Hovorca nemeckého ministerstva vnútra Johannes Dimroth v pondelok s ohľadom na zákon o ochrane súkromia odmietol špecifikovať, koľkí z 35 žiadateľov boli diplomati a koľkí ich príbuzní.

Dodal tiež, že skutočný počet diplomatov, ktorí sa uchádzali o azyl, môže byť ešte vyšší. Uvádzanie diplomatického štatútu totiž nie je bežnou súčasťou žiadosti o azyl.

35 Turkish diplomats, family members seek asylum in Germany - Fox News: Sputnik Internationa... https://t.co/LV7lp0aEoU #turkey #turkish

— Turkish News (@TurkishNewsX) October 24, 2016

Turecká vláda spustila veľké previerky osôb podozrivých so spolupráce s moslimským duchovným Fethullahom Gülenom, ktorý žije v Spojených štátoch. Najvyššie miesta ho oficiálne obviňujú zo zodpovednosti za nevydarený puč.

Po zmarenom puči turecké úrady poslali do väzenia viac než 32-tisíc ľudí a 100-tisíc pripravili o prácu. Rozsiahle čistky, ktoré postihli skutočných i domnelých podporovateľov hnutia tureckého duchovného F. Gülena, ktorý dlhodobo žije v USA, sa dotkli vojakov, sudcov, prokurátorov, policajtov aj učiteľov. Rozsah čistiek vyvolal kritiku západných spojencov Turecka. Podľa nich prezident Recep Tayyip Erdogan puč využil k upevneniu svojej moci v krajine.

V Nemecku žije veľká menšina Turkov, ktorí vlasť opustili v dôsledku ekonomickej migrácie či prenasledovaniu zo strany úradov. Na území tejto západoeurópskej krajiny sa nachádza 1,5 milióna osôb, ktorí majú stále turecké občianstvo, pričom celkovo tam evidujú zhruba tri milióny Turkov.