„Sme oddaní dvojštátnemu riešeniu a na tom sa nič nezmenilo, ale musíme byť otvorení nápadom, ako to dosiahnuť,“ cituje S. Morrisona televízia ABC. Premiér zdôraznil, že zatiaľ nepadlo nijaké rozhodnutie o presťahovaní veľvyslanectva Austrálie z Tel Avivu do Jeruzalema, argumenty v prospech takéhoto kroku sú však „presvedčivé“.

O oficiálnom uznaní Jeruzalema ako hlavného mesta Izraela a presťahovaní austrálskeho veľvyslanectva informoval S. Morrison na nedávnom stretnutí aj izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. „Som mu za to veľmi vďačný,“ napísal B. Netanjahu podľa agentúry AP na Twitteri s tým, že vzťahy medzi oboma krajinami sa budú naďalej posilňovať.

S. Morrison tiež v utorok avizoval, že Austrália bude tento týždeň hlasovať proti rezolúcii Organizácie Spojených národov o uznaní Palestínskej samosprávy za predsedu Skupiny 77 (G77) združujúcej rozvojové krajiny a prehodnotí jadrovú dohodu s Iránom.

Prekvapujúcu zmenu postoja vlády oznámil S. Morrison krátko pred sobotňajšími doplňovacím voľbami v jednomandátovom obvode Wentworth, ktorý je súčasťou Sydney a od roku 2004 ho držal bývalý predseda vlády Malcolm Turnbull; ten bol v auguste nútený odstúpiť z funkcie.

Vo Wentworthe je najväčšia koncentrácia židovských voličov v Austrálii. Kandidátom Morrisonovej Liberálnej strany Austrálie je David Sharma, bývalý veľvyslanec v Izraeli, ktorý premiérovi presun ambasády navrhol.

Ak D. Sharma vo Wentworthe neuspeje, vláda stratí v Snemovni reprezentantov svoju väčšinu jedného hlasu. Turnbullova vláda sa dištancovala od rozhodnutia amerického prezidenta Donalda Trumpa presunúť americké veľvyslanectvo z Tel Avivu do Jeruzalema a označila ho za „neprospešné“ pre blízkovýchodný mierový proces.

S. Morrison však v utorok odmietol názory, že jeho krok je výsledkom tlaku USA alebo súvisí so sobotňajšími voľbami.