Módna ikona Giorgio Armani si roky udržiavala nezávislosť vo svojej brandži a odmietala akékoľvek fúzie alebo akvizície luxusného talianskeho impéria, ktoré založil a vedie. Tri mesiace pred svojimi 90. narodeninami naznačuje veľké zmeny na obdobie, keď už nebude vo vedení.
Nevylúčil, že sa jeho firma jedného dňa spojí s väčším rivalom alebo sa bude kótovať na burze, uvádza Bloomberg. „Nezávislosť od veľkých skupín môže byť v budúcnosti pre Armani Group stále hnacou silou, ale nemám pocit, že by som mohol niečo vylúčiť,“ povedal G. Armani. „To, čo vždy charakterizovalo úspech mojej práce, je schopnosť prispôsobiť sa meniacim sa časom.“
Budúce plány Armaniho, ktorý vytvoril jeden z najvýznamnejších svetových módnych domov, sú už dlho horúcou témou v tomto odvetví. O jeho nástupcovi sa zatiaľ nehovorí. „Momentálne nepredpokladám prevzatie veľkým luxusným konglomerátom. Ale ako som povedal, nechcem nič a priori vylúčiť, pretože by to bol ‘nepodnikateľský’ postup.“
Jediný muž ovláda prakticky celú spoločnosť Giorgio Armani. Podľa Bloomberg Billionaires Index má jeho majetok čistú hodnotu 6,6 miliardy dolárov. Necháva otvorené dvere aj pre prípadnú počiatočnú verejnú ponuku svojej firmy. „Vstup na burzu je niečo, o čom sme ešte nediskutovali, ale je to možnosť, o ktorej možno uvažovať budeme. Dúfajme však, že vo vzdialenej budúcnosti,“ povedal G. Armani.
V talianskom luxusnom priemysle je mnoho spoločností stále nezávislých, kontrolovaných jednou rodinou – medzi nimi Salvatore Ferragamo, Prada, Moncler a Ermenegildo Zegna – na rozdiel od francúzskych konkurentov typu LVMH, ktorí pristúpili k akvizíciám. Bernard Arnault, majoritný akcionár LVMH si vybudoval obrovské bohatstvo zhromaždením približne 75 značiek pod jednu strechu vrátane talianskych Fendi, Loro Piana a Bulgari.
Analýza: Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré môžu americké clá ohroziť najviac
Zo Slovenska sa do USA vyvážajú najmä vozidlá vyššej triedy, u ktorých je vyššia zisková marža