuálne sú v nej hospitalizovaní 40 pacienti s ochorením covid-19, štyria sú napojení na umelej pľúcnej ventilácii (UPV), štyria na vysokofrekvenčnej liečbe kyslíkom a všetci ostatní na liečbe kyslíkom.
Rehabilitační pacienti budú hospitalizovaní na neurológii
„Za posledný týždeň zaznamenávame nárast počtu pacientov, ktorí majú ochorenie covid-19, zhruba o 30 percent. V utorok sme museli pristúpiť k reprofilizácii ďalších lôžok, zo 44 na 57. Zároveň sme museli dočasne pristúpiť, na základe odporúčania Ministerstva zdravotníctva, ale aj na základe reálneho stavu, k utlmeniu činnosti lôžkového oddelenia rehabilitácie. Rehabilitační pacienti, ak to bude nevyhnutné, budú hospitalizovaní na neurológii," uviedol pre TASR riaditeľ nemocnice Marián Petko.
Na oddelení všeobecnej a úrazovej chirurgie vykonávajú podľa jeho slov akútne a neodkladné operácie.
„Plánované musíme časovať a nemôžeme ich vykonávať v režime ako doposiaľ. Nemáme na to personálne kapacity a museli sme aj časť lôžok na chirurgii reprofilizovať pre pacientov s ochorením covid-19," doplnil Petko. Situácia sa za posledné dva týždne podľa neho výrazne zhoršila a aj budúci týždeň očakávajú nárast pacientov s ochorením covid-19.
Výrazný nárast pôrodov pacientiek s ochorením covid-19
„Doposiaľ sme hospitalizovali v tretej vlne 174 pacientov s ochorením covid-19, žiaľ, 35 nám zomreli. Zároveň vidíme výrazný nárast pôrodov pacientiek s ochorením covid-19. Doposiaľ to bolo 11 pôrodov, kým v druhej vlne ich za celé obdobie bolo sedem. Ďalej vidíme výrazný nárast mladších ľudí oproti druhej vlne o desať až 15 rokov a takisto máme pozitívne i deti. Momentálne ich máme hospitalizované dve, v druhej vlne sme ich nemali vôbec," skonštatoval Petko.
Menej infikovaných lekárov a sestier
Zamestnancov, ktorí boli pozitívne testovaní na ochorenie covid-19 alebo sú v karanténe evidujú 25. „Počty sú nižšie ako v druhej vlne, lebo 76 percent zamestnancov je zaočkovaných dvomi dávkami vakcíny. U lekárov je to 90 až 95 percent a u sestier je to okolo 80 percent, čo má, samozrejme, veľmi pozitívny vplyv na to, že je oveľa menej infikovaných ako v druhej vlne. V rovnakom čase v druhej vlne sme mali až 100 zamestnancov, ktorí boli na PN a v karanténe," dodal Petko s tým, že nemocnica má celkovo 790 zamestnancov.