Austrália v záprahu ázijských tigrov

Bez ohľadu na krehkú stabilitu novej austrálskej vlády čaká krajinu v nastávajúcom i v ďalších rokoch priaznivý hospodársky vývoj. Koncom októbra to potvrdil aj Medzinárodný menový fond (MMF). Austrália za to vďačí napojeniu na dravé ázijské ekonomiky, ktoré zásobuje surovinami. Hlavnou úlohou kabinetu Julie Gillardovej bude pomôcť pri diverzifikácii národného hospodárstva, aby ho nemusel ťahať vpred iba ťažobný priemysel. 


Krajinu, ktorá je zároveň svetadielom, vedú po augustových voľbách tri ženy. Na čele stojí kráľovná Alžbeta II. ako hlava britskej monarchie, ktorej je Austrália súčasťou. V Austrálii panovníčku zastupuje generálna guvernérka Quentin Bryceová. Do jej rúk zložila 14. septembra 2010 prísahu Julia Gillardová, čím sa oficiálne ujala funkcie predsedníčky federálnej vlády. Bez nadpolovičnej väčšiny je však Gillardovej Strana práce v parlamente závislá od podpory strany zelených a troch nezávislých poslancov. Čo ako chce šetriť a vyviesť štátny rozpočet vo fiškálnom roku 2012/2013 z červených čísiel do prebytku, musí vyčleňovať prostriedky na prioritné programy partnerských strán. Nezávislí napríklad trvajú na obnovení ekosystému a agroprodukcie rozľahlých vidieckych oblastí poškodených dlhoročným suchom, čo si vyžiada miliardy austrálskych dolárov.


Austrálska mena tvorí kapitolu samu osebe. Zmeravením svetovej ekonomiky na jeseň 2008 spadla hodnota austrálskeho dolára na 0,6 USD. Po rozbehnutí čínskej ekonomiky a obnovení dopytu po austrálskom uhlí a iných surovinách sa austrálska mena vzmáhala, až v októbri tohto roku prekročila vo vzťahu k americkému doláru paritu. Keďže americkým exportérom vyhovuje slabší dolár a austrálska ekonomika má v roku 2011 prosperovať, hodnota austrálskeho dolára ostane zrejme vysoká. V správe z októbra tohto roku označuje MMF austrálsky dolár za nadhodnotený o päť až pätnásť percent. MMF predpovedá na rok 2011 zvýšenie HDP z troch na 3,5 percenta, pričom ťažobný priemysel a s ním spojené odvetvia porastú ešte rýchlejšie.

Už v druhom štvrťroku tohto roku vytlačil vývoz surovín bilanciu zahraničného obchodu do rekordného prebytku 3,5 miliardy austrálskych dolárov. Čína s Indiou budú chcieť a musieť v roku 2011 zvyšovať dovozy z Austrálie, najmä uhlia, aby mali čím poháňať svoju stúpajúcu priemyselnú výrobu. Austrálsky priemyslový boom vedie k znižovaniu nezamestnanosti. V druhom štvrťroku 2010 klesla na 5,1percenta, čo je polovica tristného stavu v USA a v Európe. Začiatkom roku 2011 môže skĺznuť pod päť percent.

Pri diverzifikácii hospodárskeho rozvoja však Austrálii jej dvaja veľkí ázijskí partneri, Čína a India, príliš nepomôžu. Ich investorské zámery sú úzke a jednostranné. O investície do špičkových technológií a nových priemyselných odvetví v Austrálii sa starajú najmä Európania. EÚ si drží primát ako priamy zahraničný investor podielom 35 percent. Dá sa predpokladať, že strana zelených bude v roku 2011 naliehať na vládu, aby prehlbovala spoluprácu s EÚ v zelených technológiách, najmä v mimouhlíkovej energetike. Austrália je kontinentom púští a polopúští, čo ju priam predurčuje na rozvíjanie slnečnej energetiky.

Európske investície do austrálskej solárnej energetiky (výroby a výskumu) by mohli pomôcť tejto 22-miliónovej krajine vybudovať vedecko-technickú základňu využiteľnú na projekty v solárnej a inej obnoviteľnej energetike šité na mieru Číne a Indii. Čína spúšťa do prevádzky jednu novú uhoľnú elektráreň týždenne. Robí to z núdze, čo je slabina, ktorú nezakrýva. Austráliu čaká tak či tak v roku 2011 i po ňom prehlbovanie integrácie s južnou a juhovýchodnou Áziou. Dlhoročné sucho podkopalo jej potenciál stať sa obilnicou Číny a Indie. Napokon skončila ako veľkododávateľ surovín.

Článok vyšiel v ročenke Slovensko a svet v roku 2011, ktorá vyšla ako príloha TRENDU č. 47.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com