Autizmus u ľudí spôsobuje kombinácia genetických a environmentálnych faktorov. Je to diagnóza na celý život, ktorá ovplyvňuje komunikáciu a vnímanie sveta navôkol. Pre vedcov je autizmus ešte stále veľkou neznámou, keďže ho môžu vyvolať variácie sto rôznych génov.

Podľa dostupných údajov postihuje táto vývinová porucha chlapcov tri- až štyrikrát častejšie než dievčatá. Môže to byť sčasti preto, že ženy dokážu svoje správanie lepšie prispôsobovať a tým skresliť výsledky testov.

Faktory zvyšujúce riziko

Pravdepodobnosť rozvoja autizmu u detí zvyšujú komplikácie počas tehotenstva či pôrodu. Ďalšími rizikovými faktormi sú podľa Telegraphu vysoký krvný tlak, abnormálne krvácanie počas tehotenstva, cisársky rez či predčasný pôrod.

Včasná diagnostika autizmu dokáže deťom zmeniť život. Podľa doktorky Lister Brookovej z britského Národného autistického združenia by ale nemala slúžiť na zasahovanie do ich vývoja. Získanie diagnózy je skôr o pomoci rodičom porozumieť svojmu dieťaťu. Často sa totiž stáva, že zvyknú nediagnostikované ratolesti za správanie vyvolané autizmom karhať, pretože nevedia, čo je jeho príčinou.

Ďalšou výhodou včasného odhalenia poruchy je vylúčenie iných potenciálnych diagnóz vrátane poruchy pozornosti s hyperaktivitiou či porúch učenia, dodal riaditeľ Centra pre aplikovaný výskum autizmu Mark Brosnan.

Možné prejavy autizmu

Lister Brooková varovala, že diagnóza u detí do dvoch rokov nemusí byť spoľahlivá. Rodičom odporúča odsledovať si niekoľko varovných prejavov správania, ktoré ale nutne nemusia hneď svedčiť o autizme.

„Dajte si pozor na nedostatok spoločnej pozornosti. Ide o situácie, kde chce dieťa upozorniť na to, čo ho zaujíma, no nevyjadrí to ukazovaním prstom ani nadviazaním očného kontaktu. Ak s nimi ostatní interagujú, nemusia na nich vôbec reagovať,“ vysvetlila expertka.

Ďalším znakom môžu byť aj pretrvávajúce ťažkosti s kŕmením, zlá regulácia spánku a časté výbuchy hnevu. Všetky tieto prejavy správania sú bežne aj u neurotypických detí, no u autistických by mohli trvať dlhšie alebo byť častejšie.

Brooková upozornila aj na opakovanie niektorých vzorcov správania. Autistické deti nezvyknú často žiadať o pomoc a takisto začnú rozprávať oveľa neskôr než ich rovesníci.

Britská Národná zdravotná služba medzi možné prejavy autizmu u malých detí radí aj neopätovanie úsmevu, rozčuľovanie sa pri jedle, vôni alebo zvuku, ktorý im nesadne či opakovanie rovnakých fráz. Oproti rovesníkom zvyknú tieto deti rozprávať menej a neradi sa hrajú hry, kde si musia niečo vymýšľať.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Severské deti sú hotoví Vikingovia. Rodičia k výchove pristupujú svojsky, no efektívne