Generálni riaditelia spoločností AstraZeneca a Pfizer sa zaviazali podporiť rozvoj čínskeho biofarmaceutického priemyslu aj napriek tomu, že sa americkí politici snažia o oddelenie úzko prepojených dodávateľských reťazcov.
Čínske ministerstvo obchodu v Pekingu zorganizovalo podujatie, ktorého cieľom bolo podľa agentúry Bloomberg prilákať viac zahraničných investícií. Generálny riaditeľ Pascal Soriot z AstraZenecy v rámci neho povedal, že Čína je hnacím motorom inovácií a hrá dôležitú úlohu vo výrobnej stratégii jeho firmy. Generálneho riaditeľa Pfizeru Alberta Bourlu zas zaujal potenciál vývoja nových liekov v druhej najväčšej ekonomike sveta.
Záväzok oboch farmaceutických gigantov prichádza v čase, keď americkým Kongresom prechádza zákon na znižovanie závislosti Spojených štátov od čínskeho biofarmaceutického priemyslu. Cieľom novej legislatívy je zakázať „podozrivým“ čínskym biotechnologickým spoločnostiam a všetkým farmaceutickým spoločnostiam, ktoré s nimi spolupracujú, získavať federálne zmluvy.
Reformy, ktoré medzičasom zaviedol Peking, uľahčili predaj inovatívnych liekov v Číne, vďaka čomu sa krajina stala svetovým centrom vývoja liekov. Západné farmaceutické spoločnosti od Astry po Merck & Co sa tu preto čoraz viac obzerajú po liekoch od miestnych biotechnologických spoločností, ktoré by mohli uviesť na svetový trh.
AstraZeneca za posledných 12 mesiacov uzavrela globálne licenčné dohody v hodnote šesť miliárd dolárov so 17 čínskymi biotechnologickými spoločnosťami vrátane Gracell Biotechnologies a Eccogene. Okrem toho v Číne plánuje zrealizovať 200 výskumných a vývojových projektov. Firma očakáva, že v priebehu nasledujúcich piatich rokov uvedie na trh lieky na liečbu zhruba 100 rôznych ochorení.