Vedci sa v novej štúdii zamerali na proteín IL-11, ktorý v ľudskom tele podporuje vznik zápalov. „Zistili sme, že jeho inhibícia vedie k zdravšiemu a dlhšiemu životu,“ zdôraznil pre Financial Times vedúci výskumu Stuart Cook.
Vedci odhalili, že zvýšená produkcia IL-11 vedie u myší k rýchlejšiemu starnutiu. Odstránením génov, ktoré ju riadia, sa im podarilo ochrániť hlodavce pred vznikom rôznych chorôb či metabolickým poklesom. Dĺžka ich života vďaka tomu stúpla v priemere o 24,9 percenta. Blokovanie IL-11 pomocou protilátky malo podobne pozitívny vplyv aj na dĺžku života myší v strednom veku. Samci starí 75 týždňov – čo zodpovedá 55 rokom u ľudí – žili o 22,5 percenta dlhšie. Rovnako staré samice až o 25 percent.
IL-11 je už dlhodobo predmetom vedeckých štúdií, keďže hrá dôležitú úlohu v regeneračných procesoch niektorých druhov zvierat. Rybám, žubrienkam a axolotlom napríklad pomáha s obnovovaním odtrhnutých plutiev, chvostov a končatín. Proteín zohráva úlohu aj pri vývine ľudského tela, no pre svoje prozápalové účinky začína byť pre starnúcu populáciu čoraz väčším problémom. Cook prirovnal úlohu IL-11 v starnutí k „prilievaniu oleja do ohňa“.