Trhoví analytici predpokladajú, že Indonézia môže byť ďalšou krajinou, ktorá vo štvrtok zvýši úrokové sadzby.

Singapur a Filipíny minulý týždeň prekvapili trhy neplánovanými oznámeniami o zvýšení úrokových sadzieb.

Ázia zaostávala za zvyškom sveta vrátane rozvíjajúcich sa trhov, ktoré začali zvyšovať sadzby už v júni roka 2021. Stalo sa tak po tom, čo americký Federálny rezervný systém začal urýchlene sprísňovať svoju menovú politiku.

Inflácia na relatívne nízkej úrovni umožnila ázijským centrálnym bankám nepodnikať žiadne kroky v oblasti zvyšovania úrokových sadzieb. To však malo za následok oslabenie mien a únik kapitálu.

Guvernér Národnej banky Singapuru, Ravi Menon, v utorok na konferencii priznal, že nárast inflácie bol nezvyčajne rýchly a len veľmi málo ľudí to čakalo.

Najviac zasiahnutými sú meny a dlhopisy

Medzi najviac zasiahnuté patrí zákonné platidlo Filipín, filipínske peso, ktorého hodnota od začiatku roka klesla o viac ako 10 percent.

Národná mena Thajska, thajský baht, tento rok taktiež klesol o viac ako 10 percent. Thajsko navyše prerušilo päťmesačnú sériu investícií do zahraničných akcií.

Faktory, ktoré domáci tvorcovia politík v Ázii nemôžu ovplyvniť, ako napríklad rastúce výnosy štátnych dlhopisov, poslúžili krajinám ako zámienky na odloženie zvyšovania sadzieb.

Inflácia láme rekordy

Centrálne banky však postupne zistili, že už viac nemôžu ignorovať rastúce ceny potravín a ropy.

V Thajsku a Indonézii dosahuje inflácia viacročné maximá. Ako píše agentúra Bloomberg, inflácia v Thajsku sa v júni zrýchlila na nové 14-ročné maximum. Spotrebiteľské ceny vzrástli oproti predchádzajúcemu roku o 7,66 percenta. Podľa portálu Nikkei Asia zaznamenala miera inflácie v Indonézii v júni najväčší skok za posledných takmer päť rokov. Index spotrebiteľských cien v Indonézii sa v júni zvýšil o 4,35 percenta, čo predstavuje najväčší medziročný nárast od júna 2017. Miera inflácie prekročila predpokladané rozpätie Národnej banky Indonézie v tomto roku, ktoré sa pohybovalo na úrovni 2 až 4 percent. Ceny potravín, nápojov a tabaku vzrástli o 8,26 percenta.

Dokonca aj v Južnej Kórei, ktorá začala zvyšovať sadzby už v auguste 2021, dosiahli ceny v júni 24-ročné maximum.

Euben Paracuelles, hlavný ekonóm finančnej spoločnosti Nomura pre Združenie národov juhovýchodnej Ázie uviedol, že rastúce globálne protivetry a riziko recesie vo veľkých ekonomikách komplikujú politické výzvy v čase, keď je inflácia v juhovýchodnej Ázii ešte len na začiatku prudkého rastu.

Tlak okolia

Indická národná banka prvýkrát zvýšila úrokové sadzby v máji, a to o 40 bázických bodov. India zaznamenala šesť mesiacov po sebe odlev akcií zahraničných investorov, čo prispelo k rekordnému poklesu národného platidla - rupie. Ako uvádza portál The Economic Times,  kurz indickej rupie voči americkému doláru klesol v doterajšom priebehu roka o takmer 7 percent, pričom minulý týždeň sa prepadol na najnižšiu úroveň 79,96 rupií za dolár.

Na druhej strane, indonézska rupia za celý rok klesla voči doláru len o približne 5 percent, hoci v júni zaznamenala najväčší mesačný pokles o 2,2 percenta. Do určitej miery za to vďačí lepšej obchodnej pozícii Indonézie bohatej na suroviny a skutočnosť, že cudzinci vlastnia menej ako pätinu jej vládnych dlhopisov.

Iné krajiny, ako napríklad Filipíny a Thajsko, sú oveľa zraniteľnejšie. V prípade Thajska zohráva významnú úlohu aj závislosť od sektora cestovného ruchu, ktorý má aj naďalej pretrvávajúce problémy po pandémii ochorenia covid-19.

„Indonézii sa z väčšej časti podarilo odložiť zvyšovanie sadzieb. V skutočnosti si však myslím, že ich napokon aj tak zvýšia. Už len z toho dôvodu, že iné krajiny ich už zvýšili," povedal Nicholas Mapa, hlavný ekonóm spoločnosti ING. Napriek tomu len 11 z 29 ekonómov oslovených agentúrou Reuters očakáva, že Národná banka Indonézie vo štvrtok naozaj sadzby zvýši sadzby.

Enrico Tanuwidjaja, ekonóm United Overseas Bank, často označovanej aj ako singapurská nadnárodná banková spoločnosť, povedal, že priestor na udržanie menovej politiky podporujúcej rast sa určite čoskoro uzavrie, pričom mal na mysli práve tie centrálne banky, ktoré úrokové sadzby ešte nezvýšili.

Guvernér Národnej banky Thajska, Sethaput Suthiwartnarueput, minulý týždeň uviedol, že národná banka s veľkou pravdepodobnosťou zvýši svoju kľúčovú sadzbu v auguste, a dodal, že banka je pripravená zasiahnuť aj skôr, ak by sa thajský baht príliš oslabil.

„V konečnom dôsledku vidíme globálnu menovú politiku, ktorá je oveľa prísnejšia a jednoznačne tak určitým spôsobom núti centrálne banky vo všeobecnosti zvyšovať sadzby," povedal ekonóm OCBC Bank (Oversea-Chinese Banking Corporation, pozn.red.), Wellian Wiranto.

Ďalšie dôležité správy