Od nového roka vyprší platnosť dohody medzi ruským Gazpromom a Ukrajinou o tranzite plynu do strednej Európy. Jedným z riešení aj pre Slovensko má byť Azerbajdžan, ktorý by dodával plyn na ukrajinské hranice. V rámci zložitého swapového mechanizmu by bol následne presmerovaný do Európy cez Rusko. Existujú však obavy, že by naďalej šlo o ruský plyn.

Za „úplne zbytočné“ označila takéto dohody odchádzajúca eurokomisárka pre energetiku Kadri Simsonová. Toky z Ruska budú podľa nej ďalej pokračovať, pričom budú len premenované ako azerbajdžanské. Tvrdí, že európske spoločnosti by mohli radšej sami nakupovať ruský plyn na ukrajinskej hranici bez potreby „maskovania jeho pôvodu“, vyhlásila podľa Financial Times.

Hlavnými prijímateľmi plynu z Azerbajdžanu majú byť vlády Maďarska a Slovenska, ktoré majú úzke vzťahy s Moskvou. Obe tiež dlhodobo odporujú snahám EÚ o zníženie závislosti od ruských energií. Plyn, ktorý stále prúdi do EÚ cez Ukrajinu, predstavuje približne päť percent celkových dodávok.

Jeden z dielov skladačky

Slovenský SPP už podpísal krátkodobý kontrakt na pilotnú dodávku azerbajdžanského plynu počas decembra. Avizoval aj možné predĺženie zmluvy so štátnou energetickou spoločnosťou Socar na dodávky cez Turecko a Balkán.

Robert Fico - Ilham Aliyev meeting in Baku
Neprehliadnite

Plynový problém Slovenska zachraňujú zázračné swapy z Baku. Že ide o ruský plyn, nikomu nevadí

Analytik pre oblasť energetiky Radovan Potočár hovorí, že Azerbajdžan je jedným z dielov skladačky a môže byť súčasťou riešenia. Avšak produkcia plynu v Azerbajdžane a prepravné možnosti podľa neho zďaleka neumožňujú, aby azerbajdžanský plyn kompletne nahradil výpadok, ktorý vznikne po zastavení dodávok plynu z Ruska cez Ukrajinu.

„Existuje viacero možností, ako sa môže azerbajdžanský plyn na Slovensko dostať. Možnou trasou nie je len preprava cez Turecko a Balkán, ale perspektívne aj ukrajinskou tranzitnou cestou,“ uviedol odborník a upozornil ešte, že popri tom bude Slovensko „určite naďalej potrebovať aj dodávky plynu z iných zdrojov“.

Počasie tlačí na ceny

Otázkou sú aj ceny. Náhly výpadok dodávok plynu by mohol v zime spôsobiť zdražovanie. Európske ceny plynu sú už teraz viac než dvojnásobne vyššie ako v roku 2020. Zrejme budú ďalej pokračovať v raste, keďže predpovede počasia naznačujú chladnejšie teploty. K tomu sa pridáva zvyšujúci sa dopyt po vykurovaní a obavy o stabilitu dodávok, informuje Bloomberg.

Referenčné ceny plynu na európskom trhu vzrástli v pondelok (2. decembra) o 2,7 percenta po tom, čo už v piatok zaznamenali nárast. Po krátkom období mierneho počasia sa očakáva návrat nižších teplôt do západnej Európy už budúci týždeň, pričom chlad by sa mal rýchlo rozšíriť aj do ďalších častí kontinentu, uviedla spoločnosť Maxar Technologies.

Zásoby plynu sa znižujú. „Riziká pre ceny európskeho plynu sú orientované smerom nahor, keďže chladný začiatok zimy obmedzuje zásoby,“ uviedli analytici Bloomberg Intelligence Patricio Alvarez a Joao Martins. Zároveň varovali, že aj v prípade priemerného počasia by mohli európske zásoby na konci sezóny klesnúť na 39 percent kapacity.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Odstrihnutie Rakúska od ruského plynu prináša prvé obete. Európske ceny vystrelili nahor