Austrália je svetovo najväčším producentom a vývozcom baranieho mäsa. Chovatelia zažili niekoľko veľmi dobrých sezón po sebe, čo znamená, že počet oviec v krajine dosiahol prekročil 78 miliónov kusov – najviac od roku 2007. Prebytok baraniny tak viedol k poklesu cien a niektorí farmári sa teraz chcú oviec zbaviť, aby znížili náklady na ich chov. Informoval o tom portál CNBC.

Podľa údajov spoločnosti Meat and Livestock Australia klesli ceny baraniny za posledný rok o 70 percent na 1,23 dolára za kilogram. Počet oviec v Austrálii zrejme ďalej stúpne o 23 percent oproti storočnému minimu z roku 2020, keď ceny dosahovali rekordne vysoké úrovne.

Znížené ceny sú pre poľnohospodárov problémom nielen z hľadiska poklesu ziskov, ale aj z dôvodu, že teraz musia kŕmiť obrovské stáda dlhšie obdobie. Krízu prehlbuje aj skutočnosť, že sa počasie tento rok zhoršilo, čo môže nepriaznivo ovplyvniť dodávky krmiva.

V dôsledku toho sa chovatelia snažia znížiť veľkosť stád, čo môže zahŕňať posielanie oviec na bitúnky či do závodov na spracovanie mäsa. Tieto zariadenia ale v súčasnosti nie sú schopné spracovávať tak vysoký objem zvierat dostatočne rýchlo. Trápi ich totiž nedostatok kvalifikovaných pracovných síl, čo znižuje kapacitu prevádzky.

Poľnohospodári by ale prebytočné zvieratá radšej niekomu zadarmo darovali, než ich posielali na smrť, no nemajú dostatok záujemcov. Niektorí farmári preto uvažujú o tom, že sa náklady pokúsia znížiť tým, že ovce tento rok nebudú množiť. To by ale mohlo viesť k poklesu počtu mladých oviec, čo by mohlo veľmi rýchlo zmeniť situáciu na miestnom trhu s ovcami, ktorý by sa dostal z prebytku do nedostatku.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Boj s počasím. Farmári na juhu Európy hľadajú spôsoby ako sa prispôsobiť suchu