Azerbajdžan začal konzultovať s partnermi zdvojnásobenie kapacít plynovodov privádzajúcich plyn od Kaspického mora do Európy. Uviedol to dnes azerbajdžanský prezident Ilham Alijev v Sofii, kde sa zúčastnil slávnostného spustenia prepojovacieho plynovodu spájajúceho Grécko a Bulharsko.
Zdvojnásobenie kapacity plynovodov
„Už sme začali konzultácie s partnermi venované rozšíreniu prepravnej schopnosti plynovodu TANAP (Transanatolian Pipeline) zo 16 na 32 miliárd metrov kubických (plynu) ročne a TAP (Trans Adriatic Pipeline) z desiatich na 20 miliárd metrov kubických. Bez toho bude ťažké zabezpečiť dodatočné dodávky plynu,“ povedal Alijev podľa agentúry TASS.
Plynovod TAP spája pole Šach Deniz II v Azerbajdžane s Talianskom. Potrubie vedie cez Turecko, Grécko, Albánsko a Jadranské more do južného Talianska. Sprevádzkovaný bol koncom roka 2020. Je posledným úsekom takzvaného južného plynovodného koridoru, ktorého cieľom je spojiť krajiny EÚ so zdrojmi zemného plynu v Strednej Ázii a znížiť závislosť na dodávkach z Ruska. Jeho súčasťou je aj plynovod TANAP, ktorý dopravuje azerbajdžanský plyn do Turecka.
Dohoda s Európskou úniou
Alijev už začiatkom septembra uviedol, že pre jeho krajinu je dôležité zvýšiť kapacitu plynovodov, aby mohla splniť júlovú dohodu s Európskou komisiou, že v nasledujúcich piatich rokoch zdvojnásobí vývoz plynu do Európy, teda na 20 miliárd metrov kubických do roku 2027.
Alijev tiež povedal, že Azerbajdžan za rok a pol vyviezol do Európy 13,5 miliardy metrov kubických plynu, z toho Taliansko dostalo 11,7 miliardy metrov kubických. Tento rok má vývoz do Talianska predstavovať desať miliárd metrov kubických.
Ponúkli svoju infraštruktúru
Bulharský prezident Rumen Radev po piatkovom rokovaní s Alijevom uviedol, že prevádzkovatelia plynárenských sietí Bulharska, Rumunska, Maďarska a Slovenska ponúkli svoju infraštruktúru, aby sa urýchlilo zvýšenie dodávok zemného plynu z Azerbajdžanu. Radev uviedol, že firmy ponúkajú tranzit ďalších objemov plynu prepojovacími plynovodmi.
TASS k tomuto plánu poznamenal, že operátori sú presvedčení, že za podpory fondov Európskej únie by ich projekt zaistil spoľahlivú alternatívnu cestu zásobovania plynom. Relatívne skoro a s minimálnymi vylepšeniami existujúcej infraštruktúry by sa z Turecka a Grécka mohlo cez Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko a Slovensko dostať do východnej, strednej a západnej Európy až päť miliárd metrov kubických plynu, uistila v spoločnom vyhlásení štvorica firiem Bulgartransgaz (Bulharsko), Transgaz ( Rumunsko), FGSZ (Maďarsko) a Eustream (Slovensko).