Všetky susedné štáty si ponechali rozhodujúci vplyv v energetike, a preto budú vedieť aj lepšie zvládať procesy, ktoré spôsobuje zánik niektorých koncových obchodníkov s energiami. Vo štvrtok (4. novembra) na to upozornil prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) Tomáš Malatinský (na snímke).

Zákaznícke centrum SSE
Neprehliadnite

Stredoslovenská energetika je na roztrhanie: maďarská MVM je opäť ochotná priplatiť

V súvislosti s plánovaným predajom časti podniku Stredoslovenská energetika (SSE) skupinou EPH vyzval vládu, aby podiel vo firme odkúpila odkúpila.

„Ak bude rozhodujúci vlastník sedieť napríklad v Budapešti, neverím, že v krízovej situácii bude prioritne riešiť problémy dedinky na Považí či Liptove, alebo priemyselný podnik na Horehroní či Orave,“ uviedol Malatinský.

Viacerí záujemcovia o kúpu

O plánoch skupiny EPH Daniela Křetínskeho a Patrika Tkáča na predaj svojho podielu v SSE informovali ako prvé ešte minulý týždeň Hospodárske noviny.

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Křetínský a Tkáč majú už vyše dvadsať percent akcií holandskej pošty

Záujem o odkúpenie minoritného 49-percentného podielu v spoločnosti, avšak s manažérskou kontrolou, majú nemecký E.ON, český ČEZ, ale najvyššiu ponuku v obchode za približne miliardu eur dala maďarská štátna spoločnosť MVM.

Malatinský pripomenul, že od privatizácie sa takmer 20 rokov nerozhoduje o energetických firmách na Slovensku, ale v zahraničí. Dôvodom privatizácie mala byť zmena typu vlastníctva a príjem nevyhnutných zdrojov pre hospodársku spoločenskú transformáciu SR.

Napľutie do tváre občanom

Riešeniu tejto situácie mohla podľa šéfa AZZZ pomôcť koncentrácia podielu SR vo všetkých energetických spoločnostiach do Slovenského energetického holdingu, ktorý Ministerstvo hospodárstva (MH) SR pripravovalo v rokoch 2013 - 2014, a bola snaha ho založiť na časti späť nadobudnutého stopercentného podielu v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP).

„Nedokázali sme v sebe nájsť politickú vôľu a podporu tomuto projektu,“ dodal. Predaj SSE štátnemu podniku susedného štátu je podľa Malatinského napľutie do tváre všetkým občanom Slovenska a so zmyslom privatizácie už táto transakcia nemá nič spoločné.

WA 4 archív Bergheim - Na archívnej snímke z 18. novembra 2020 dym stúpa z uhoľnej elektrárne patriacej energetickej skupine RWE pri nemeckom Bergheime. Uhlie v Nemecku v prvom polroku 2021 vytlačilo veternú energiu z prvého miesta najdôležitejšieho zdroja pre výrobu elektriny. FOTO TASR/DPA 

ARCHIV - 18.11.2020, Nordrhein-Westfalen, Bergheim: Dampf steigt aus dem Braunkohlekraftwerk Niederaußem des Energieversorgungskonzerns RWE bei Bergheim hinter Strommasten. (zu dpa
Neprehliadnite

Energetická kríza úraduje naplno. Brzdí výrobu papiera aj kovov, kamióny sa vracajú k nafte