Aktuálny rebríček TREND Top 200 rozmieňa na drobné sumárne štatistické údaje o lanskom vývoji v slovenskom hospodárstve. Prezrádza, ktoré firmy mali na zmeny odvetvových výkonov najväčší vplyv. Na prahu leta býva rebríček Top 200 vždy neúplný, keďže sa v ňom výsledkami za uplynulý rok prezentuje iba časť velikánov pozbieraných naprieč odvetviami.
Viaceré firmy tento rok využili zákonnú možnosť a oznámili odklad daňového priznania o pár mesiacov, prípadne výsledky nechceli zverejniť skôr než ich schváli valné zhromaždenie. Iní čísla taja, treba preto počkať, kým zverejnia výkazy v zbierke listín či v Obchodnom vestníku. Časť materských firiem trvá na tom, že chcú už v tomto rebríčku – tradične zostavený podľa individuálnych údajov – vystupovať iba s konsolidovanými výsledkami. Dcérske spoločnosti tak nedostanú priestor. V budúcom roku už podniky svoje hospodárske výsledky za rôzne výhovorky neukryjú, lebo údaje z účtovných závierok má všetkým záujemcom zdarma sprístupniť na webe nový register, ktorý chystá rezort financií.
Odviezli sa aj ďalší
Domáci dopyt vlani na Slovensku prakticky stagnoval. O nárast hrubého domáceho produktu sa zaslúžil čistý export oveľa výraznejšie. Rebríček TRENDU podľa tržieb z predaja do zahraničia hovorí, že leví podiel na tomto výsledku mali opäť automobilky. Tržby z predaja na export, ktoré vykázali štatistici vo výrobe motorových vozidiel, návesov, prívesov a dopravných prostriedkov, presiahli 13 miliárd eur. Od roku 2000 narástli bezmála o 10 miliárd eur. Vyvezené osobné autá mali hodnotu takmer osem a pol miliardy eur. V porovnateľnom objeme, čiže okolo 1,2 miliardy eur, putovali do Číny a tiež do Nemecka a Francúzska.
Volkswagen Slovakia vlani vyrobil vyše 210-tisíc áut. Väčšina bola ešte triedy SUV. Malé autá radu New Small Family začal v Bratislave vyrábať až v závere druhého polroka. Teraz už pridáva tretiu zmenu. Lídrovi rebríčka Top 200 vlani narástli tržby o tretinu. Žilinská Kia stačila pridať 15 percent a trnavská PCA Slovakia skončila s nepatrným poklesom. Kia Motors Slovakia vyrobila v minulom roku 252-tisíc áut a takmer 360-tisíc motorov.
Montáž automobilov postavili na nohy investície do nových modelov. Nové objednávky im medziročne rastú a ženú nahor celý priemysel i ekonomiku. Export sa však v rozhodujúcej miere sústreďuje na európske trhy, ktoré destabilizovala dlhová kríza. Katastrofických scenárov pribúda. Menej disciplinovaní musia skresávať fiškálne deficity, predvídavejší im musia pomáhať. Sanácia dlhov štátov či bánk však kráti finančné zdroje na rozvojové projekty, ktoré by mohli podporiť dopyt i výrobu.
Autá držali priemyselnú produkciu aj po zverejnení tohtoročných aprílových štatistík o slovenskom priemysle, keď zatiaľ najvýraznejšie stúpli nové objednávky v tomto segmente. Podobne bola na tom výroba papiera a papierových výrobkov, no hodnotou iba zlomková v porovnaní s automobilmi. Stúpajúci trend sa v týchto odvetviach udrží. Respondenti májového konjunkturálneho prieskumu Štatistického úradu SR zvýšenie produkcie hlavne vo výrobe dopravných prostriedkov predpokladajú aj v ďalších troch mesiacoch.
Autá s exportom potiahli aj gumárov a plastárov, ktorí zaznamenali na základe údajov z rebríčka Top 200 najvýraznejšiu, až 40-percentnú dynamiku minuloročných tržieb. Rozhodujúci podiel na tomto prírastku mali púchovské závody Continentalu. Takmer všetky podniky v odvetví prekonali hodnoty tržieb z roku 2008, iba Chemosvit Fólie zo Svitu to ešte nedokázal.
Tržby stúpli tiež v chémii a spracovaní ropy, no s polovičnou dynamikou oproti gume a plastom. Tento rok už chémia zápasí s prepadom produkcie aj nových objednávok, hoci gumárenské a plastikárske firmy stále produkčne ťahajú autá. Strojárske podniky vlani tiež zabrali v reakcii na rast dopytu v zahraničí a viaceré v súvislosti so stúpajúcimi požiadavkami domáceho automobilového priemyslu. Ostatný konjunkturálny prieskum však naznačil zníženie záujmu o niektoré strojárske výrobky za hranicami SR, pričom na stroje a zariadenia boli už od marca nižšie nové objednávky v porovnaní s vlaňajškom.
Zastúpenie odvetví v TOP 200
(%, podľa počtu podnikov)
PRAMEŇ: TREND Analyses
Ešte sa nespamätali
Vo výrobe počítačov, elektrotechniky a optiky tohtoročné nové objednávky medziročne klesali zhruba o desať percent. Mierne zlepšenie priniesol apríl, no len v medzimesačnom porovnaní. Popri autách sú elektrotechnické produkty najvýznamnejším exportným artiklom SR. Monitory, projektory a televízne prijímače vyvezené vlani zo Slovenska do zahraničia mali hodnotu takmer päť a pol miliardy eur. Skoro pätina z tohto objemu smerovala do Nemecka a vyše jedenásť percent do Francúzska a tiež do Holandska.
Dopyt v elektrotechnike sa ešte neobnovil a viacerí producenti čelili poklesu tržieb. Samsung stratil to, čo dobehol predvlani, a zostal na úrovni roku 2009. Panasonic v Krompachoch zaznamenal dvojciferný prepad už druhý rok za sebou, podobne Whirlpool Slovakia, ktorému však tržby klesali pomalšie.
Rast zásob hotových výrobkov a pokles dopytu v ďalších mesiacoch signalizovali v máji aj výrobcovia stavebných materiálov. V rebríčku síce zakotvili traja, ale obaja cementári sú už zo skupiny Holcim. Tiež ich drží export, čo platí aj pre jediného magnezitára. Dcéra francúzskeho koncernu Saint-Gobain v tržbách za omietky a izolácie väčšmi dopláca na pokles domáceho dopytu v stavebníctve.
Producenti stavív majú priepastné rozdiely v obrate oproti roku 2008 a ten tak skoro nedoženú ani stavbári. V tržbách im chýba tretina a niektorým aj polovica a boria sa so stratami. Pár uzatvorených tendrov by im mohlo pomôcť až v druhej polovici tohto roka. Veľkou neznámou však zostáva reálnosť nízkych vysúťažených cien, ktoré by niektorých v budúcnosti mohli nielen vymazať z rebríčka, ale aj natrvalo potopiť na dno.
Zmrazenie verejných investícií vlani postihlo aj firmy v IT biznise, hoci veľkí hráči mierne prepady tržieb zvládli. Podľa predpokladov by sa verejné informatizačné projekty mohli rozbehnúť veľmi rýchlo po nástupe novej vlády, na rozdiel od tendrov na stavebné práce. Aj telekomunikačný biznis bojuje s poklesom domáceho trhu, silnou konkurenciou a okrem najnovšieho hráča aj s mastnými poplatkami za predĺženie mobilných licencií. Neobmedzil však investície.
Z obchodu vlani rástol iba predaj áut. Veľkoobchodné tržby stagnovali a maloobchodné dokonca klesali. Reťazce pribrzdili expanziu, vo väčšej miere upravujú a rozširujú existujúce priestory ešte aj tento rok. Úspešnejší pridávajú nové služby a profitujú z nich. Maloobchod v tomto roku drží tržby na úrovni vlaňajška, veľkoobchod napreduje s miernym zrýchlením, predaj áut a palív výrazne stúpol. Väčšina respondentov májového konjunkturálneho prieskumu v obchode hodnotila podnikateľskú situáciu ako priaznivú, ceny by podľa nich mali rásť, s výnimkou áut či pohonných hmôt.
Zastúpenie odvetví v TOP 200
(%, podľa tržieb)
PRAMEŇ: TREND Analyses
Článok vyšiel v samostatnej prílohe TREND Top 200, ktorá bola súčasťou týždenníka TREND 25/2012.
Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.
Ilustračné foto - Maňo Štrauch