Francúzska ekonomika prekvapila rastom
Druhá najväčšia ekonomika v eurozóne vzrástla v druhom kvartáli o 0,3 percenta a dosiahla rovnaký rast ako v prvom kvartáli. Dôvodom sú najmä stimuly francúzskej vlády, ktorá sa snaží podporiť ekonomiku po protestoch z konca minulého roka, píše Reuters. Francúzskej ekonomike sa na rozdiel od tej nemeckej stále darí.
Americká HDP revidované nižšie
Americká ekonomika vzrástla v druhom kvartáli o 0,5 percenta, čo je menej ako sa pôvodne očakávalo. Ekonómov potešil rast spotrebiteľských výdavkov, najvyšší za posledných takmer päť rokov. Naopak, sklamali investície, uvádza Reuters.
Argentína blízko bankrotu
Posledné stranícke voľby v Argentíne ukázali stratu podpory súčasného premiéra Mauricia Macriho. Ešte pred parlamentnými voľbami má vláda splatiť svoj dlh na úrovni 100 miliárd dolárov, čo by ešte viac zhoršilo ekonomickú situáciu v krajine. Vláda sa preto rozhodla jednostranne predĺžiť splatnosť dlhopisov, čo však ratingová agentúra Standard & Poor’s považuje za bankrot, píše Reuters.
Nemecko a Holandsko proti novému tlačeniu peňazí
12. septembra zasadá ECB s cieľom prijatia nových opatrení na podporu rastu a inflácie. Trh očakáva zníženie úrokových sadzieb ale aj ohlásenie nového kvantitatívneho uvoľňovania. V posledných dňoch sa však proti tomuto kroku postavili centrálni bankári Nemecka Jens Weidmann a Holandska Klaus Knott, ktorí súčasné podmienky nepovažujú za dostatočne zlé na to, aby garantovali nové kolo kvantitatívneho uvoľňovania, uvádza Bloomberg.
Aramco plánuje opäť IPO
Už dva roky sa hovorí o vstupe najprofitabilnejšej spoločnosti na svete na burzu. Avšak až doteraz plány nenabrali reálne kontúry. To sa však zmenilo s posledným rozhodnutím predať päť percent akcií - polovicu z nich na domácom a polovicu na zahraničnom trhu. Spoločnosť plánuje získať prostriedky v objeme 100 miliárd dolárov a investovať ich do modernizácie ekonomiky Saudskej Arábie, píše Wall Street Journal.