Európsku komisiu neuspokojilo vysvetlenie firmy AstraZeneca, prečo v prvom období dodá krajinám Európskej únie menej vakcín, než sa obe strany dohodli. Po rokovaní s vedením firmy to uviedla eurokomisárka pre zdravotníctvo Stella Kyriakidisová, podľa ktorej chce únijná exekutíva vedieť, kde sú dávky vakcíny sľúbené členským krajinám. Brusel bude chcieť od výrobcov vakcín sídliacich v EÚ vedieť, koľko vakcíny sa chystajú vyviezť mimo únie, dodala komisárka.

Britsko-švédsky výrobca takzvanej oxfordskej vakcíny oznámil v piatok komisii, že v prvej fáze dodá menšie množstvo preparátu než predpokladá dohoda. Firma to vysvetlila údajnými novými úpravami lieku v súvislosti s koronavírusovými mutáciami.

WA 19 archív Haywards Heath - Na archívnej snímke z 2. januára 2021 krabice s vakcínou britsko-švédskej firmy AstraZeneca, ktorá ju vyvíjala v spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Európska lieková agentúra (EMA) dostala žiadosť o registráciu vakcíny AstraZeneca. Ak vakcínu uzná za kvalitnú, bezpečnú a účinnú, mohla by ju Európskej komisii odporučiť na schválenie 29. januára. Zatiaľ však boli v EÚ schválené na použitie len dve vakcíny: od spoločností BioNTech/Pfizer a Moderna. Očkovanie prvou z n
Neprehliadnite

Európska komisia plánuje spustiť registráciu vývozu vakcín z EÚ

Niektoré členské štáty vzápätí vyzvali komisiu, aby problém s obmedzenými dodávkami riešila. Kyriakidisová cez víkend napísala firme kritický list a dnes s jej vedením preberala okolnosti obmedzených dodávok, ktoré budú podľa zdroja agentúry Reuters do konca marca nižšie o 60 percent oproti pôvodnej dohode. Do konca tretieho mesiaca roka by tak únijné krajiny mali dostať celkovo okolo 30 miliónov dávok.

„Európska únia predfinancovala vývoj vakcíny a jej výrobu a teraz chce vidieť výsledky ... A chceme, aby bola zmluva plne dodržaná," ​​uviedla dnes Kyriakidisová s tým, že ju dnešné vysvetlenia firmy neuspokojili a večer bude s jej vedením hovoriť znova. O podobnom obmedzení dodávok vakcíny AstraZeneca hovorili v posledných dňoch aj politici mimoeurópskych krajín ako Austrália či Thajsko.

Európska agentúra pre liečivé prostriedky (EMA) by mohla už tento piatok oxfordskú vakcínu podmienečne schváliť pre využitie v EÚ. AstraZeneca by sa tým po firmách Pfizer / BioNTech a Moderna stala tretím výrobcom, ktorého látku budú krajiny k očkovaniu proti Covidu-19 používať. Komisia pre únijné krajiny zabezpečila celkovo 300 miliónov dávok tejto vakcíny.

JB 56 Brusel - Pasažieri s ochranným rúškami kráčajú v odletovej hale medzinárodného letiska Zaventem v Bruseli 22. januára 2021. Belgická federálna vláda v piatok popoludní oznámila, že do 1. marca sú zakázané všetky nepodstatné cezhraničné cesty. Krízový výbor to zdôvodnil snahou zastaviť šírenie nových, infekčnejších mutácií koronavírusu, napríklad britskej mutácie, uviedla televízna stanica RTBF. Od budúcej stredy (27. 1.) budú musieť ľudia cestujúci do Belgicka a z Belgicka uviesť platný dô
Neprehliadnite

Európska únia chce sprísniť opatrenia pre cestujúcich prichádzajúcich z tretích krajín

Problémy sa v priebehu januára objavili aj v prípade dodávok firmy Pfizer, ktorá na niekoľko týždňov znížila množstvo smerujúce do únijných štátov s odvolaním sa na rozširovanie výrobných kapacít. Podľa Kyriakidisovej bude komisia požadovať, aby firmy vyrábajúce vakcíny v EÚ nabudúce oznamovali svoje plány ich exportu do mimoúnijných štátov.