Tamás Lánczi, dlhoročný stúpenec maďarského premiéra Viktora Orbána, varoval tamojšie občianske združenia a médiá, že sa môžu stať terčmi nového Úradu na ochranu suverenity, ktorého cieľom je bojovať proti vplyvom zo zahraničia.
Šéf inštitúcie dodal, že bude s inými zložkami štátu vrátane spravodajských služieb spolupracovať na zhromažďovaní informácií a odhaľovaní organizácií, ktoré dostávajú peniaze zo zahraničia. „Každý má právo vedieť, kto sa snaží zasahovať do maďarských volieb alebo do maďarského politického života mimo volebnej sezóny. Finančné stimuly vedú k získaniu veľmi silnému vplyvu,“ citovala Láncziho agentúra Bloomberg.
Sporná inštitúcia
Úrad je výmyslom Orbána, ktorý sa v roku 2010 opäť dostal k moci s cieľom zrušiť liberálnu demokraciu. V tomto smere sa mu podarilo dosiahnuť určitý pokrok, pričom zároveň zachoval členstvo Maďarska v EÚ a NATO, ale aj úzke vzťahy s Ruskom a Čínou.
Orbánovi kritici považujú premiérovu schopnosť rozmazávať hranicu medzi demokraciou a autokraciou za jednu z najväčších hrozieb pre globálny poriadok. Hoci úrad nebude mať právomoc vyšetrované subjekty stíhať, jej vznik spôsobuje obavy maďarským skupinám, ktoré sa doteraz dokázali udržať mimo Orbánovho radaru.
Európska komisia v stredu vyhlásila, že nová inštitúcia porušuje demokratické princípy bloku. Podľa predstaviteľov Spojených štátov bude úrad „drakonickými nástrojmi zastrašovať a trestať“ disidentov.
Sorosov zoznam
Lánczi sa v roku 2018 ešte ako editor provládneho týždenníka preslávil „Sorosovým zoznamom“, na ktorom sa nachádzali mená predstaviteľov občianskych združení, akademickej obce a médií. Tie podľa neho dostávali peniaze od Georgea Sorosa – Orbánovho dlhoročného obetného baránka a strašiaka nacionalistických hnutí.
Lánczi momentálne nemá v pláne zverejňovať žiadne ďalšie zoznamy, no cieľ jeho agentúry bude podľa jeho slov podobný, t. j. označovať subjekty, ktoré dostávajú peniaze zo zahraničia, a odhaľovať pokusy o ovplyvňovanie maďarskej politiky, ktorú má maďarský premiér pevne v rukách už 14 rokov.
Vyšetrovanie potenciálneho ruského a čínskeho vplyvu prostredníctvom tajných jadrových a železničných zmlúv v hodnote miliárd dolárov teraz nie je prioritou. „Len preto, že je niečo tajné, neznamená to hneď, že je suverenita v ohrození,“ zdôraznil Lánczi.
Riaditeľ maďarskej vetvy Transparency International Jozsef Peter Martin s týmto názorom nesúhlasí: „Cieľom očividne nie je skutočne brániť suverenitu, inak by musel skúmať aj čínsky alebo ruský vplyv. Cieľom je vyvolať strach a manipulovať organizáciami, ktoré kritizujú vládu.“