AstraZeneca napadla obvinenia, že jej vakcína proti covidu-19 bola „defektná“ po tom, čo výrobcu liekov žaloval o náhradu škody Jamie Scott, ktorý tvrdil, že po očkovaní sa mu začali vytvárať krvné zrazeniny. O prípade informujú Financial Times.
Ak by súd dal Scottovi za pravdu, náhrada škody by mu bola vyplatená pomocou britskej vládnej schémy na vyplácanie náhrad súvisiacich s očkovaním. Tvrdenia žalobcu o chybovosti vakcíny sú podľa AstraZenecy „zmätočné“ a „z právneho hľadiska nesprávne“.
Výrobca liekov v písomnej obhajobe uviedol, že pomer medzi výhodami a rizikami očkovania bol a je pozitívny. Britský regulačný orgán pre lieky vakcínu schvaľoval nielen v minulosti, ale aj v súčasnosti, dodal.
Obavy týkajúce sa zriedkavého, no závažného vedľajšieho účinku, ktorým je tvorba krvných zrazenín, sa prvýkrát objavili začiatkom roka 2021, keď bola vakcína uvedená na trh. AstraZeneca v tejto súvislosti 7. a 15. apríla toho istého roka aktualizovala etikety, aby na ne pridala varovanie pre príjemcov. Farmaceutická firma vo vyhlásení uviedla, že existuje „primeraná možnosť“, že vakcína je vo „veľmi vzácnych prípadoch“ schopná vyvolať tento vedľajší účinok, no nie je známe, ako k tomu dochádza.
Scott sa dal očkovať 23. apríla, čiže po tom, čo AstraZeneca vydala nové varovania. Desať dní nato začal Brit pociťovať bolesti hlavy, zvracal a mal problémy s rečou. Scott musel podstúpiť viacero chirurgických zákrokov a užíva množstvo liekov.
AstraZeneca upozornila, že keďže mal Scott v čase očkovania 44 rokov, patril do vekovej kategórie, pre ktorú sa vakcína v Spojenom kráľovstve aj naďalej odporúčala, hoci aktualizované usmernenie odporúčalo mladým pod 30 rokov a ľuďom vo veku od 30 do 39 rokov, ktorí nepatrili do vysoko rizikovej skupiny, aby si zvolili iné vakcíny, ak je to možné.