Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) upozorňuje ministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú (Hlas-SD) na možné sociálne nepokoje medzi zamestnancami nemocníc, ak rezort zdravotníctva nevyčlení pre nemocnice v tomto roku dostatočné finančné zdroje. Asociácia to uviedla v zásadnej pripomienke k návrhu tzv. programovej vyhlášky.

„ANS už od prijatia rozpočtu komunikuje, že potrebuje na oprávnené náklady spojené so zákonným nárastom miezd a inflácie 119 miliónov eur," upozorňuje asociácia. Vyhláška pritom v časti „nárast miezd“ uvádza 253 miliónov eur bez rozdelenia na jednotlivé asociácie. „Zdôrazňujeme, že ak nebude krytie uvedených výdavkov v uvedenej výške 119 miliónov eur, môžu nastať sociálne nepokoje medzi našimi zamestnancami, ako to už aj avizoval odborový zväz,“ uviedla ANS. Na rozvoj zdravotníckych zariadení, zmeny súvisiace s optimalizáciou siete nemocníc a stabilizáciu zdravotníckeho personálu je podľa ANS uvedená suma potrebná.

Rezort zdravotníctva vo vyhláške stanovuje percento pre jednotlivé typy zdravotnej starostlivosti pre zdravotné poisťovne a minimálnu sumu pre jednotlivé typy zdravotnej starostlivosti. „Vzhľadom na skúsenosti z roku 2023 s reálnou nemožnosťou dodržať percentá určené pre jednotlivé typy zdravotnej starostlivosti zo strany zdravotných poisťovní z dôvodov vonkajších faktorov, ktoré nemohli ovplyvniť zdravotné poisťovne, sa ministerstvo rozhodlo využiť iba časť splnomocňovacieho ustanovenia a vo vyhláške ustanoviť iba minimálne sumy z celkovej sumy výdavkov určenej na zdravotnú starostlivosť v rozpočte pre jednotlivé zdravotné poisťovne na rok 2024," uviedlo ministerstvo zdravotníctva.

Zavedením minimálnej sumy sa podľa rezortu zlepší možnosť smerovať zdroje verejného zdravotného poistenia do oblastí, ktoré sú prioritou zdravotnej politiky štátu.

Návrh predložilo ministerstvo do medzirezortného pripomienkového konania v skrátenej sedemdňovej lehote. „Včasným nevydaním tejto vyhlášky hrozí najmä ohrozenie ľudských práv a základných slobôd - ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti, ak poskytovatelia zdravotnej starostlivosti neuzatvoria zmluvy o úhrade zdravotnej starostlivosti so zdravotnými poisťovňami. Je to aj prevencia vzniku mimoriadnej situácie z dôvodu možného štrajku," zdôvodnilo ministerstvo zdravotníctva.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Slovenské zdravotníctvo vo viacerých ukazovateľoch zaostáva, v nemocniciach chýbajú zdravotníci