Keď kanadský Brookfield Asset Management prišiel s ponukou kúpiť austrálsku energetickú spoločnosť Origin Energy, narazil na odpor. Najväčší austrálsky penzijný fond AustralianSuper zablokoval snahu kanadského investičného giganta, aj keď núkal sumu 19,4 miliardy austrálskych dolárov (11,6 miliardy eur). Podľa AustralianSuper to bol podhodnotený obchod, pretože je kľúčom k prechodu krajiny na zelenú energiu.

Bloomberg uvádza, že austrálske penzijné fondy bývali relatívne pasívnymi hráčmi. Len zriedka sa snažili meniť podniky, do ktorých investovali. AustralianSuper je teraz dôkazom toho, že rýchlorastúce odvetvie je pripravené napínať svaly v oblasti globálnych financií.

1. Prečo sú austrálske penzijné fondy čoraz silnejšie?

Austrálsky dôchodkový systém disponuje piatym najväčším fondom dôchodkových úspor na svete s 3,5 biliónmi austrálskych dolárov (2,1 bilióna eur) a rastie rýchlejšie ako v ktorejkoľvek inej krajine. Došlo k vlne fúzií a niektoré väčšie fondy pohltili menších rivalov s nedostatočnou výkonnosťou, čím získali väčší vplyv. Krok AustralianSuper proti prevzatiu Originu sa považuje za zlomový bod. Ponechanie svojho podielu v Origin by pomohlo AustralianSuper splniť záväzok nulových čistých emisií uhlíka v celom investičnom portfóliu do roku 2050.

2. Čo stojí za boomom penzijných fondov v Austrálii?

Fondy sa rozširujú od roku 1992, keď vláda zaviedla režim pre samofinancované dôchodky s cieľom znížiť závislosť od vládneho dôchodkového systému. Zamestnávatelia musia prispievať časťou mzdy zamestnanca na svoj dôchodok. Táto časť vzrástla z troch percent v roku 1992 na aktuálnych 11 a v roku 2025 má dosiahnuť 12 percent. Peniaze sa potom investujú na miestnych a zahraničných kapitálových trhoch. Vďaka výnosom majú ľudia možnosť zvýšiť si svoje úspory na dôchodok – v súčasnosti sa pohybujú v priemere okolo ôsmich percent ročne. V Austrálii je teraz 24 miliónov dôchodkových účtov.

3. Ako systém funguje?

Austrálsky systém je do značnej miery „definovaný príspevok“, čo znamená, že ušetrená suma sa investuje do dôchodku, a nie „definovaná dávka“, ktorá sa vypočítava na základe faktorov, ako je konečný plat pri odchode z práce. Mnohé krajiny ako Spojené kráľovstvo a USA stále využívajú definované dávky, ale smerujú k definovaným príspevkom. Najväčšie austrálske fondy ako AustralianSuper a Cbus Super majú veľkú podporu v odborovom hnutí. Väčšina z nich bola zriadená pre špecifické odvetvia, ako je stavebníctvo, zdravotníctvo alebo pohostinstvo, no teraz sú otvorené pre kohokoľvek. Okrem nich sú to retailové dôchodkové fondy, ktoré zvyčajne prevádzkujú banky alebo správcovia aktív s cieľom dosiahnuť zisk, a malý počet firemných a vládnych fondov. Niektorí si svoje úspory na dôchodok spravujú aj sami vo vlastnom fonde. Stále existuje vládny dôchodkový systém, ktorý funguje ako záchranná sieť pre ľudí, ktorí si nesporia dosť na financovanie svojho dôchodku.

4. Aké sú vyhliadky tohto odvetvia?

Príspevky zamestnávateľov vzrástli v tomto roku do júna o 12,9 percent na 122,5 miliardy austrálskych dolárov (73,5 miliardy eur) a predpokladá sa, že aktíva penzijných fondov sa do roku 2040 strojnásobia. Tento rast mení podobu austrálskej ekonomiky a jej kapitálových trhov. Zatiaľ čo národné penzijné fondy Japonska, Nórska a Južnej Kórey sú čo do objemu najväčšie na planéte, AustralianSuper patrí medzi 20 najvýkonnejších. Pomer dôchodkových aktív v Austrálii k HDP je 124 percent a predpokladá sa, že do roku 2060 dosiahne takmer 250 percent.

Ďalšie dôležité správy

zamestnanci, pracovnici, cudzinci
Neprehliadnite

Štát nemá na trináste dôchodky z jednoduchého dôvodu. Väčšina zamestnancov nemá trinásty plat