Spoločnosť Exante Data Inc., ktorá sa špecializuje na sledovanie globálnych kapitálových tokov, odhaduje, že rozvíjajúce sa ázijské krajiny s výnimkou Číny minuli v septembri na spotovom trhu takmer 30 miliárd dolárov za predaj v dolároch. Keď sa započíta aj Japonsko, toto číslo stúpne na 50 miliárd dolárov.
Nárast prichádza v čase, keď sa dolár obchoduje na historickom maxime v dôsledku najagresívnejšieho zvyšovania úrokových sadzieb od 80. rokov minulého storočia. Prudký nárast dolára znížil hodnotu zásob iných mien v portfóliách centrálnych bánk.
Japonsko predalo rezervy vo výške 20 miliárd dolárov a Južná Kórea približne 17 miliárd dolárov na základe údajov centrálnych bánk. Hongkong, Filipíny, Taiwan a Thajsko boli podľa spoločnosti Exante tiež čistými predajcami dolárov za mesiac september.
Meny týchto krajín sú pod tlakom kvôli vyšším úrokovým sadzbám. Tempo intervencie sa možno neskončilo, keďže vo štvrtok došlo k poklesu jenu na najnižšiu úroveň za viac ako 30 rokov.
Ázijské vlády sa v minulosti často uchyľovali k intervenciám na devízových trhoch, aby spomalili alebo kontrolovali volatilitu, ako aj oslabili meny. Predaj v dolároch z minulého mesiaca však prevyšuje objemy zaznamenané v prvých dňoch pandémie v marci 2020.
Devízové rezervy na celom svete klesajú. Zásoby globálnych rezerv sa tento rok znížili o viac ako 1 bilión dolárov, čo je najväčší pokles odkedy dochádza k zostavovaniu databázy Bloombergom v roku 2003.