Austrália odinštaluje z niektorých svojich vládnych budov bezpečnostné kamery čínskej výroby pre obavy zo špionáže. V noci na štvrtok o tom informovalo austrálske ministerstvo obrany, podľa ktorého sa dá len takýmto spôsobom zaručiť ,,úplná bezpečnosť" vládnych inštitúcií. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

K podobným krokom sa už v minulosti odhodlala aj Británia a Spojené štáty. Podľa oficiálnych štatistík sú bezpečnostné kamery nainštalované vo viac ako 200 austrálskych vládnych budovách, pričom najmenej jedna z týchto inštitúcií patrí tamojšiemu rezortu obrany.

Kamery používané v austrálskych vládnych budovách vyrobili čínske spoločnosti Hikvision a Dahua, ktorú sú v USA už zakázané. Podľa Washingtonu totiž predstavujú ,,neprijateľné riziko pre národnú bezpečnosť".

Austrálsky minister obrany Richard Marles uviedol, že všetky kamery čínskej výroby budú odstránené najmä z budov patriacich rezortu obrany a vojenských areálov.

Agentúra AFP pripomína, že aj mesto Canberra sa v stredu rozhodlo z Austrálskeho národného vojnového pamätníka odstrániť bezpečnostné kamery čínskeho výrobcu pre obavy, že sú využívané na špionáž.

Ďalšie dôležité správy

WA 2 - Na nedatovanej leteckej snímke Veľká koralová bariéra v Austrálii v piatok 23. júla 2021. Veľká koralová bariéra, nachádzajúca sa pri severovýchodnom pobreží Austrálie, zatiaľ nebude na zozname ohrozených lokalít Svetového dedičstva UNESCO. Rozhodli o tom v piatok 23. júla delegáti na zasadnutí Výboru Svetového dedičstva UNESCO v čínskom meste Fu-čou, informovala agentúra AFP. FOTO TASR/AP

In this undated photo provided by the Great Barrier Reef Marine Park Authority, the Great Barrier R
Neprehliadnite

Austrália odmieta povoliť novú uhoľnú baňu pri Veľkej koralovej bariére