ECB môže grécke banky naďalej podporovať v rámci svojho programu núdzových úverových liniek. Aktíva, ktoré od nich ECB akceptuje ako zábezpeku, by však podliehali vyššej rizikovej prirážke. Informovala o tom v nedeľu agentúra Reuters, pričom sa odvolávala na zdroje oboznámené s problematikou.

Scenár má byť predmetom aktuálnej telekonferencie členov Rady guvernérov ECB. Vzorec pre oceňovanie hodnoty aktív slúžiacich ako zábezpeky ECB nezverejnila. Nie je preto jasné, aký dopad by malo prípadné zvýšenie rizikových prirážok na dostupnosť financovania pre grécke banky. Strop núdzových úverových liniek pre Grécko je v súčasnosti na úrovni 89 miliárd eur.

Kolaps rozhovorov s veriteľmi a neistá budúcnosť Grécka v eurozóne znamená, že grécke banky už nemôžu čerpať núdzové úvery ECB. V komentári pre nedeľňajšie vydanie denníka Corriere della Sera to uviedol ekonóm Lorenzo Bini Smaghi, ktorý v rokoch 2005 až 2011 pôsobil ako člen Výkonnej rady ECB.

Varoval tiež, že peniaze Grékov na účtoch v tamojších bankách zostanú budúci týždeň "veľmi pravdepodobne" zablokované. "Vzhľadom na neistotu, či Grécko zostane v eurozóne, ECB nebude môcť dodávať likviditu gréckym bankám. Tie potom nedokážu poskytovať eurá svojim klientom," napísal L. B. Smaghi.

Grécka vláda takisto zvažuje, že s účinnosťou od pondelka zavedie kontroly pohybu kapitálu a zatvorí domáce banky. Pre rozhlasovú stanicu BBC to uviedol v nedeľu grécky minister financií Janis Varoufakis. Vláda bude podľa neho postup konzultovať s príslušnými úradmi v Grécku a vo Frankfurte, kde sídli ECB.

ECB vo vyhlásení taktiež uviedla, že vzhľadom k súčasným okolnostiam sa rozhodla ponechať strop ELA na piatkovej úrovni. Rada guvernérov však zostáva pripravená svoje rozhodnutie prehodnotiť.

Prezident ECB Mario Draghi následne dodal, že ECB pokračuje v úzkej spolupráci s gréckou centrálnou bankou na udržaní finančnej stability v Grécku. Guvernér gréckej centrálnej banky Jannis Sturnaras v rovnakom vyhlásení uviedol, že Grécka centrálna banka zostáva členom eurosystému a podnikne všetky nutné opatrenia, aby zaistila gréckym občanom v súčasnej ťažkej situácii finančnú stabilitu.

V Grécku sa v nedeľu popoludní stretne rada pre finančnú stabilitu, ktorá bude rokovať o situácii gréckeho bankového systému. Členovia rady sú minister financií, jeho námestník, guvernér centrálnej banky, šéf gréckej bankovej asociácie, záchranného fondu pre grécke banky HFSF a komisia pre kapitálové trhy. Obavy o ďalšiu budúcnosť Grécka spôsobili, že Gréci začali v sobotu masívne vyberať peniaze z bankomatov.

Aktualizované 28. júna 2015 o 20:00

Finančný chaos

Akciová burza v Aténach zostane v pondelok zavretá, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na informácie z bankových zdrojov. Riaditeľ gréckej banky Piraeus následne po rokovaní rady pre finančnú stabilitu uviedol, že banky sa v pondelok neotvoria.

Minister financií a guvernér centrálnej banky sa k rokovaniu rady odmietli vyjadriť. Iba uviedli, že vláda zverejní vyhlásenie po svojom zasadnutí, ktoré má začať o 20:00 miestneho času.

Generálny riaditeľ banky Pireaus Anthimos Thomopulos pri odchode zo zasadnutia rady pre finančnú stabilitu na otázku novinárov, či budú banky v pondelok otvorené, odpovedal „nie“.

Minister financií J. Varufakis v nedeľu pripustil, že vláda bude zvažovať, či v pondelok zavrie banky a zavedie kontrolu kapitálu, teda obmedzenie výberu hotovosti a bankových transakcií. Banky by mali byť zatvorené do 7. júla a limit na výbery z bankomatov budú 60 eur denne. 

Doposiaľ však vláda popierala, že by sa k takémuto kroku chystala a ministerstvo financií uviedlo, že takýto krok by bol v rozpore s konceptom menovej únie. Sobotňajšie rokovania medzi veriteľmi a Gréckom skončili neúspešne. Ďalšia budúcnosť zadlženej krajiny je neistá a Grécku hrozí finančný chaos.