Argentínske úrady dali daňovým špekulantom, ktorí podľa odhadov schovávajú pred zdanením približne 160 miliárd dolárov, nové ultimátum. Peniaze môžu do troch mesiacov priznať a kúpiť si za ne štátne dlhopisy, alebo v prípade dolapenia riskujú väzenie a vysoké pokuty. Úrady zároveň pripomenuli, že Argentína sa na výmene údajov o majetku dohodla s viac ako 40 krajinami.

Ponuka dlhopisovej milosti od daňových úradov súvisí so snahou prezidentky Cristiny Fernándezovej o získanie peňazí na naštartovanie ropného priemyslu v krajine. Daňoví hriešnici si za peniaze môžu kúpiť dlhopisy so splatnosťou v roku 2016 pri štvorpercentnom úroku, píše Bloomberg. Je to menej ako 13,8-percentný výnos, ktorý pri nakupovaní argentínskeho dlhu žiadajú medzinárodní investori a tiež menej ako priemer pre investície do rozvíjajúcich sa trhov.

Argentína sa po znárodnení ropnej spoločnosti YPF snaží rozbehnúť energetický priemysel, ktorému sa nedarí dosiahnuť želanú produkciu napriek bohatým zásobám ropy v bridlicových ložiskách. Celkovo chce krajina podľa Bloombergu za päť rokov preinvestovať viac ako 37 miliárd dolárov.

Dve miliardy dolárov už do odvetvia naliala argentínska centrálna banka a ďalšie zdroje zo zahraničia krajina nemá ako získať aj vďaka vysokým výnosom zo svojich dlhopisov. Súkromní zahraniční investori sa do podniku s vládou, ktorá len pred rokom zoštátnila najväčšiu ropnú firmu v krajine, tiež nehrnú.

Priamo v Argentíne sa podľa úradov nachádzajú nepriznané aktíva v hodnote 40 miliárd dolárov, ďalších 120 miliárd je na účtoch mimo krajiny. Ak ich ľudia priznajú, získajú imunitu od žalôb súvisiacich s daňovými únikmi a nebudú úradom musieť ani zaplatiť penále z omeškania platieb. „Radšej svoje doláre prineste naspäť domov, inak vás určite nájdeme,“ povedal na minulotýždňovej tlačovej konferencii šéf argentínskeho daňového úradu Ricardo Echegaray.

Podľa Eduarda Heckera, ktorého firma Del sa venuje aj daňovému poradenstvu, amnestia neprinesie veľký prílev doteraz nepriznaných peňazí zo zahraničia. „Ľudia, ktorí majú peniaze v zahraničí, už cenu za ich vývoz zaplatili,“ povedal pre Bloomberg. „Najviac priznajú tí, ktorí majú peniaze priamo v krajine. Je to pre nich dobrá cesta, ako priznať zisky a nebáť sa daňovákov,“ dodáva.

Argentínska dilema: Kúp dlhopisy, alebo choď do väzenia

Zdroj: SITA / AP

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP