Pri jednej z týchto príležitostí si tam kúpila byt, v rokoch 2013 až 2014 sa tam zasa zabávala na silvestrovských večierkoch. Ministerka odmieta, že by sa dopustila niečoho nezákonného.

Premiér Malcolm Turnbull demisiu ministerky v piatok prijal. V snahe zmierniť politické dopady škandálu, ktorý sa týka premiérovej vlády, súčasne oznámil, že vláda zriadi nezávislý orgán, ktorý bude monitorovať všetky budúce výdaje poslancov.

Agentúra Reuters uviedla, že S. Leyová nie je medzi vysokými austrálskymi predstaviteľmi sama, kto si účtoval náklady na cesty, ktoré sa krížili s ich súkromnými aktivitami. Ďalším príkladom je minister pre inovácie Greg Hunt, ktorý z verejných fondov za uplynulých desať rokov minul na výlety so svojou rodinou do luxusných turistických letovísk 20-tisíc austrálskych dolárov (približne 14-tisíc eur).

„Austrálčania očakávajú, že politici míňajú peniaze daňových poplatníkov obozretne a snažia sa vždy zaistiť, aby ich pracovné náklady zodpovedali efektívnemu a etickému využívaniu verejných zdrojov,“ povedal v piatok novinárom v Sydney predseda vlády M. Turnbull.

Zmeny vo vláde premiér zatiaľ neohlásil, príde s nimi vraj až o budúci týždeň.

S. Leyová mala okrem rezortu zdravotníctva na starosti taktiež šport aj starostlivosť o seniorov. Vo vyhlásení o rezignácii uviedla, že „neporušila žiadne pravidlá týkajúce sa finančných výdajov ani sa neprevinila proti ministerskému kódexu chovaniu“. Ohľadom kúpy bytu za 795-tisíc austrálskych dolárov (560-tisíc eur) na Zlatom pobreží povedala, že táto kúpa nebola plánovaná. Do oblasti vraj išla na pracovné rokovanie a byt sa rozhodla kúpiť spontánne.

Okrem návštev Zlatého pobrežia je ministerka taktiež obviňovaná, že v posledných rokoch použila 13-tisíc austrálskych dolárov (9 150 eur) z verejných fondov na cesty súkromnými lietadlami, aj keď boli na rovnakých trasách dostupné komerčné lety.