Austrália si uvedomuje, že ak by Čína napadla Taiwan, tak by ju to zasiahlo nehľadiac na ohromnú rozlohu tichomorskej oblasti, píše Bloomberg.
Japonsko je najdôležitejším spojencom Spojených štátov, Austrália zas tým najspoľahlivejším. Canberra po boku Washingtonu bojovala vo všetkých jeho väčších bitkách už od prvej svetovej vojny.
Riziko vypuknutia vojny v Taiwanskej úžine formuje modernú verziu Trojdohody v zložení Japonsko, Spojené štáty a Austrália. V časoch pred vypuknutím prvej svetovej vojny sa takto označovala koalícia Ruska, Francúzska a Spojeného kráľovstva, ktorej cieľom bolo ustriehnuť imperialistické Nemecko. Táto podobnosť pôsobí podľa Bloombergu upokojujúco, no zároveň vzbudzuje obavy.
Austrália by neprežila
Čína v roku 2020 Austráliu ekonomicky potrestala za to, že podporila medzinárodné vyšetrovanie pôvodu ochorenia covid-19. Čoraz väčší vplyv Pekingu v južnom Tichomorí vzbudzuje obavy z prítomnosti čínskej flotily, ktorá by mohla pre austrálske námorné koridory predstavovať hrozbu.
„V regióne pod nadvládou Číny by Austrália neprežila,“ povedal austrálsky odborník na obranu. Stala by sa totiž akousi „satrapiou“, ktorá by musela buď skákať tak, ako by Peking pískal, alebo znášať následky.
Vláda v Canberre nedávno s Japonskom podpísala spoločné vyhlásenie, v ktorom sa obe krajiny zaviazali spolupracovať v oblasti „nepredvídaných udalostí“. Tie by mohli ovplyvniť ich „zvrchovanosť a regionálne bezpečnostné záujmy“.
Malá, no kľúčová armáda
Austrália má iba malú armádu a k Taiwanskej úžine to má ďaleko. Ak by v tejto oblasti predsa len došlo k vojenskému konfliktu, Canberra by do boja nevedela nasadiť rozsiahle vojenské jednotky. Aj napriek tomu by v ňom však austrálska armáda zohrala kľúčovú úlohu, píše Bloomberg.
Geografické rozdelenie „práce“ by s jej účasťou mohlo vyzerať nejako takto: Austrália by využívala svoje vzdušné a námorné sily na zabezpečenie rozhodujúcich trás naprieč juhovýchodnou Áziou; Japonsko by sa snažilo udržať severovýchodnú Áziu a Spojené štáty by mali na starosti odrazenie čínskej invázie na Taiwan či jeho blokády.
Americké vzdušné sily a námorná pechota by v rámci taiwanského konfliktu pravdepodobne svoje operácie koordinovali z austrálskych základní. Kľúčovú úlohu by zohrali aj austrálske spravodajské prostriedky, družice a nástroje kybernetickej vojny.
Podpora verejnosti
Vzdialenosť však nie je jedinou dilemou, ktorej Canberra čelí. Rozvoj vojenských kapacít, najmä útočných ponoriek, si bude vyžadovať veľa peňazí. Prehĺbenie spolupráce so spojencami a partnermi zas môže vzbudiť obavy o zvrchovanosť Austrálie. Okrem toho by krajina v prípade vypuknutia konfliktu s Pekingom utrpela aj ekonomicky, pretože až 31 percent austrálskych obchodov prebieha práve s Čínou.
Aj napriek všetkým týmto rizikám by sa Canberra invázii na Taiwan len tak nečinne neprizerala. Z prieskumov verejnej mienky vyplynulo, že veľká časť obyvateľstva súhlasí s tým, aby Austrália vyslala svoje sily brániť Taiwan, ak tak urobia aj Spojené štáty.